Zasady zaszeregowania i przechodzenia do wyższych grup uposażenia oraz dodatki funkcyjne i służbowe nauczycieli państwowych szkół artystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1950 r.
w sprawie zasad zaszeregowania i przechodzenia do wyższych grup uposażenia oraz dodatków funkcyjnych i służbowych nauczycieli państwowych szkół artystycznych.

Na podstawie art. 5 pkt 2, art. 7, 8 ust. 1 i art. 24 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisom niniejszego rozporządzenia podlegają nauczyciele, nauczyciele zawodu i asystenci, objęci art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39), a zatrudnieni w państwowych szkołach artystycznych i innych zakładach szkolenia artystycznego, określonych w § 3.
2.
Powołane w niniejszym rozporządzeniu grupy uposażenia oznaczają grupy określone w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie uposażenia i automatycznego przechodzenia nauczycieli do wyższych grup uposażenia (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 85).
§  2.
Kwalifikowani nauczyciele niższych szkół artystycznych otrzymują przy mianowaniu uposażenie grupy 6, po trzech latach służby i uzyskaniu kwalifikacji do ustalenia uposażenie grupy 5, po dziewięciu latach służby - grupy 4, po piętnastu latach służby - grupy 3, po dwudziestu czterech latach służby - grupy 2.
§  3.
Kwalifikowani nauczyciele średnich szkół artystycznych, ognisk kultury plastycznej, szkół umuzykalniających oraz uznanych przez Ministra Kultury i Sztuki za równorzędne z nimi innych zakładów szkolenia artystycznego, otrzymują przy mianowaniu uposażenie grupy 5, po trzech latach służby i uzyskaniu kwalifikacji do ustalenia uposażenie - grupy 4, po dziewięciu latach służby - grupy 3, po osiemnastu latach służby - grupy 2, po dwudziestu siedmiu latach służby otrzymują uposażenie grupy 1.
§  4.
Kwalifikowani nauczyciele szkół i zakładów szkolenia artystycznego, określonych w §§ 2 i 3, posiadający zakończone przepisanymi egzaminami studia wyższe, otrzymują przy mianowaniu uposażenie grupy 4, po ukończeniu trzech lat służby i uzyskaniu kwalifikacji do ustalenia - uposażenie grupy 3, po dwunastu latach służby - grupy 2 i po dwudziestu jeden latach służby - grupy 1.
§  5.
Niekwalifikowani nauczyciele niższych szkół artystycznych otrzymują uposażenie grupy 6, a jeżeli posiadają zakończone przepisanymi egzaminami studia wyższe - grupy 4.
§  6.
Niekwalifikowani nauczyciele szkół artystycznych i innych zakładów szkolenia artystycznego, określonych w § 3, otrzymują uposażenie grupy 5, a jeżeli posiadają zakończone przepisanymi egzaminami studia wyższe - grupy 4.
§  7.
Minister Kultury i Sztuki określi w porozumieniu z Ministrem Oświaty szkoły i zakłady oraz egzaminy, których ukończenie lub złożenie stanowi dowód posiadania studiów wyższych w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.
§  8.
1.
Kwalifikowani nauczyciele zawodu i asystenci w szkołach i innych zakładach szkolenia artystycznego otrzymują przy mianowaniu uposażenie grupy 5, po dziewięciu latach służby - grupy 4, po piętnastu latach służby - grupy 3, po dwudziestu czterech latach służby - grupy 2.
2.
Niekwalifikowani nauczyciele zawodu i asystenci w szkołach i innych zakładach szkolenia artystycznego otrzymują uposażenie grupy 5.
§  9.
Wymiar uposażenia i zasady automatycznego przechodzenia do wyższych grup uposażenia wychowawców internatów i burs, jak również nauczycieli oraz pomocniczych sił nauczycielskich nie wymienionych w rozporządzeniu niniejszym może określić czasowo Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  10. 1
1.
Nauczycielom (wychowawcom) zajmującym niżej wymienione stanowiska przysługują następujące dodatki funkcyjne:
1)
dyrektor szkoły artystycznej I i II stopnia oraz innego zakładu szkolenia artystycznego, uznanego przez Ministra Kultury i Sztuki za równorzędny, liczących powyżej 10 oddziałów - 324 zł;
2)
dyrektor szkoły artystycznej I i II stopnia oraz innego zakładu szkolenia artystycznego, uznanego przez Ministra Kultury i Sztuki za równorzędny, liczących od 4 do 10 oddziałów - 240 zł;
3)
dyrektor szkoły artystycznej I i II stopnia oraz innego zakładu szkolenia artystycznego, uznanego przez Ministra Kultury i Sztuki za równorzędny, liczących poniżej 4 oddziałów - 192 zł;
4)
zastępca dyrektora szkoły artystycznej I i II stopnia oraz innego zakładu szkolenia artystycznego, uznanego przez Ministra Kultury i Sztuki za równorzędny, liczących ponad 10 oddziałów - 168 zł;
5)
zastępca dyrektora szkoły artystycznej I i II stopnia, liczącej od 4 do 10 oddziałów - 144 zł;
6) 2
kierownik warsztatów w szkole artystycznej szkolącej od 150 uczniów wzwyż - 192 zł;
7)
kierownik świetlicy w szkole artystycznej, liczącej ponad 10 oddziałów - 96 zł;
8)
kierownik wydziału, działu lub sekcji w szkole artystycznej - 168 zł;
9)
kierownik internatu szkolnego, liczącego od 100 wychowanków wzwyż - 144 zł;
10)
kierownik warsztatów w szkole artystycznej szkolącej poniżej 150 uczniów - 168 zł;
11)
kierownik świetlicy w szkole artystycznej, liczącej od 4 do 10 oddziałów - 72 zł;
12)
kierownik świetlicy w szkole artystycznej, liczącej poniżej 4 oddziałów - 50 zł;
13)
kierownik internatu szkolnego, liczącego poniżej 100 wychowanków - 96 zł.
2.
Stawki dodatku funkcyjnego przewidziane w ust. 1 dotyczą odpowiednio nauczycieli (wychowawców) liceów bibliotekarskich oraz innych równorzędnych zakładów szkolenia bibliotekarskiego, podległych Ministrowi Kultury i Sztuki.
§  11. 3
1.
Nauczycielom szkół i innych zakładów szkolenia artystycznego przysługuje dodatek służbowy w następującej wysokości:

1) nauczycielom i nauczycielom zawodu uznanym

przez Ministra Kultury i Sztuki za wybitnych

pedagogów lub specjalistów 180 zł

2) kwalifikowanym nauczycielom 90 zł

3) niekwalifikowanym nauczycielom oraz

nauczycielom zawodu i asystentom 58 zł

2.
Liczbę osób objętych dodatkiem przewidzianym w ust. 1 pkt 1 ustala Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  12.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrami Oświaty oraz Finansów.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1949 r.
1 § 10:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 października 1952 r. (Dz.U.52.41.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1952 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1953 r. (Dz.U.53.5.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 1953 r. (Dz.U.53.38.165) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1953 r.

2 § 10 pkt 6 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 1953 r. (Dz.U.53.38.165) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 października 1953 r.
3 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1953 r. (Dz.U.53.5.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024