Organizacja komend straży pożarnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 19 lipca 1950 r.
w sprawie organizacji komend straży pożarnych.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 51) oraz § 1 pkt 5 i § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej oraz w sprawie określenia władz naczelnych, do których właściwości przechodzą sprawy, należące dotychczas do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 233) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na czele Komendy Głównej Straży Pożarnych stoi Komendant Główny podległy bezpośrednio Ministrowi Gospodarki Komunalnej.
2.
W skład Komendy Głównej wchodzą ponadto:
1)
zastępca Komendanta Głównego do spraw polityczno-wychowawczych,
2)
zastępca Komendanta Głównego do spraw technicznych,
3)
personel techniczny i administracyjny.
§  2.
1.
Komendant Główny kieruje całokształtem prac, związanych z ochroną przeciwpożarową Państwa.
2.
Komendantowi Głównemu podlegają mianowani przez niego inspektorzy do spraw ochrony przeciwpożarowej dla poszczególnych działów gospodarki.
3.
Komendant Główny w ramach przyznanych etatów mianuje, awansuje i przenosi na inne stanowiska służbowe, zwalnia i przenosi w stan spoczynku personel techniczny komend, z wyjątkiem osób wymienionych w art. 4 ust. 2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji, oraz personel administracyjny Komendy Głównej w granicach obowiązujących przepisów o państwowej służbie cywilnej.
§  3.
1.
Komenda Główna Straży Pożarnych dzieli się na wydziały, które w razie potrzeby mogą dzielić się na oddziały i referaty. Na czele wydziałów stoją kierownicy wydziałów, na czele oddziałów - kierownicy oddziałów, a na czele referatów - kierownicy referatów.
2.
Podział Komendy Głównej na wydziały, oddziały i referaty ustala Komendant Główny za zgodą Ministra Gospodarki Komunalnej.
3.
Komendant Główny ustala szczegółowy podział czynności wydziałów, oddziałów i referatów.
§  4.
W miarę potrzeby Komendant Główny może powoływać komisje fachowe dla opracowywania zagadnień z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Komisje te działać będą na podstawie regulaminów wydanych przez Komendanta Głównego.
§  5.
1.
Na czele Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnych stoi Komendant Wojewódzki Straży Pożarnych.
2.
W skład komendy wojewódzkiej wchodzi ponadto zastępca do spraw polityczno-wychowawczych oraz personel techniczny i administracyjny.
§  6.
1.
Komendant wojewódzki kieruje całokształtem prac związanych z ochroną przeciwpożarową województwa.
2.
Komendantowi wojewódzkiemu przysługują uprawnienia określone w ust. 3 § 2 w stosunku do niższego personelu technicznego pożarnictwa z wyjątkiem przenoszenia na teren innych województw.
§  7.
1.
Komendy wojewódzkie dzielą się na oddziały i referaty. Na czele oddziałów stoją kierownicy oddziałów, a na czele referatów - kierownicy referatów.
2.
Podział na oddziały i referaty ustala Komendant Główny za zgodą Ministra Gospodarki Komunalnej.
3.
Szczegółowy podział czynności oddziałów i referatów ustala Komendant Główny.
§  8.
1.
W m. st. Warszawie i m. Łodzi funkcje komend wojewódzkich pełnią komendy miejskich straży pożarnych. W miarę potrzeby w miastach tych za zgodą Ministra Gospodarki Komunalnej na wniosek Komendanta Głównego mogą być utworzone komendy dzielnicowe.
2.
Organizacja komend miejskich w m. st. Warszawie i m. Łodzi odpowiada organizacji komend wojewódzkich, organizacja komend dzielnicowych - organizacji komend powiatowych.
§  9.
1.
Na czele komendy powiatowej straży pożarnych stoi komendant powiatowy straży pożarnych.
2.
Komendant powiatowy kieruje całokształtem prac związanych z ochroną przeciwpożarową powiatu.
3.
W skład komendy powiatowej wchodzi ponadto zastępca do spraw polityczno-wychowawczych oraz personel techniczny i administracyjny.
4.
Komendy powiatowe dzielą się na referaty, na czele których stoją kierownicy referatów.
§  10.
W miastach stanowiących powiaty miejskie funkcje komend powiatowych pełnią komendy miejskich straży pożarnych, podległe bezpośrednio właściwej komendzie wojewódzkiej.
§  11.
W miastach nie stanowiących powiatów miejskich i w gminach, na terenie których istnieje więcej niż jedna straż pożarna, wojewódzki komendant straży pożarnych na wniosek komendanta powiatowego powierza kierownictwo tymi strażami dla koordynacji ich działalności jednemu z komendantów straży działających na danym terenie.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024