Akademia Sztabu Generalnego imienia Generała Broni Karola Świerczewskiego.

USTAWA
z dnia 22 marca 1951 r.
o Akademii Sztabu Generalnego imienia Generała Broni Karola Świerczewskiego.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

Art.  1.
1.
Akademia Sztabu Generalnego imienia Generała Broni Karola Świerczewskiego, zwana w dalszym ciągu "Akademią Sztabu Generalnego", jest szkołą wyższą akademicką.
2.
Do Akademii Sztabu Generalnego stosuje się odpowiednio przepisy, dotyczące szkół wyższych akademickich, o ile nie są sprzeczne z niniejszą ustawą.
3.
Akademia Sztabu Generalnego jest jednostką wojskową, na którą rozciąga się moc obowiązująca przepisów, dotyczących sił zbrojnych oraz regulaminów i rozkazów wojskowych.
Art.  2.

Zadaniem Akademii Sztabu Generalnego jest szkolenie i przygotowywanie oficerów do objęcia w wojsku stanowisk, wymagających wyższych studiów wojskowych, oraz prowadzenie prac naukowych w zakresie wiedzy wojskowej.

Rozdział  2.

Organizacja Akademii Sztabu Generalnego.

Art.  3.

Władzą naczelną Akademii Sztabu Generalnego jest Minister Obrony Narodowej, który sprawuje nad nią zwierzchni nadzór.

Art.  4.
1.
Na czele Akademii Sztabu Generalnego stoi komendant, który - niezależnie od przysługujących mu uprawnień dowódcy jednostki wojskowej - posiada uprawnienia i obowiązki rektora i dziekana szkoły wyższej akademickiej oraz kompetencje senatu akademickiego i rad wydziałowych.
2.
Komendanta Akademii Sztabu Generalnego mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej.
3.
Komendant Akademii Sztabu Generalnego podlega bezpośrednio Szefowi Sztabu Generalnego.
4.
Komendant Akademii Sztabu Generalnego jest przedstawicielem akademii na zewnątrz oraz przełożonym personelu nauczającego i pomocniczych sił naukowych, jak również słuchaczy tej akademii.
Art.  5.

Rada Naukowa Akademii Sztabu Generalnego jest kolegialnym organem doradczym komendanta Akademii Sztabu Generalnego w sprawach nauki i nauczania, zastrzeżonych w przepisach o szkołach wyższych akademickich senatom akademickim i radom wydziałowym.

Art.  6.
1.
Organizację Akademii Sztabu Generalnego, skład osobowy rady naukowej oraz tryb i warunki przyjmowania kandydatów na studia do Akademii Sztabu Generalnego określa statut, nadany przez Ministra Obrony Narodowej.
2.
Minister Obrony Narodowej tworzy i zwija katedry, określa zakres i czas trwania nauki oraz wydaje szczegółowe przepisy, normujące program i porządek studiów, jak również zasady pełnienia służby wojskowej przez słuchaczy Akademii Sztabu Generalnego.

Rozdział  3.

Personel nauczający, pomocnicze siły naukowe i słuchacze.

Art.  7.

Do personelu nauczającego Akademii Sztabu Generalnego należą profesorowie (zwyczajni, nadzwyczajni, kontraktowi), docenci, zastępcy profesorów i wykładowcy.

Art.  8.
1.
Profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej. Wnioski o mianowanie profesorów spośród osób, nie będących w czynnej służbie wojskowej, przedstawia Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki.
2.
Docentów, zastępców profesorów i wykładowców mianuje Minister Obrony Narodowej spośród żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.
3.
Mianowanie docentów Akademii Sztabu Generalnego następuje na zasadach, określonych w przepisach, dotyczących mianowania docentów w szkołach wyższych akademickich.
4.
Minister Obrony Narodowej może powołać profesorów kontraktowych, docentów, zastępców profesorów i wykładowców w drodze umowy spośród osób cywilnych.
Art.  9.

Pomocnicze siły naukowe przyjmuje i zwalnia komendant Akademii Sztabu Generalnego.

Art.  10.

Stosunek służbowy pracowników cywilnych, należących do personelu nauczającego i pomocniczych sił naukowych, regulują przepisy o stosunku służbowym profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół.

Art.  11.

Minister Obrony Narodowej może nadać członkom personelu nauczającego Akademii Sztabu Generalnego, będącym żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, uprawnienia profesorów i etatowych docentów szkół wyższych akademickich w zakresie uposażenia.

Art.  12.
1.
Warunkiem mianowania żołnierza w czynnej służbie wojskowej na stanowisko profesora Akademii Sztabu Generalnego jest wybitna działalność naukowa w zakresie danej dziedziny wiedzy.
2.
Oceny działalności naukowej, określonej w ust. 1, dokonuje Rada Naukowa Akademii Sztabu Generalnego.
3.
Osoby, nie będące żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, mogą być mianowane na stanowiska profesorów Akademii Sztabu Generalnego, jeżeli odpowiadają wymaganiom, przewidzianym dla mianowania na te stanowiska w szkołach wyższych akademickich.
Art.  13.

Kompetencje Ministra Szkół Wyższych i Nauki oraz Rady Głównej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, przewidziane w przepisach o szkołach wyższych akademickich oraz w przepisach o stosunku służbowym profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół, należą:

1)
do Ministra Obrony Narodowej - w odniesieniu do profesorów, docentów i pomocniczych sił naukowych Akademii Sztabu Generalnego, będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej,
2)
do Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki - w odniesieniu do profesorów, docentów i pomocniczych sił naukowych Akademii Sztabu Generalnego, nie będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej.
Art.  14.

Minister Obrony Narodowej określi w drodze rozporządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki, władze dyscyplinarne, właściwe w stosunku do profesorów i pomocniczych sił naukowych, nie będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, oraz uprawnienia dyscyplinarne i tryb postępowania tych władz.

Art.  15.
1.
Do Akademii Sztabu Generalnego mogą być przyjęci w charakterze słuchaczy oficerowie zawodowi, którzy ukończyli szkołę wojskową kształcącą na oficerów zawodowych albo szkołę niewojskową, uprawniającą do studiów w szkołach wyższych.
2.
Przez przyjęcie do Akademii Sztabu Generalnego w charakterze słuchaczy stosunek oficerów, wymienionych w ust. 1, do służby wojskowej nie ulega zmianie.
Art.  16.

Uposażenie, dodatki do uposażenia, świadczenia i inne należności służbowe słuchaczy Akademii Sztabu Generalnego określa Minister Obrony Narodowej w drodze zarządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Art.  17.

Absolwenci Akademii Sztabu Generalnego otrzymują dyplom ukończenia akademii.

Art.  18.

Zasady i tryb nadawania przez Akademię Sztabu Generalnego stopni naukowych ustala Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki w drodze rozporządzenia.

Rozdział  4.

Przepisy przejściowe i końcowe.

Art.  19.

W okresie lat pięciu od dnia wejścia w życie ustawy Minister Obrony Narodowej może zezwolić na przyjmowanie do Akademii Sztabu Generalnego słuchaczy, którzy nie odpowiadają warunkom, wymienionym w art. 15 ust. 1.

Art.  20.

Tracą moc dekrety z dnia 22 października 1947 r. o utworzeniu Akademii Sztabu Generalnego (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 379) i z dnia 3 kwietnia 1948 r. o nazwie Akademii Sztabu Generalnego (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 127).

Art.  21.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Obrony Narodowej.

Art.  22.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024