Przekazywanie rolniczym spółdzielniom produkcyjnym nieruchomości rolnych, stanowiących własność Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 lutego 1951 r.
w sprawie przekazywania rolniczym spółdzielniom produkcyjnym nieruchomości rolnych, stanowiących własność Państwa.

Na podstawie art. 3 ust. 3 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wniosek o przekazanie nieruchomości rolnej, stanowiącej własność Państwa, składa rolnicza spółdzielnia produkcyjna, za pośrednictwem prezydium właściwej ze względu na jej siedzibę powiatowej rady narodowej, do prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydziału rolnictwa i leśnictwa), właściwej ze względu na miejsce siedziby spółdzielni. Jeżeli wniosek dotyczy nieruchomości, położonej w innym województwie, prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa), które wniosek otrzymało, przekazuje go ze swoją opinią prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwej ze względu na położenie nieruchomości.
2.
Wniosek powinien zawierać wskazanie nieruchomości z określeniem jej powierzchni i opisem granic oraz - w miarę możności - dołączeniem szkicu sytuacyjnego, wskazanie posiadacza nieruchomości oraz wymienienie przynależności i zasiewów, jakie spółdzielnia chce przejąć łącznie z nieruchomością.
§  2.
1.
O przekazaniu nieruchomości orzeka prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce położenia nieruchomości.
2.
Odpis wniosku o przekazanie przesyła prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa) do wiadomości posiadaczowi nieruchomości, wyznaczając mu miesięczny termin na oświadczenie się. Orzeczenie może zapaść dopiero po upływie tego terminu, przy czym przy orzekaniu powinny być rozważane zgłoszone w terminie wnioski posiadacza.
3.
Przekazanie gruntów o powierzchni ponad 50 ha oraz innych nieruchomości, których wartość szacunkowa łącznie z przynależnościami z wyłączeniem gruntów przekracza 300.000 zł, odbywa się za zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  3.
Przekazanie obejmuje nieruchomość z wymienionymi w decyzji o przekazaniu zasiewami i przynależnościami (inwentarzem żywymi martwym, zapasami, ziarnem do siewu itp.).
§  4.
1.
Przekazanie nieruchomości następuje w zarząd i bezpłatne użytkowanie; przekazanie przynależności i zasiewów następuje na własność za cenę i na warunkach określonych w decyzji o przekazaniu.
2.
Rolnicza spółdzielnia produkcyjna nie przejmuje odpowiedzialności za ujawnione w księdze wieczystej obciążenia z tytułu praw rzeczowych ograniczonych oraz praw i roszczeń osobistych.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy gospodarczo uzasadnionych służebności przechodu, przejazdu lub wodopoju.
§  5.
1.
Decyzja o przekazaniu nieruchomości powinna zawierać:
1)
określenie nieruchomości z podaniem oznaczenia księgi wieczystej, wymienieniem powierzchni i opisem granic nieruchomości oraz opis znajdujących się na niej budynków i innych urządzeń, związanych z nieruchomością w sposób trwały;
2)
szczegółowy opis przynależności przekazanych łącznie z nieruchomością;
3)
szczegółowy spis przekazanych zasiewów;
4)
wycenę nieruchomości z wyjątkiem gruntów;
5)
wycenę przynależności i zasiewów;
6)
w razie potrzeby - określenie służebności, które obciążają spółdzielnię (§ 4 ust. 3).
2.
Wyceny nieruchomości oraz zasiewów dokonuje się zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1950 r. w sprawie ustalenia norm szacunkowych dla nieruchomości nabywanych w celu realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 234 i Nr 52, poz. 482) z tą zmianą, że do wartości szacunkowej nie dolicza się sumy wyrównawczej.
3.
Wyceny przynależności (§ 3) dokonuje się po zasięgnięciu opinii komisji szacunkowej w składzie: przedstawiciela prezydium powiatowej rady narodowej, właściwej ze względu na miejsce położenia nieruchomości, jako przewodniczącego, oraz po jednym przedstawicielu: gminnej rady narodowej i Związku Samopomocy Chłopskiej, przy udziale - w razie potrzeby - rzeczoznawcy, powołanego przez przewodniczącego. Uchwały komisji zapadają większością głosów; w razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego. Komisja wydaje opinię po wysłuchaniu przedstawicieli dotychczasowego posiadacza oraz spółdzielni, o ile się zgłoszą.
§  6.
1.
Od decyzji w sprawie przekazania przysługuje stronom prawo odwołania się w terminie 14 dni do Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
2.
W przypadku gdy posiadacz nie zgadza się na przekazanie nieruchomości, Minister Rolnictwa i Reform Rolnych uznawszy w całości lub w części słuszność wniosku o przekazanie zwraca się do władzy naczelnej posiadacza o wyrażenie zgody na przekazanie nieruchomości w oznaczonym przez siebie zakresie. Władza naczelna posiadacza powinna w ciągu 14 dni udzielić odpowiedzi.
3.
Decyzję o przekazaniu nieruchomości Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może wydać tylko po otrzymaniu odpowiedzi władzy naczelnej posiadacza, zawierającej zgodę na przekazanie.
4.
W przypadku gdy władza naczelna posiadacza odmówiła przekazania nieruchomości albo nie udzieliła odpowiedzi w terminie 14 dni, Minister Rolnictwa i Reform Rolnych przedstawia sprawę do decyzji Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. W tym przypadku mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 12-16 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1949 r. w sprawie przekazywania nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 354).
§  7.
1.
Na podstawie prawomocnej lub ostatecznej decyzji o przekazaniu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa), które orzekało w sprawie, ustali w osobnej decyzji termin objęcia nieruchomości przez spółdzielnię w faktyczne władanie. Termin powyższy powinien być uzgodniony, w miarę możności, z dotychczasowym posiadaczem i ustalony w taki sposób, aby ciągłość produkcji rolnej w przekazywanej nieruchomości została utrzymana oraz aby spółdzielnia mogła rozpocząć uprawę we właściwym czasie.
2.
Decyzję, o której mowa w ust. 1, doręcza spółdzielni w uroczystej formie delegat prezydium wojewódzkiej lub powiatowej rady narodowej na zwołanym w tym celu posiedzeniu zarządu spółdzielni.
3.
O dacie doręczenia decyzji spółdzielnia powinna być zawiadomiona przynajmniej na 3 dni naprzód.
§  8.
Z objęcia przez spółdzielnię nieruchomości w faktyczne władanie spisuje się protokół zdawczo-odbiorczy, który podpisują przedstawiciele dotychczasowego posiadacza i spółdzielni oraz delegat prezydium wojewódzkiej lub powiatowej rady narodowej.
§  9.
1.
Należność za składniki majątkowe przekazane odpłatnie spółdzielnia zapłaci w dziesięciu równych ratach rocznych. Pierwsza rata płatna jest w miesiącu październiku roku następnego po objęciu nieruchomości w faktyczne władanie.
2.
Rozliczenia, związane z przekazaniem nieruchomości, dokonywane będą z Państwowym Funduszem Ziemi.
§  10.
Jeżeli posiadacz, nie będący władzą lub urzędem, uchyla się od wykonania decyzji o przekazaniu, stosuje się przepisy o postępowaniu przymusowym w administracji.
§  11.
Przepisów rozporządzenia niniejszego nie stosuje się do nieruchomości rolnych będących we władaniu urzędów lub instytucji, podległych Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego, oraz do gruntów, na których urządzone są przedsiębiorstwa przemysłowe, jak na przykład: tuczarnia, kaszarnia, płatkarnia, młyn, cegielnia itp.
§  12.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych oraz wszystkim ministrom.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024