Zespoły adwokackie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 14 sierpnia 1950 r.
w sprawie zespołów adwokackich.

Na podstawie art. 75 ustawy z dnia 27 czerwca 1950 r. o ustroju adwokatury (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 275) zarządza się, co następuje:
§  1.
Adwokaci, którzy celem wykonywania zawodu łączą się w zespół adwokacki, powinni niezwłocznie złożyć właściwej radzie adwokackiej wniosek o zezwolenie na powstanie zespołu, wskazując we wniosku: skład osobowy, siedzibę i lokal zespołu oraz nazwiska i imiona kierownika zespołu i jego zastępcy lub zastępców.
§  2.
1.
Jeżeli rada adwokacka uwzględni wniosek o zezwolenie na powstanie zespołu albo też jeżeli Minister Sprawiedliwości uwzględni odwołanie od uchwały rady adwokackiej w przedmiocie odmowy zezwolenia na utworzenie zespołu adwokackiego, dziekan zarządza wpisanie utworzenia zespołu do rejestru zespołów, w którym uwidocznione zostają dane zgłoszone w myśl § 1 i następne zmiany tych danych.
2.
Zgłoszenie zmian danych, podlegających uwidocznieniu w rejestrze, powinno być dokonane przez kierownika zespołu na podstawie uchwały członków zespołu niezwłocznie po powstaniu zmian.
3.
W związku ze zgłoszeniem zmian rada adwokacka może w uzasadnionych przypadkach postanowić rozwiązanie zespołu.
§  3.
Uchwały członków zespołu wymaga zmiana składu osobowego zespołu, siedziby i lokalu zespołu, kierownika zespołu i jego zastępcy lub zastępców oraz rozwiązanie zespołu. Uchwały w tych sprawach są ważne, jeżeli zostały powzięte większością 2/3 głosów członków zespołu. Uchwały członków zespołu nie wymaga zmiana składu osobowego zespołu, wynikająca ze skreślenia z listy adwokatów członka zespołu.
§  4.
Kierownik zespołu składa członkom zespołu sprawozdanie z działalności zespołu i sprawozdanie rachunkowe przynajmniej raz na miesiąc. Uchwała członków zespołu w tych sprawach zapada większością głosów, w razie równości głosów przeważa głos kierownika zespołu.
§  5.
Członkowie zespołu powinni na periodycznie zwoływanych wspólnych konferencjach omawiać zagadnienia związane z podniesieniem poziomu ideologicznego i zawodowego członków zespołu i wzajemną kontrolą pracy zawodowej członków zespołu.
§  6.
O terminie omawiania spraw przewidzianych w §§ 3, 4 i 5 kierownik zespołu zawiadamia wszystkich członków zespołu, przy czym termin ten wyznacza bądź z własnej inicjatywy, bądź na żądanie 1/3 członków zespołu.
§  7.
Kierownik zespołu kieruje pracami zespołu, zawiera z klientami umowy o udzielenie pomocy prawnej przez członków zespołu, ustalając zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość i terminy zapłaty wynagrodzenia, przekazuje sprawy adwokatom według ich specjalności z uwzględnieniem w miarę możności zasady równomiernego podziału spraw między adwokatami i wskazań klientów co do osoby adwokata, wypłaca adwokatom wynagrodzenie za powierzone im sprawy, przestrzega prawidłowego księgowania przychodów i wydatków oraz wpłacania danin publicznych przez członków zespołu, dokonywa potrąceń z wynagrodzenia na koszty administracyjne zespołu i inne koszty według norm uzasadnionych rzeczywistą potrzebą i w myśl zasad ustalonych uchwałą członków zespołu w przedmiocie przyjęcia preliminarza budżetowego.
§  8.
Kierownika zespołu zastępują zastępca lub zastępcy w myśl porozumienia z kierownikiem co do kolejności zastępstwa.
§  9.
Do kosztów administracyjnych zespołu może być wliczone wynagrodzenie za pracę wypłacane kierownikowi zespołu, jego zastępcom i aplikantom adwokackim.
§  10.
Rozliczenia z tytułu zastąpienia jednego członka zespołu przez drugiego będą dokonywane przy udziale kierownika zespołu, który w razie potrzeby ustala sposób rozliczenia.
§  11.
Rachunkowość zespołu powinna dać całkowity obraz dokonanych wpłat i wypłat dla skonfrontowania z zapisami w księgach członków zespołu, którym wypłacono wynagrodzenia stosownie do przepisu art. 75 ust. 1 ustawy o ustroju adwokatury. Niezależnie od tego rachunkowość zespołu powinna obejmować należycie udowodnione pozycje kosztów administracyjnych zespołu.
§  12.
1.
Członkowie zespołu, którym kierownik zespołu przekazał sprawy klientów, mogą przyjmować tych klientów jedynie w lokalu zespołu.
2.
Wszelkie wpłaty od klientów mogą być inkasowane wyłącznie przez kierownika zespołu lub jego zastępcę.
§  13.
Rozwiązanie zespołu następuje:
a)
na mocy uchwały członków zespołu,
b)
na skutek uchwały rady adwokackiej,
c)
na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości.
§  14.
Likwidację zespołu przeprowadza kierownik zespołu, o ile rada adwokacka nie ustanowi likwidatora z urzędu. Wynagrodzenie likwidatora z urzędu określa rada adwokacka.
§  15.
Kierownicy zespołów, których członkami są obrońcy wojskowi, są obowiązani do zabezpieczenia całkowitej tajności spraw prowadzonych przez członków zespołu jako obrońców wojskowych oraz do ścisłego stosowania zarządzeń dotyczących środków zabezpieczenia tej tajności.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 27 sierpnia 1950 r.

Zmiany w prawie

Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024