Zm.: przepisy Kodeksu Wojskowego Postępowania Karnego.

DEKRET
z dnia 6 września 1951 r.
o zmianie przepisów Kodeksu Wojskowego Postępowania Karnego.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 26 maja 1951 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 235) Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

W dekrecie z dnia 23 czerwca 1945 r. Kodeks Wojskowego Postępowania Karnego (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 216) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 91 § 2 końcową kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się wyrazy: "a następnie zwrócić się o zatwierdzenie rewizji do sądu lub prokuratora; na żądanie osoby, u której przeprowadzono rewizję, należy doręczyć jej postanowienie o zatwierdzeniu rewizji w ciągu siedmiu dni od zgłoszenia wniosku".
2)
art. 277 - 282 otrzymują brzmienie:

"Art. 277. Na wniosek rewizyjny Prezesa Najwyższego Sądu Wojskowego lub Naczelnego Prokuratora Wojskowego Najwyższy Sąd Wojskowy poddaje rewizji w trybie nadzoru sądowego prawomocne orzeczenia sądu wojskowego, kończące postępowanie.

Art. 278. Orzeczenia Najwyższego Sądu Wojskowego podlegają w trybie nadzoru sądowego rewizji Zgromadzenia Sędziów Najwyższego Sądu Wojskowego.

Art. 279. § 1. Prezes Najwyższego Sądu Wojskowego i Naczelny Prokurator Wojskowy mogą żądać akt do wglądu w każdym stadium postępowania.

§ 2. Sąd przesyła żądane akta, wstrzymując postępowanie.

§ 3. Rozprawy i posiedzenia niejawnego nie przerywa się i nie odracza.

Art. 280. Uwzględniając wniosek rewizyjny Prezesa Najwyższego Sądu Wojskowego lub Naczelnego Prokuratora Wojskowego złożony na niekorzyść skazanego po upływie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, Najwyższy Sąd Wojskowy ogranicza się tylko do ustalenia uchybień.

Art. 281. Wniosek rewizyjny i rewizja na korzyść skazanego mogą nastąpić w każdym czasie.

Art. 282. W postępowaniu w trybie nadzoru sądowego stosuje się odpowiednio przepisy art. 267 - 275".

Art.  2.

Wykonanie dekretu porucza się Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.

Art.  3.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024