Chiny-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Warszawa.1951.04.03.

UMOWA
o współpracy kulturalnej między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową, podpisana w Warszawie dnia 3 kwietnia 1951 r.

(Ratyfikowana zgodnie z ustawą z dnia 30 października 1951 r. - Dz. U. R. P. Nr 57, poz. 392).

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

BOLESŁAW BIERUT

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu trzecim kwietnia tysiąc dziewięćset pięćdziesiątego pierwszego roku podpisana została w Warszawie Umowa o współpracy kulturalnej między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

o współpracy kulturalnej między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Centralny Rząd Ludowy Chińskiej Republiki Ludowej pragnąc zacieśnić więzy przyjaźni między narodami obydwu krajów demokratycznych, mających wspólną ideologię w zakresie politycznym, ekonomicznym, społecznym i kulturalnym,

przeświadczone, że jednym z najskuteczniejszych środków do osiągnięcia tych celów jest współpraca kulturalna między obu Krajami,

postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu mianowały swymi pełnomocnikami:

RZĄD RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ:

Pana STANISŁAWA SKRZESZEWSKIEGO

Ministra Spraw Zagranicznych

CENTRALNY RZĄD LUDOWY CHIŃSKIEJ REPUBLIKI LUDOWEJ:

Pana PENG MING-CHIH

Ambasadora Pełnomocnego i Nadzwyczajnego w Warszawie,

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1.

Obie Umawiające się Strony będą popierać i ułatwiać współpracę między instytucjami naukowo-badawczymi oraz organizacjami kulturalnymi i oświatowymi obydwu Krajów.

Artykuł 2.

Obie Umawiające się Strony postanawiają:

a)
organizować u siebie odczyty na tematy kulturalne i naukowe dotyczące drugiej Umawiającej się Strony,
b)
udzielać stypendiów studentom i pracownikom naukowym na zasadzie wzajemności oraz organizować wymianę profesorów i studentów,
c)
wymieniać materiały, dotyczące demokratycznych przeobrażeń szkolnictwa i życia kulturalnego,
d)
popierać naukę języka polskiego w Chinach i języka chińskiego w Polsce,
e)
wymieniać materiały i referaty naukowo-badawcze,
f)
popierać przekłady wybitnych dzieł literatury i sztuki oraz wydawnictw naukowych obydwu krajów z jednego języka na drugi, jak również organizować wymianę książek, czasopism, gazet i innych wydawnictw,
g)
organizować lub udzielać pomocy przy organizowaniu wystaw w celu wzajemnego zapoznania się z osiągnięciami kulturalnymi Stron oraz organizować lub popierać wzajemnie wystawianie sztuk teatralnych i utworów muzycznych oraz wyświetlanie filmów,
h)
zacieśniać współpracę między przedsiębiorstwami filmowymi obydwu Krajów oraz wymieniać płyty gramofonowe dla audycji radiowych,
i)
zapewniać wzajemnie ułatwienia w działalności agencjom telegraficznym i korespondentom,
j)
popierać wszelką inną działalność na polu współpracy kulturalnej.
Artykuł  3.

Dla realizowania wymienionych w powyższych artykułach celów zostanie utworzona w terminie trzech miesięcy po podpisaniu niniejszej Umowy Mieszana Polsko-Chińska Komisja Współpracy Kulturalnej o równej dla obydwu Stron ilości członków, mianowanych przez Rządy Umawiających się Stron. Komisja ta składa się z dwóch Podkomisji, jednej z siedzibą w Warszawie, drugiej w Pekinie.

Na czele każdej Podkomisji stoi Przewodniczący, wyznaczony przez Rząd tego Kraju, w którym Podkomisja pracuje. W skład każdej Podkomisji wchodzi czterech przedstawicieli właściwych organów państwowych i dwóch przedstawicieli Ambasady drugiej Umawiającej się Strony.

Każda Podkomisja może zapraszać w charakterze doradców specjalistów w dziedzinie kultury.

Artykuł 4.

Mieszana Komisja zbiera się raz na rok, na przemian w Warszawie i Pekinie. Przewodniczą jej na przemian przedstawiciele każdej ze Stron. Pierwsze zebranie odbędzie się w Pekinie nie później niż po upływie trzech miesięcy od dnia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Wydatki Komisji Mieszanej są pokrywane przez obie Umawiające się Strony w równych częściach, a wydatki każdej Podkomisji przez państwo, w którym Podkomisja pracuje.

Artykuł  5.

Konkretne plany wykonania niniejszej Umowy są opracowywane na dorocznych posiedzeniach Mieszanej Komisji i zatwierdzane są przez Rządy obydwu Krajów. Plany te mogą być zmienione lub uzupełnione na żądanie jednej z Umawiających się Stron za zgodą drugiej Strony.

Artykuł 6.

Wszelkie poprzednio zawarte porozumienia, dotyczące współpracy kulturalnej, pozostają w mocy, z wyjątkiem tych przepisów, które są sprzeczne z postanowieniami niniejszej Umowy.

Artykuł  7.

Niniejsza Umowa zostaje zawarta na 5 lat, przy czym przedłuża się ona automatycznie na dalszych 5 lat, o ile nie zostanie wypowiedziana przez żadną z Umawiających się Stron na 6 miesięcy przed upływem terminu ważności.

Niniejsza Umowa podlega ratyfikacji. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych odbędzie się w Pekinie. Niniejsza Umowa wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Na dowód czego Pełnomocnicy Stron podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją swoimi pieczęciami.

Sporządzono w Warszawie dnia 3 kwietnia 1951 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, chińskim i rosyjskim, przy czym wszystkie trzy teksty mają jednakową moc. W razie rozbieżności przy wykładni tekst rosyjski uważany jest za autentyczny.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową uznaliśmy ją i uznajemy za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych: oświadczamy, że jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona oraz przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

Dano w Warszawie, dnia 14 grudnia 1951 roku.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.14.84

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Chiny-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Warszawa.1951.04.03.
Data aktu: 03/04/1951
Data ogłoszenia: 28/03/1952
Data wejścia w życie: 25/01/1952