Zm.: dekret z dnia 25 czerwca 1946 r. o organizacji i zakresie działania Morskiego i Portowych Urzędów Zdrowia.

USTAWA
z dnia 4 lutego 1950 r.
o zmianie dekretu z dnia 25 czerwca 1946 r. o organizacji i zakresie działania Morskiego i Portowych Urzędów Zdrowia.

Art.  1.

W dekrecie z dnia 25 czerwca 1946 r. o organizacji i zakresie działania Morskiego i Portowych Urzędów Zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 32, poz. 202) wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 3 otrzymuje brzmienie:

"Do zakresu działania Morskiego Urzędu Zdrowia należą sprawy:

1) wykonania obowiązków, wynikających z międzynarodowych konwencji sanitarnych,

2) nadzoru sanitarnego nad morskimi portami handlowymi i rybackimi, nad przystaniami morskimi, nad morskimi statkami handlowymi i rybackimi, statkami żeglugi przybrzeżnej i portowej oraz statkami żeglugi śródlądowej, zawijającymi do morskich portów handlowych i rybackich oraz do przystani morskich,

3) zatwierdzania lekarzy okrętowych i personelu pomocniczo-lekarskiego na statkach oraz nadzoru nad ich działalnością fachową,

4) deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji statków, terenów, budowli i urządzeń na obszarze portów i przystani,

5) przeprowadzania badań lekarskich członków załóg morskich marynarki handlowej i robotników portowych,

6) zapobiegania chorobom zawodowym wśród załóg okrętowych oraz wśród rybaków,

7) zwalczania chorób zakaźnych i społecznie niebezpiecznych na obszarach portów i przystani oraz wśród członków marynarki handlowej,

8) nadzoru sanitarnego nad ruchem pasażerów i migracji,

9) nadzoru higieniczno-lekarskiego nad szkołami i kursami dla personelu marynarki handlowej i rybołówstwa morskiego,

10) nadzoru sanitarnego nad rybołówstwem morskim i przetwórstwem rybnym,

11) kwarantann,

12) udzielania porad leczniczych drogą radiową,

13) organizowania i prowadzenia lekarskich poradni portowych,

14) ustalania wytycznych co do wymogów sanitarnych, jakim powinny odpowiadać plany budowy i przebudowy statków oraz budowli i urządzeń na obszarze portów i przystani, a także wydawanie opinii o planach w tym zakresie,

15) kierownictwa i nadzoru nad działalnością portowych urzędów zdrowia,

16) inne sprawy z zakresu administracji sanitarnej portów i wybrzeża morskiego",

2)
art. 7 otrzymuje brzmienie:

"Art. 7. Dyrektor Morskiego Urzędu Zdrowia w porozumieniu z dyrektorem właściwego urzędu morskiego, dyrektorem właściwego urzędu rybackiego i właściwym miejscowo wojewodą, a w zakresie przepisów o higienie pracy - również z właściwym okręgowym inspektorem pracy - wydaje zgodnie z obowiązującymi przepisami i ogłasza we właściwym dzienniku wojewódzkim rozporządzenia porządkowe w zakresie wykonywania nadzoru sanitarnego w przypadkach, nie objętych osobnymi przepisami.

Winni przekroczenia przepisów, wydanych na podstawie ust. 1, podlegają karze grzywny do 10.000 zł i aresztu do dni siedmiu lub jednej z tych kar.

Do orzekania powołane są miejscowo właściwe urzędy morskie.

Dyrektor właściwego urzędu morskiego za zgodą Ministrów: Zdrowia, Żeglugi i Bezpieczeństwa Publicznego może w drodze rozporządzeń, wydanych w porozumieniu z dyrektorem Morskiego Urzędu Zdrowia, upoważnić funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej do nakładania kar w drodze nakazów karnych w przypadkach i na zasadach, przewidzianych w art. 50 i 51 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu karno-administracyjnym (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 365).",

3)
po art. 8 dodaje się nowy art. 8-a w brzmieniu:

"Art. 8-a. Minister Zdrowia w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrami Żeglugi oraz Skarbu może przyznać prawo wyłączności w zakresie wykonywania czynności techniczno-sanitarnych dla potrzeb morskich portów i przystani utworzonemu w tym celu przedsiębiorstwu państwowemu.

W tymże trybie ustalane będą zasady wykonywania przez przedsiębiorstwo czynności, określonych w ust. 1 i taryfa opłat za te czynności.

Zaległe należności z tytułu opłat za czynności, określone w ust. 1, ulegają ściągnięciu w drodze egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych".

Art.  2.

Upoważnia się Ministra Zdrowia do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolitego tekstu dekretu z dnia 25 czerwca 1946 r. o organizacji i zakresie działania Morskiego i Portowych Urzędów Zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 32, poz. 202) z uwzględnieniem zmian, wprowadzonych niniejszą ustawą i przy zastosowaniu ciągłej numeracji artykułów.

Art.  3.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Zdrowia w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Bezpieczeństwa Publicznego, Skarbu oraz Żeglugi.

Art.  4.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024