Organizacja katedr w szkołach wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI ORAZ ZDROWIA
z dnia 13 stycznia 1951 r.
w sprawie organizacji katedr w szkołach wyższych.

Na podstawie art. 16 i 20 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
Podstawową jednostką organizacyjną pracy dydaktycznej i naukowo-badawczej w szkole wyższej jest katedra. W ramach katedry może być prowadzony jeden lub więcej zakładów.
§  2.
Katedra obejmuje jeden lub więcej pokrewnych przedmiotów nauki. W skład katedry wchodzą: profesorowie zwyczajni, nadzwyczajni, zastępcy profesorów, prowadzący wykłady zlecone oraz pomocniczy pracownicy naukowi.
§  3.
Pracami katedry, w skład której wchodzi kilku samodzielnych pracowników naukowych, kieruje kierownik katedry, wyznaczony spośród profesorów danej katedry przez ministra, któremu podlega szkoła, po wysłuchani opinii Rady Głównej.
§  4.
Pracownicy katedry opracowują zespołowo plan zajęć dydaktycznych i prac naukowo-badawczych katedry.
§  5.
Do zadań kierownika katedry należy:
1)
kierowanie pracami nad ustalaniem i zatwierdzaniem planu zajęć dydaktycznych i prac naukowo-badawczych katedry oraz kontrola jego wykonania;
2)
czuwanie nad poziomem i organizacją wykładów, ćwiczeń, konsultacji i innych rodzajów pracy dydaktycznej i naukowo-badawczej prowadzonej przez pracowników katedry;
3)
kierowanie pracami naukowymi pomocniczych pracowników naukowych i czuwanie nad podwyższaniem ich kwalifikacji;
4)
organizacja prac katedry w zakresie kształcenia aspirantów.
§  6.
Profesorowie wchodzący w skład katedry mogą otrzymać kierownictwo zakładu prowadzonego w ramach katedry.
§  7.
Profesorowie i pomocniczy pracownicy naukowi biorą systematyczny udział w ogólnych zebraniach pracowników katedry.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 grudnia 1950 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024