Wyrób i obrót antybiotyków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 19 kwietnia 1950 r.
w sprawie wyrobu i obrotu antybiotyków. *

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 15 czerwca 1939 r. o publicznej służbie zdrowia (Dz. U. R. P. z 1939 r. Nr 54, poz. 342 i z 1948 r. Nr 44, poz. 316) zarządza się, co następuje:
§  1.
Antybiotykiem w rozumieniu niniejszego rozporządzenia jest:
1)
substancja organiczna wytworzona przez żywy organizm, działająca hamująco na rozwój drobnoustrojów,
2)
substancja organiczna wytworzona przez żywy organizm, działająca hamująco na rozwój drobnoustrojów, a posiadająca zmienioną budowę na skutek procesów chemicznych,
3)
substancja identyczna pod względem składu chemicznego i właściwości z substancjami wymienionymi w pkt 1 i 2, a otrzymywana w drodze syntetycznej.
§  2.
Serią w rozumieniu niniejszego rozporządzenia jest ilość antybiotyku poddawana równocześnie całkowitemu procesowi wytwórczemu bądź jego zasadniczej części, decydującej o jakości antybiotyku.
§  3.
1.
Wyrabianie i wprowadzanie antybiotyku do obrotu wymaga zezwolenia Ministra Zdrowia.
2.
Ministerstwo Zdrowia prowadzi rejestr antybiotyków.
§  4.
1.
Podania o zezwolenie na wyrób i obrót antybiotyku wnosi się do Ministra Zdrowia za pośrednictwem Państwowego Zakładu Higieny. Podanie powinno zawierać nazwę i adres wytwórni.
2.
Ponadto do podania powinny być dołączone:
1)
dwie próbki zgłoszonego antybiotyku w opakowaniu, w jakim zamierza się wprowadzić do obrotu, w ilości wystarczającej do przeprowadzania badań,
2)
trzy wzory etykiet i druków reklamowych,
3)
opis produkcji i urządzeń,
4)
dowód wniesienia opłaty za badanie.
§  5.
Minister Zdrowia może określić w zezwoleniu na wyrób antybiotyku warunki, jakim powinna odpowiadać wytwórnia, oraz sposób produkcji poszczególnych rodzajów antybiotyków.
§  6.
Udzielone zezwolenie może być cofnięte, a antybiotyk skreślony z rejestru w przypadku stwierdzenia, że antybiotyk, wytwórnia lub sposób produkcji nie odpowiadają obowiązującym przepisom lub warunkom określonym w zezwoleniu, bądź na wniosek odpowiedniej placówki naukowo-badawczej z innych ważnych względów leczniczych.
§  7.
1.
Obrót hurtowy antybiotykami mogą prowadzić wyłącznie przedsiębiorstwa uprawnione do handlu hurtowego środkami leczniczymi.
2.
Obrót detaliczny antybiotykami mogą prowadzić wyłącznie apteki na podstawie recept.
§  8.
1.
Antybiotyki mogą być produkowane tylko w wytwórniach pozostających pod odpowiedzialnym kierownictwem fachowym lekarza, biologa, farmaceuty lub chemika z wykształceniem uniwersyteckim lub politechnicznym.
2.
Powołanie kandydata na stanowisko kierownika wytwórni antybiotyków wymaga uprzedniej zgody Ministra Zdrowia bądź władzy przez niego upoważnionej.
§  9. 1
(uchylony).
§  10. 2
(uchylony).
§  11.
1.
Opakowanie dopuszczonych do obrotu antybiotyków powinno być opatrzone w etykietę. Na etykiecie powinny być oznaczone:
1)
nazwa i siedziba przedsiębiorstwa oraz nazwa i numer wytwórni,
2)
nazwa antybiotyku i jego rodzaj,
3)
ogólna ilość jednostek w opakowaniu,
4)
moc antybiotyku (ilość jednostek w miligramie substancji),
5)
data ważności antybiotyku,
6)
numer serii i kontroli fabrycznej,
7)
cena detaliczna,
8)
sposób przechowywania.
2. 3
(uchylony).
3.
Do każdego opakowania powinno być dołączone objaśnienie dawkowania i sposobu użycia antybiotyku.
§  12.
Wytwórnia obowiązana jest prowadzić szczegółowo ewidencję wyprodukowanych antybiotyków z oznaczeniem ich rodzaju, serii, ilości, daty wyprodukowania i daty wprowadzenia do obrotu.
§  13.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) przeprowadza kontrolę i pobiera próby antybiotyków w aptekach i przedsiębiorstwach hurtowych, celem przeprowadzenia przez Państwowy Zakład Higieny badań jakości antybiotyków znajdujących się w obrocie.
§  14.
Po upływie okresu używalności antybiotyki powinny być poddawane ponownej kontroli.
§  15.
Przepisy §§ 8 - 13 stosuje się odpowiednio do antybiotyków sprowadzanych z zagranicy.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 16 listopada 1953 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie unormowanym rozporządzeniem Ministrów Zdrowia oraz Rolnictwa z dnia 16 października 1953 r. w sprawie zezwoleń na wyrób surowców farmaceutycznych, leków gotowych i artykułów sanitarnych (Dz.U.53.48.238) zgodnie z § 9 pkt 2 powołanego rozporządzenia.
1 § 9 uchylony przez § 8 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1952 r. w sprawie kontroli seryjnej niektórych środków farmaceutycznych (Dz.U.52.2.12) z dniem 17 lutego 1952 r.
2 § 10 uchylony przez § 8 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1952 r. w sprawie kontroli seryjnej niektórych środków farmaceutycznych (Dz.U.52.2.12) z dniem 17 lutego 1952 r.
3 § 11 ust. 2 uchylony przez § 8 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1952 r. w sprawie kontroli seryjnej niektórych środków farmaceutycznych (Dz.U.52.2.12) z dniem 17 lutego 1952 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024