Utworzenie Rolniczego Studium Zaocznego przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI
z dnia 12 października 1951 r.
w sprawie utworzenia Rolniczego Studium Zaocznego przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Na podstawie art. 20, 75, 83, 85 i 86 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
Tworzy się Rolnicze Studium Zaoczne przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zwane dalej w skróceniu "Studium".
§  2.
Studium wykonuje swoje zadania przy pomocy:
1)
Zakładu Metodyki Nauczania i Wydawnictw,
2)
Zakładu Organizacji Szkolenia,
3)
Zakładów Rolniczego Studium Zaocznego przy wyższych szkołach rolniczych lub przy wydziałach rolniczych innych szkół wyższych,
4)
sekretariatu Studium.
§  3.
1.
Rolnicze studia zaoczne stanowią studia pierwszego stopnia szkół wyższych.
2.
Ukończenie Studium daje uprawnienia przewidziane dla absolwentów studiów rolniczych pierwszego stopnia szkół wyższych.
§  4.
Nauka na Studium jest prowadzona według programu obowiązującego na studiach rolniczych pierwszego stopnia i trwa 41/2 roku. W przypadkach uzasadnionych czas studiów może być skrócony do 4 lat.
§  5.
1.
O przyjęcie na Studium mogą ubiegać się osoby posiadające wykształcenie na poziomie licealnym.
2.
Pierwszeństwo przy przyjmowaniu na Studium mają kandydaci pracujący zawodowo w rolnictwie, kierowani przez zakład pracy lub właściwą organizację zawodową.
3.
Przyjęcie na Studium odbywa się z zachowaniem przepisów dotyczących przyjęcia do państwowych szkół wyższych z tym zastrzeżeniem, że w razie wprowadzenia w danym roku specjalnego trybu postępowania eliminacyjnego i selekcyjnego podania kandydatów zakwalifikowane pozytywnie przez zakład pracy i właściwą władzę naczelną bądź też przez odpowiednią organizację zawodową kierowane są bezpośrednio do uczelni.
4.
Terminy przeprowadzenia postępowania eliminacyjnego i selekcyjnego przy przyjmowaniu na Studium zostaną ustalone odrębnymi przepisami.
§  6.
Rok szkolny na Studium dzieli się na 2 semestry.
§  7.
Studenci mają obowiązek wykonywania zleconych im prac, uczestniczenia w zjazdach informacyjnych, sesjach semestralnych i organizacyjnych.
§  8.
Poszczególne lata zalicza się na Studium na podstawie wykonanych prac domowych, odrobionych ćwiczeń, złożonych kolokwiów i egzaminów.
§  9.
1.
Na czele Studium stoi kierownik, którego powołuje i odwołuje Minister Szkół Wyższych i Nauki.
2.
Kierownikowi przysługują uprawnienia dziekana.
3.
Kierownik zarządza Studium przy pomocy dwóch zastępców oraz kierowników zakładów Rolniczego Studium Zaocznego przy wyższych szkołach rolniczych lub przy wydziałach rolniczych innych szkół wyższych.
4.
Zastępców kierownika powołuje i odwołuje Minister Szkół Wyższych i Nauki.
5.
Kierowników zakładów działających przy wydziałach rolniczych szkół wyższych powołuje i odwołuje Minister na wniosek rektora danej szkoły uzgodniony z rektorem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
6.
Zastępcy kierownika Studium mają przydzielony zakres prac, za który odpowiadają przed kierownikiem Studium.
§  10.
Rektor danej szkoły jest odpowiedzialny za szkolenie w zakładzie, działającym przy wydziale rolniczym zgodnie z programem i instrukcjami Studium, zatwierdzonymi przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki.
§  11.
Plan studiów w oparciu o program, wymieniony w § 4, określą odrębne przepisy.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1951 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024