Utworzenie Akademii Wojskowo-Politycznej.

USTAWA
z dnia 22 marca 1951 r.
o utworzeniu Akademii Wojskowo-Politycznej.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

Art.  1.
1.
Tworzy się Akademię Wojskowo-Polityczną.
2.
Akademia Wojskowo-Polityczna jest szkołą wyższą akademicką.
3.
Do Akademii Wojskowo-Politycznej stosuje się odpowiednio przepisy, dotyczące szkół wyższych akademickich, o ile nie są sprzeczne z niniejszą ustawą.
4.
Akademia Wojskowo-Polityczna jest jednostką wojskową, na którą rozciąga się moc obowiązująca przepisów, dotyczących sił zbrojnych oraz regulaminów i rozkazów wojskowych.
Art.  2.

Zadaniem Akademii Wojskowo-Politycznej jest szkolenie i przygotowywanie żołnierzy do objęcia w wojsku stanowisk wymagających wyższych studiów wojskowo-politycznych oraz prowadzenie pracy naukowej w zakresie marksistowsko-leninowskiej wiedzy wojskowo-politycznej.

Rozdział  2.

Organizacja Akademii Wojskowo-Politycznej.

Art.  3.

Władzą naczelną Akademii Wojskowo-Politycznej jest Minister Obrony Narodowej, który sprawuje nad nią zwierzchni nadzór.

Art.  4.
1.
Na czele Akademii Wojskowo-Politycznej stoi komendant, który - niezależnie od przysługujących mu uprawnień dowódcy jednostki wojskowej - posiada uprawnienia i obowiązki rektora i dziekana szkoły wyższej akademickiej oraz kompetencje senatu akademickiego i rad wydziałowych.
2.
Komendanta Akademii Wojskowo-Politycznej mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej.
3.
Komendant Akademii Wojskowo-Politycznej podlega bezpośrednio Szefowi Głównego Zarządu Politycznego.
4.
Komendant Akademii Wojskowo-Politycznej jest przedstawicielem akademii na zewnątrz oraz przełożonym personelu nauczającego i pomocniczych sił naukowych, jak również słuchaczy tej akademii.
Art.  5.

Rada Naukowa Akademii Wojskowo-Politycznej jest kolegialnym organem doradczym komendanta Akademii Wojskowo-Politycznej w sprawach nauki i nauczania, zastrzeżonych w przepisach o szkołach wyższych akademickich senatom akademickim i radom wydziałowym.

Art.  6.
1.
Organizację Akademii Wojskowo-Politycznej, skład osobowy rady naukowej oraz tryb i warunki przyjmowania kandydatów na studia do Akademii Wojskowo-Politycznej określa statut, nadany przez Ministra Obrony Narodowej.
2.
Minister Obrony Narodowej tworzy i zwija katedry, określa zakres i czas trwania nauki oraz wydaje szczegółowe przepisy, normujące program i porządek studiów, jak również zasady pełnienia służby wojskowej i zaliczania słuchaczom czasu trwania studiów na poczet zasadniczej służby wojskowej, wojskowej służby zawodowej lub ćwiczeń wojskowych w rezerwie.

Rozdział  3.

Personel nauczający, pomocnicze siły naukowe i słuchacze.

Art.  7.

Do personelu nauczającego Akademii Wojskowo-Politycznej należą profesorowie (zwyczajni, nadzwyczajni, kontraktowi), docenci, zastępcy profesorów i wykładowcy.

Art.  8.
1.
Profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej. Wnioski o mianowanie profesorów spośród osób, nie będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, przedstawia Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki.
2.
Docentów, zastępców profesorów i wykładowców mianuje spośród żołnierzy w czynnej służbie wojskowej Minister Obrony Narodowej.
3.
Mianowanie docentów Akademii Wojskowo-Politycznej następuje na zasadach, określonych w przepisach, dotyczących mianowania docentów w szkołach wyższych akademickich.
4.
Minister Obrony Narodowej może powołać profesorów kontraktowych, docentów, zastępców profesorów i wykładowców w drodze umowy spośród osób cywilnych.
Art.  9.

Pomocnicze siły naukowe przyjmuje i zwalnia komendant Akademii Wojskowo-Politycznej.

Art.  10.

Stosunek służbowy pracowników cywilnych, należących do personelu nauczającego i pomocniczych sił naukowych, regulują przepisy o stosunku służbowym profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół.

