Sprawozdawczość statystyczna prywatnych zakładów przemysłowych i rzemieślniczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 1950 r.
w sprawie sprawozdawczości statystycznej prywatnych zakładów przemysłowych i rzemieślniczych.

Na podstawie art. 7 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 41, poz. 239 i z 1947 r. Nr 65, poz. 393) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prywatne zakłady przemysłowe i rzemieślnicze, zwane dalej w skróceniu zakładami, obowiązane są składać w Głównym Urzędzie Statystycznym sprawozdania dla celów badań statystycznych.
2.
Główny Urząd Statystyczny w przypadkach wątpliwych rozstrzyga, co jest zakładem w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.
§  2.
1.
Zakłady przemysłowe składają sprawozdania zawierające informacje o:
1)
charakterze zakładu i formie prawnej przedsiębiorstwa;
2)
wielkości produkcji;
3)
wartości produkcji;
4)
ilości i wartości zużytych surowców i energii;
5)
kosztach produkcji i składnikach bilansowych działalności;
6)
majątku trwałym, wyposażeniu technicznym i zdolności produkcyjnej;
7)
zaopatrzeniu materiałowym;
8)
inwestycjach;
9)
stanie zatrudnienia i wykorzystaniu czasu pracy;
10)
wydajności pracy;
11)
wysokości płac, wysokości wypłat z tytułu płac, jak również rodzaju i wysokości świadczeń socjalnych i innych.
2.
Zakłady rzemieślnicze składając sprawozdania zawierające informacje o:
1)
rodzaju uprawianego rzemiosła i formie prawnej przedsiębiorstwa rzemieślniczego;
2)
liczbie zatrudnionych pracowników i przepracowanym czasie pracy;
3)
wysokości wypłat z tytułu płac;
4)
wielkości produkcji, obrocie oraz wartości materiałów i energii zużytych do produkcji;
5)
wyposażeniu technicznym.
3.
Instrukcja wydana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ustali szczegółowo zakres informacyj dla poszczególnych kategorii zakładów oraz dla rodzajów sprawozdań przewidzianych w § 3.
§  3.
1.
Zakłady przemysłowe składają sprawozdania miesięczne, kwartalne i roczne.
2.
Zakłady rzemieślnicze składają sprawozdania roczne.
3.
Zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może ustanowić inne rodzaje sprawozdań.
§  4.
Sprawozdania przesyła się do Głównego Urzędu Statystycznego na formularzach i według instrukcji wydanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. Instrukcja ta może przewidzieć przesyłanie sprawozdań za pośrednictwem organizacji, do których zakłady należą, oraz sporządzanie i przesyłanie przez te organizacje sprawozdań zbiorczych.
§  5.
1.
Główny Urząd Statystyczny dostarcza formularzy i instrukcji.
2.
Koszty sporządzenia i wysyłki formularzy oraz instrukcyj ponosi Główny Urząd Statystyczny.
§  6.
Obowiązek składania sprawozdań ciąży na właścicielu i na osobie kierującej zakładem, a w przypadkach przewidzianych w § 4 zdanie drugie również na osobie kierującej biurem organizacji, do której zakład należy.
§  7.
Główny Urząd Statystyczny i jego organy są uprawnione do przeprowadzania na miejscu w zakładach oraz biurach organizacji, do których one należą, kontroli prawidłowości sporządzania sprawozdań, jak również prawdziwości zawartych w nich informacyj. W tym celu przysługuje Głównemu Urzędowi Statystycznemu i jego organom prawo wglądu do materiałów, na podstawie których sprawozdania zostały sporządzone.
§  8.
Z dniem wejścia w życie rozporządzenia tracą moc obowiązującą:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 lutego 1922 r. w przedmiocie statystyki stanu zatrudnienia w przemyśle (Dz. U. R. P. z 1922 r. Nr 12, poz. 108 i Nr 48, poz. 427 oraz z 1923 r. Nr 92, poz. 730);
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 marca 1923 r. w przedmiocie statystyki stanu zatrudnienia w przemyśle w górnośląskiej części województwa śląskiego (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 235);
3)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 czerwca 1927 r. o statystyce przemysłowej (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 558);
4)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lutego 1928 r. o statystyce zarobków (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 275);
5)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 1939 r. o statystyce przemysłu gospodniego (Dz. U. R. P. Nr 56, poz. 359).
§  9.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024