Statut medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 sierpnia 1951 r.
Statut medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 26 maja 1951 r. o medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 256) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Odznakę medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" tworzy wieniec laurowy o średnicy 34 mm, na który nałożone są dwa skrzyżowane miecze. W środku wieńca, na pokrytej czerwoną emalią tarczy okrągłej o średnicy 16 mm nałożony jest srebrny orzeł, w otoku zaś na białej emalii - napis "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny". W dolnej części wieńca laurowego umieszczona jest w tarczy owalnej na czerwonej emalii cyfra rzymska V, X lub XV - zależnie od stopnia medalu. Miecze i wieniec laurowy są koloru brązowego, srebrnego lub złotego - zależnie od stopnia medalu. Odwrotna strona medalu jest gładka.
2.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nosi się na wstążce, przewleczonej przez metalowy uchwyt, znajdujący się u góry odznaki medalu.
3.
Wstążka medalu "Siły Zbrojne w Służba Ojczyzny" szerokości 35 mm składa się z pięciu pionowych pasów czerwonych, poprzedzielanych czterema pionowymi pasami białymi.
4.
Wzór rysunkowy odznaki medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" i wstążki zawiera załącznik do rozporządzenia.
§  2.
1.
Do okresu czasu służby wojskowej w Siłach Zbrojnych uzasadniającego nadanie medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" zalicza się:
1)
czynną służbę wojskową odbytą w Siłach Zbrojnych po dniu 22 lipca 1944 r.,
2)
czynną służbę wojskową odbytą w polskich formacjach wojskowych, zorganizowanych na obszarze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich po dniu 13 maja 1943 r.,
3)
służbę w oddziałach Gwardii Ludowej i Armii Ludowej,
4)
przerwy w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej, o ile w tym okresie żołnierz pełnił służbę w organach bezpieczeństwa publicznego.
2.
Do okresu czasu służby wojskowej w Siłach Zbrojnych uzasadniającego nadanie medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nie zalicza się czasokresów:
1)
odbywania zasadniczej służby wojskowej,
2)
służby wojskowej w charakterze ucznia szkoły kształcącej na oficerów zawodowych,
3)
służby wojskowej w charakterze słuchacza akademii wojskowej,
4)
przebywania w stanie zmiennym oddziałów karnych,
5)
odbywania ćwiczeń wojskowych (przeszkolenia).
3.
Przepis ust. 2 pkt 2 i 3 nie dotyczy służby wojskowej, pełnionej przez żołnierza zawodowego w charakterze ucznia szkoły kształcącej na oficerów zawodowych lub słuchacza akademii wojskowej.
§  3.
Warunkiem nadania medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" jest - obok przesłużenia wymaganego czasokresu służby w Siłach Zbrojnych określonej w § 2 ust. 1 i 3 - posiadanie przez żołnierza nienagannej opinii.
§  4.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nadaje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej, a żołnierzom wojsk wewnętrznych - na wniosek Ministra Bezpieczeństwa Publicznego.
§  5.
Uprawnionymi do występowania w drodze służbowej z wnioskami o nadanie medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" są w stosunku do podległych im żołnierzy w czynnej służbie wojskowej dowódcy oddziałów (równorzędni) i wyżsi.
§  6.
1.
Do poszczególnych stopni medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się generałów, oficerów i podoficerów zawodowych w zależności od nienagannego przesłużenia wymaganego czasokresu służby w Siłach Zbrojnych, liczonego do dnia 12 października tego roku kalendarzowego, w którym medal ma być nadany.
2.
Do brązowego medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy, którzy przesłużyli w Siłach Zbrojnych 5, 6, 7, 8 i 9 lat.
3.
Do srebrnego medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy, którzy przesłużyli w Siłach Zbrojnych 10, 11, 12, 13 i 14 lat.
4.
Do złotego medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy, którzy przesłużyli w Siłach Zbrojnych 15 i więcej lat.
§  7.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" będzie nadawany corocznie w dniu 12 października - w dniu Wojska Polskiego.
§  8.
Odznakę medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" wręcza odznaczonemu żołnierzowi Minister Obrony Narodowej, a żołnierzowi wojsk wewnętrznych - Minister Bezpieczeństwa Publicznego lub władze wojskowe przez nich upoważnione. Z odznaką wręcza się odznaczonemu żołnierzowi legitymację medalu.
§  9.
Do czasu ustawowego ustalenia kolejności noszenia odznaczeń brązowy medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nosi się na lewej piersi po brązowym medalu "Zasłużonym na Polu Chwały".
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024