Używanie lodu naturalnego do chłodzenia i konserwowania artykułów żywności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 22 grudnia 1949 r.
w sprawie używania lodu naturalnego do chłodzenia i konserwowania artykułów żywności.

Na podstawie art. 8 lit. c) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o dozorze nad artykułami żywności i przedmiotami użytku (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 343, z 1934 r. Nr 110, poz. 977, z 1939 r. Nr 54, poz. 342 i z 1946 r. Nr 5, poz. 44) zarządza się w porozumieniu z Ministrami Administracji Publicznej i Handlu Wewnętrznego, co następuje:
§  1.
Do konserwowania i chłodzenia artykułów żywności przeznaczonych do obiegu może być używany lód naturalny, jeżeli powstał w warunkach określonych w niniejszym rozporządzeniu oraz był wyrąbywany i przechowywany zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Lód naturalny przeznaczony do chłodzenia i konserwowania artykułów żywności może być wyrąbywany tylko w miejscach odległych co najmniej o 100 m od zanieczyszczeń i nie powinien mieć cech zanieczyszczenia.
§  3.
1.
Nie wolno wyrąbywać lodu powstałego z wody, która może być źródłem zakażenia lub zatrucia lub zawiera szkodliwe dla zdrowia składniki albo domieszki. W szczególności woda, z której powstaje lód przeznaczony do wyrębu, powinna być przeźroczysta, bezbarwna i bez zapachu i nie może zawierać związków metali ciężkich, związków arsenu i bakterii chorobotwórczych.
2.
Wskaźnikiem dobroci wody pod względem bakteriologicznym jest nieobecność w niej bakterii okrężnicfy lub co najwyżej obecność tej bakterii w jednym centymetrze sześciennym wody.
§  4.
1.
Wyrąb lodu naturalnego z otwartych zbiorników wody do celów przewidzianych w § 1 może być podejmowany po wyjednaniu zaświadczenia powiatowej władzy administracji ogólnej, że woda bądź lód odpowiadają warunkom określonym w §§ 2 i 3.
2.
Powiatowa władza administracji ogólnej wydaje zaświadczenie po przeprowadzeniu badania na miejscu. Powiatowa władza administracji ogólnej może uzależnić wydanie zaświadczenia od zbadania lodu bądź wody przez Państwowy Zakład Higieny. Próby wody bądź lodu pobiera i przesyła do badania powiatowa władza administracji ogólnej (lekarz powiatowy, miejski).
3.
Koszty badania wody bądź lodu pokrywa osoba ubiegająca się o zaświadczenie.
§  5.
1.
Pomieszczenia przeznaczone do przechowywania lodu naturalnego (lodownie) powinny być utrzymane w czystości i powinny być tak urządzone, aby nie powodowały ochładzania i zawilgocenia mieszkań i innych sąsiednich pomieszczeń. Ściany i sklepienia lodowni powinny być równe i szczelne oraz bielone wapnem co najmniej raz do roku przed składaniem lodu.
2.
Podłoga lodowni powinna być z materiału trwałego, nieprzesiąkliwego, szczelna, gładka i równa ze spadem ku studzience zbudowanej z materiału trwałego i nieprzesiąkliwego. Do usunięcia poza lodownię wody zebranej w studzience należy ustawić pompę, jeżeli w inny sposób nie jest zapewniony jej odpływ.
3.
Lodownia powinna być urządzona w odległości nie mniejszej niż 5 m od ustępów ogólnych skanalizowanych, połączonych siecią kanalizacyjną lub miejscową oczyszczalnią ścieków, a co najmniej 10 m od dołów ustępowych, obór, stajen, chlewów, gnojowisk, śmietników i ustępów nie skanalizowanych.
4.
Przed wejściem do lodowni powinno być osobne pomieszczenie dla przechowywania odzieży ochronnej i narzędzi pracy.
5.
Lodownie nie mogą być oświetlane przy pomocy lamp naftowych.
§  6.
Powiatowa władza administracji ogólnej może zezwolić na przechowywanie lodu naturalnego na wolnej przestrzeni (placu), jeżeli
a)
miejsce przeznaczone do składania lodu będzie na wzniesieniu, zapewniającym odpływ wody powstałej z lodu, a także i wód opadowych,
b)
materiały, użyte do zabezpieczenia lodu przed topnieniem nie spowodują zanieczyszczenia lodu.
§  7.
Środki używane do przewozu lodu naturalnego oraz naczynia, przyrządy i inne przedmioty używane przy jego wyrębie, przechowywaniu i wprowadzaniu w obieg powinny być utrzymane w czystości.
§  8.
Do pracy przy wyrębie, przewozie, przechowywaniu i wprowadzaniu w obieg lodu naturalnego nie mogą być dopuszczane osoby dotknięte chorobą zakaźną, wymienioną w art. 2 pkt 1-30 ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 198).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024