Art.  11.

Minister Obrony Narodowej może nadać członkom personelu nauczającego Akademii Wojskowo-Politycznej, będącym żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, uprawnienia profesorów i etatowych docentów szkół wyższych i akademickich w zakresie uposażenia.

Art.  12.
1.
Warunkiem mianowania żołnierza w czynnej służbie wojskowej na stanowisko profesora Akademii Wojskowo-Politycznej jest wybitna działalność naukowa w zakresie danej dziedziny wiedzy.
2.
Oceny działalności naukowej, określonej w ust. 1, dokonuje Rada Naukowa Akademii Wojskowo-Politycznej.
3.
Osoby, nie będące żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, mogą być mianowane na stanowiska profesorów Akademii Wojskowo-Politycznej, jeżeli odpowiadają wymaganiom, przewidzianym dla mianowania na te stanowiska w szkołach wyższych akademickich.
Art.  13.

Kompetencje Ministra Szkół Wyższych i Nauki oraz Rady Głównej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, przewidziane w przepisach o szkołach wyższych akademickich oraz w przepisach o stosunku służbowym profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół należą:

1)
do Ministra Obrony Narodowej - w odniesieniu do profesorów, docentów i pomocniczych sił naukowych Akademii Wojskowo-Politycznej, będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej,
2)
do Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki - w odniesieniu do profesorów, docentów i pomocniczych sił naukowych Akademii Wojskowo-Politycznej, nie będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej.
Art.  14.

Minister Obrony Narodowej określi w drodze rozporządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki, władze dyscyplinarne, właściwe w stosunku do profesorów i pomocniczych sił naukowych, nie będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, oraz uprawnienia dyscyplinarne i tryb postępowania tych władz.

Art.  15.
1.
Do Akademii Wojskowo-Politycznej mogą być przyjęci w charakterze słuchaczy żołnierze zawodowi i odbywający zasadniczą służbę wojskową, którzy ukończyli szkołę wojskową, kształcącą na oficerów zawodowych albo szkołę niewojskową, uprawniającą do studiów w szkołach wyższych.
2.
Żołnierze, nie będący żołnierzami zawodowymi, składają przy ubieganiu się o przyjęcie do Akademii Wojskowo-Politycznej zobowiązanie do odbywania służby wojskowej w charakterze słuchacza Akademii Wojskowo-Politycznej i do pełnienia wojskowej służby zawodowej w charakterze oficera zawodowego po ukończeniu studiów w tej akademii.
Art.  16.

Przez przyjęcie do Akademii Wojskowo-Politycznej w charakterze słuchaczy:

1)
stosunek oficerów zawodowych do służby wojskowej nie ulega zmianie,
2)
wojskowa służba zawodowa podoficerów zawodowych oraz zasadnicza służba wojskowa podoficerów i szeregowców - ulega przerwie na czas studiów w tej akademii.
Art.  17.

Uposażenie, dodatki do uposażenia, świadczenia i inne należności służbowe słuchaczy Akademii Wojskowo-Politycznej określa Minister Obrony Narodowej w drodze zarządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Art.  18.

Absolwenci Akademii Wojskowo-Politycznej, nie będący oficerami zawodowymi, stają się z chwilą ukończenia studiów oficerami zawodowymi w stopniu, na jaki zostaną mianowani w myśl przepisów o służbie wojskowej oficerów.

Art.  19.

Absolwenci Akademii Wojskowo-Politycznej otrzymują dyplom ukończenia akademii.

Art.  20.

Zasady i tryb nadawania stopni naukowych przez Akademię Wojskowo-Polityczną ustala Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki w drodze rozporządzenia.

Rozdział  4.

Przepisy przejściowe i końcowe.

Art.  21.

W okresie lat pięciu od dnia wejścia w życie ustawy Minister Obrony Narodowej może zezwolić na przyjmowanie do Akademii Wojskowo-Politycznej słuchaczy, którzy nie odpowiadają warunkom, wymienionym w art. 15 ust. 1.

Art.  22.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Obrony Narodowej.

Art.  23.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.17.135

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Utworzenie Akademii Wojskowo-Politycznej.
Data aktu: 22/03/1951
Data ogłoszenia: 30/03/1951
Data wejścia w życie: 30/03/1951