Zmiana granic niektórych powiatów w województwie warszawskim.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 maja 1952 r.
w sprawie zmiany granic niektórych powiatów w województwie warszawskim. *

Na podstawie art. 2 i 5 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o dokonywaniu zmian podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 48) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W województwie warszawskim wyłącza się:
1)
z gminy Osieck w powiecie garwolińskim gromady: Ponurzyca, Podbiel i Regut i włącza się je do gminy Celestynów w powiecie warszawskim,
2)
z gminy Kołbiel w powiecie mińskim gromady: Bocian, Człekówka, Dyzin, Jatne, Ostrowik, Ostrów oraz części gromad Chrosna, Gózd, Karpiska, Sępochów i Skorupy i włącza się je do gminy Celestynów w powiecie warszawskim,
3)
z gminy Glinianka w powiecie mińskim części gromad Kruszowiec i Siwianka i włącza się je do gminy Celestynów w powiecie warszawskim,
4)
z gminy Sobienie Jeziory w powiecie garwolińskim gromadę Całowanie i włącza się ją do gminy Ostrowiec w powiecie warszawskim.
2.
Nowa granica powiatów mińskiego i warszawskiego na odcinku gmin Kołbiel, Glinianka i Celestynów biec będzie od punktu zetknięcia się granic gromad Wola Ducka, Ostrów i Kruszowiec w kierunku północnym, a następnie wschodnim granicą gromady Kruszowiec do punktu jej zetknięcia się z rowem odwadniającym, rozgraniczającym lasy i grunta orne wsi Kruszowiec, następnie osią tego rowu w kierunku wschodnim do zetknięcia się z potokiem. Stąd granica skręca w kierunku południowym i biegnie osią tego potoku, a następnie osią rowu odwadniającego, rozgraniczającego grunta orne i lasy wsi Siwianka, i linią przedłużenia tej osi w kierunku wschodnim dobiega do brzegu strumienia bez nazwy. Lewym brzegiem tego strumienia granica biegnie do punktu zetknięcia się z granicą gromad Sępochów, Ostrowik i Siwianka w kierunku wschodnim i południowym, a następnie granicą terenów leśnych gromady Sępochów i granicą lasów państwowych w gromadach Sępochów i Bocian, którą dobiega do drogi Celestynów - Kołbiel. Stąd granica biegnie dalej na południe początkowo zachodnią granicą lasów państwowych, a następnie rowem odwadniającym do wsi Skorupy i dalej zachodnim brzegiem drogi Skorupy - Karpiska - tor kolejowy Otwock - Garwolin; granicą toru kolejowego Otwock - Garwolin dobiega nowa granica gmin Kołbiel i Celestynów do granicy gromad Chrosna - Chrząszczówka. Od tego punktu granica biegnie wzdłuż zachodniej granicy gromady Chrząszczówka, którą dobiega do granicy gromady Ponurzyca.
§  2.
Z gminy Kobyłka w powiecie radzymińskim, województwie warszawskim wyłącza się gromady Kobylak, Turów i Zosinek i włącza się je do gminy Zielonka w powiecie warszawskim w tymże województwie.
§  3.
Z gminy Radzymin w powiecie radzymińskim, województwie warszawskim, wyłącza się:
1)
gromady Beniaminów, Rynia i Wólka Radzymińska i włącza się je do gminy Nieporęt,
2)
gromadę Nadma i włącza się ją do gminy Pustelnik w powiecie warszawskim, w tymże województwie.
§  4.
Z gminy Pass w powiecie grodziskomazowieckim, województwie warszawskim wyłącza się gromady Stelmachowo i Trzciniec i włącza się je do gminy Szymanów w powiecie sochaczewskim w tymże województwie.
§  5.
Z powiatu radzymińskiego w województwie warszawskim wyłącza się:
1)
z gminy Kamieńczyk:
a)
gromadę Łazy i włącza się ją do gminy Łochów w powiecie węgrowskim,
b)
gromadę Skuszew i włącza się ją do miasta Wyszkowa w powiecie pułtuskim,
2)
z gminy Międzyleś gromady Papiernia i Retków i włącza się je do gminy Stanisławów w powiecie mińskim,
3)
z gminy Strachówka:
a)
gromady Drop, Ruda Pniewnik, Rynia i Wólka Kobylańska i włącza się je do gminy Rudzienko w powiecie mińskim,
b)
gromady Adampol, Jaczówek, Marysin, Modecin, Radoszyna, Wiktoria, Zakrzew i włącza się je do gminy Borze w powiecie węgrowskim

w tymże województwie.

§  6.
Z gminy Dębe Wielkie w powiecie mińskim, województwie warszawskim wyłącza się gromady Chobot i Mrowisko i włącza się je do gminy Halinów w powiecie warszawskim, w tymże województwie.
§  7.
Z gminy Skorosze w powiecie warszawskim, województwie warszawskim wyłącza się część gromady Pęcice stanowiącą osiedle Chlebów i włącza się ją do gminy Helenów w powiecie grodziskomazowieckim w tymże województwie.
§  8.
Z gminy Helenów w powiecie grodziskomazowieckim, województwie warszawskim wyłącza się gromadę Sokołów i włącza się ją do gminy Michałowice w powiecie warszawskim, w tymże województwie.
§  9.
Z gminy Nowo-Iwiczna w powiecie warszawskim, województwie warszawskim wyłącza się gromady: Czarnów, Siedliska i Wierzbno i włącza się je do gminy Jazgarzew w powiecie grójeckim, w tymże województwie.
§  10.
Z gminy Jazgarzew w powiecie grójeckim, województwie warszawskim wyłącza się gromady: Gołków Letnisko, Miasto Las Zalesie i Wólka Kozodawska Letnisko i włącza się je do miasta Piaseczna w powiecie warszawskim, w tymże województwie.
§  11.
Z gminy Głusk w powiecie sochaczewskim, województwie warszawskim wyłącza się gromady: Grochale, Grochale Nowe, Helenówek i Rybitwa i włącza się je do gminy Kazuń w powiecie warszawskim, w tymże województwie.
§  12.
Z gminy Kampinos w powiecie sochaczewskim, województwie warszawskim wyłącza się gromady: Aleksandrów, Brzozówka, Dąbrówka, Krogulec, Truskawka i Wiersze i włącza się je do gminy Kazuń w powiecie warszawskim, w tymże województwie.
§  13.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1952 r.
* Z dniem 1 lipca 1952 r. w powiecie radzymińskim, województwie warszawskim:

- z miasta Radzymina wyłącza się i włącza do gminy Radzymin: enklawę Za Łosiem o obszarze 104 i 3,9 ha, enklawę Pod Arciechowem o obszarze 11 ha, enklawę Pod Dąbkowizną o obszarze 38,4 ha, półenklawę Łąki,

- z gminy Radzymin wyłącza się gromadę Aleksandrów i włącza się ją do miasta Radzymina,

zgodnie z § 7 rozporządzenia z dnia 3 maja 1952 r. w sprawie utworzenia i zmiany granic niektórych miast w powiatach warszawskim i radzymińskim, województwie warszawskim (Dz.U.52.26.181).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.26.177

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana granic niektórych powiatów w województwie warszawskim.
Data aktu: 03/05/1952
Data ogłoszenia: 24/05/1952
Data wejścia w życie: 01/07/1952