Przejściowy tryb nabywania uprawnień felczera.

USTAWA
z dnia 9 czerwca 1952 r.
o przejściowym trybie nabywania uprawnień felczera.

Art.  1.

Osoby, posiadające obywatelstwo polskie, uzyskują prawo wykonywania zawodu i używania tytułu felczera, określone w ustawie z dnia 20 lipca 1950 r. o zawodzie felczera (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 336), jeżeli w terminie do dnia 31 grudnia 1955 r. złożą z wynikiem pomyślnym egzamin, przewidziany w niniejszej ustawie.

Art.  2.
1.
Do egzaminu mogą być dopuszczone osoby, które:
1)
korzystają z pełni praw obywatelskich,
2)
posiadają nienaganną przeszłość i wykazują odpowiednią postawę społeczną,
3)
posiadają odpowiednie warunki fizyczne oraz

4) a) posiadają wykształcenie na poziomie ośmiu klas szkoły ogólnokształcącej oraz odbyły pełne studia w felczerskiej szkole za granicą, lecz nie złożyły przepisanych egzaminów końcowych bądź z innych przyczyn nie mogą wykazać się świadectwem z ukończenia tej szkoły albo też

b)
posiadają wykształcenie na poziomie ośmiu klas szkoły ogólnokształcącej, ukończyły w kraju lub za granicą szkołę pielęgniarstwa bądź zorganizowane przez wojskową służbę zdrowia dziesięciomiesięczne kursy sanitarne, od sześciu lat były zatrudnione w zakładach leczniczych przy pielęgnowaniu chorych oraz wykażą się specjalnymi zdolnościami w zakresie pracy zawodowej i osiągnięciami w pracy społecznej, a ponadto ukończą kurs szkoleniowy (art. 3).
2.
Komisja egzaminacyjna może uzależnić dopuszczenie do egzaminu osób, wymienionych w ust. 1 pkt 4 lit. a), od ukończenia przez nie kursu szkoleniowego.
Art.  3.
1.
Minister Zdrowia powoła komisję egzaminacyjną do decydowania o dopuszczeniu kandydatów do egzaminów na felczerów oraz do przeprowadzania tych egzaminów.
2.
Program i terminy egzaminów oraz kursu szkoleniowego (art. 2 ust. 1 pkt 4 lit. b) i ust. 2), a także skład, szczegółowe uprawnienia i tryb postępowania komisji egzaminacyjnej ustali Minister Zdrowia.
3.
Członkowie komisji egzaminacyjnej otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie w wysokości, ustalonej przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
Art.  4.
1.
Minister Zdrowia w okresie do dnia 31 grudnia 1955 r. może nadawać prawo wykonywania zawodu i używania tytułu felczera osobom, które odbyły studia na IV bądź V roku wydziału lekarskiego akademii medycznej, lecz nie złożyły w terminie przepisanych egzaminów bez usprawiedliwionych powodów.
2.
Do osób, wymienionych w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy o planowanym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych.
3.
Osoby, wymienione w ust. 1, po odbyciu obowiązku pracy (ust. 2) mają prawo do ukończenia studiów na wydziale lekarskim akademii medycznej. Minister Zdrowia może w uzasadnionych przypadkach udzielić przerwy w wykonaniu obowiązku pracy w celu ukończenia studiów.
Art.  5.

Minister Zdrowia może zastosować odpowiednio przepisy niniejszej ustawy do cudzoziemców.

Art.  6.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Zdrowia.

Art.  7.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.29.194

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Przejściowy tryb nabywania uprawnień felczera.
Data aktu: 09/06/1952
Data ogłoszenia: 25/06/1952
Data wejścia w życie: 25/06/1952