Zgłaszanie zobowiązań wobec zagranicy oraz znajdującego się w kraju mienia cudzoziemców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 kwietnia 1952 r.
w sprawie zgłaszania zobowiązań wobec zagranicy oraz znajdującego się w kraju mienia cudzoziemców.

Na podstawie art. 25 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Krajowcy dewizowi obowiązani są zgłosić do Narodowego Banku Polskiego określone bliżej w § 2 znajdujące się w kraju i będące w ich posiadaniu lub zarządzie mienie cudzoziemców dewizowych oraz swoje zobowiązania pieniężne wobec zagranicy.

Obowiązek ten nie obejmuje mienia i zobowiązań zgłoszonych na podstawie przepisów dotychczasowych.

2.
Krajowcy dewizowi będący jednostkami gospodarki uspołecznionej wolni są od obowiązku zgłaszania zobowiązań wobec zagranicy wymienionych w § 2 pkt 5 podlegających zgłoszeniu z mocy osobnych przepisów.
§  2.
Zgłoszeniu podlegają:
1)
przedsiębiorstwa przemysłowe i handlowe, także oddziały przedsiębiorstw zagranicznych, gospodarstwa rolne, leśne itp. oraz współwłasność tych przedsiębiorstw i gospodarstw (udziały);
2)
nieruchomości nie wchodzące w skład przedsiębiorstw lub gospodarstw wymienionych w punkcie poprzedzającym lub ich części;
3)
emitowane w Polsce lub za granicą papiery procentowe i dywidendowe oraz kupony od tych papierów;
4)
wkłady oszczędnościowe;
5)
zobowiązania pieniężne z wszelkich tytułów:
a)
zyski roczne z przedsiębiorstw, gospodarstw i nieruchomości cudzoziemców, o ile w ciągu 6 miesięcy od zakończenia danego roku nie zostały wpłacone na rachunki zablokowane cudzoziemców,
b)
z tytułu obrotu towarowego, usług, ubezpieczeń, odszkodowań, rent i emerytur, licencji, praw autorskich, kredytu pieniężnego itp. - jeżeli wartość zobowiązania w stosunku do jednego wierzyciela przekracza zł 500 i nie zostało ono wykonane w ciągu 6 miesięcy od dnia wymagalności wykonania.
§  3.
1.
Zgłoszenie powinno nastąpić w ciągu 30 dni od dnia wejścia w posiadanie lub objęcia zarządu mienia, a co do zobowiązań od dnia upływu 6-miesięcznego okresu, o którym mowa w § 2 pkt 5, na formularzach ustalonych przez Narodowy Bank Polski.

Zobowiązania wykonywane okresowo podlegają jednorazowemu zgłoszeniu.

2.
Zgłoszenie mienia (§ 2 pkt 1-4) znajdującego się w dniu wejścia w życie rozporządzenia w posiadaniu lub zarządzie jednostek gospodarki uspołecznionej powinno nastąpić w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  4.
Posiadane przez krajowców dewizowych mienie osób, które stały się cudzoziemcami dewizowymi do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz zobowiązania wobec tych osób powinny być zgłoszone w ciągu 30 dni od dnia powzięcia wiadomości o nabyciu przez te osoby charakteru cudzoziemca dewizowego.
§  5.
W zgłoszeniu należy podać:
1)
rodzaj i przybliżoną wartość przedsiębiorstwa (oddziału) lub gospodarstwa, jego siedzibę względnie położenie, nieruchomości wchodzące w skład przedsiębiorstwa lub gospodarstwa i obciążenia na tych nieruchomościach oraz wysokość kapitału zakładowego (udziału);
2)
rodzaj, miejsce położenia, obszar, stopień zabudowy nieruchomości (lub ich części) nie wchodzących w skład przedsiębiorstw i gospodarstw, ich przybliżoną wartość oraz ustanowione na nich obciążenia;
3)
rodzaj, nazwę i ilość papierów procentowych i dywidendowych oraz kuponów od tych papierów, instytucję emitującą, walutę, na jaką te papiery opiewają, i ich wartość nominalną;
4)
rodzaj, walutę i kwotę wkładu oszczędnościowego oraz instytucję, w której wkład się znajduje;
5)
rodzaj i tytuł zobowiązania, walutę, wysokość i termin wymagalności wykonania oraz osobę wierzyciela.
§  6.
Ustanie posiadania (zarządu) mienia oraz wygaśnięcie zobowiązania podlega zgłoszeniu do Narodowego Banku Polskiego w ciągu 30 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniającej zgłoszenie.
§  7.
Osoby, na których ciąży obowiązek zgłoszenia, obowiązane są na żądanie Narodowego Banku Polskiego lub władz dewizowych udzielać wszelkich wyjaśnień i dostarczać wszelkich danych dotyczących mienia i zobowiązań podlegających zgłoszeniu.
§  8.
Dowodem dopełnienia obowiązku zgłoszenia mienia i zobowiązań jest zaświadczenie Narodowego Banku Polskiego.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 maja 1950 r. w sprawie zgłaszania zobowiązań wobec zagranicy oraz znajdującego się w kraju mienia cudzoziemców (Dz. U. R. P. Nr 23, poz. 206 i Nr 51, poz. 477).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia jego ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024