Uposażenie liniowych pracowników samorządowych zawodowych straży pożarnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 listopada 1949 r.
w sprawie uposażenia liniowych pracowników samorządowych zawodowych straży pożarnych.

Na podstawie art. 33 i 37 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) zarządza się, za zgodą Rady Państwa, co następuje:
§  1.
Dla liniowych pracowników samorządowych zawodowych straży pożarnych nazywanych w dalszych paragrafach niniejszego rozporządzenia pracownikami liniowymi, ustala się następujące stanowiska służbowe wraz z przywiązanymi do nich grupami uposażenia, określonymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 82):
Stanowisko służbowe Grupa uposażenia
1) Komendanci samorządowych zawodowych straży pożarnych w m.st. Warszawie i m. Łodzi V - IV
2) Zastępcy komendantów samorządowych zawodowych straży pożarnych w m.st. Warszawie i m. Łodzi VI - V
3) Komendanci samorządowych zawodowych straży pożarnych w innych miastach, liczących ponad 100.000 mieszkańców VI - V
4) Komendanci pozostałych samorządowych zawodowych straży pożarnych VIII - VI
5) Dowódcy oddziałów (baonów) VII - VI
6) Dowódcy kompanii VII - VI
7) Dowódcy plutonów VIII - VII
8) Dowódcy sekcji IX - VIII
9) Dowódcy stanowisk X - VIII
10) Strażacy kierowcy mechanicy IX - VII
11) Strażacy kierowcy X - IX
12) Strażacy X - IX
13) Praktykanci XI
§  2.
Pracownikom liniowym zajmującym stanowiska służbowe wymienione niżej przysługuje dodatek funkcyjny według następujących stawek, określonych w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dodatków funkcyjnych i służbowych dla pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 94):
Stanowisko służbowe Stawka dodatku funkcyjnego
1) Komendanci samorządowych zawodowych straży pożarnych w m.st. Warszawie i m. Łodzi 3
2) Zastępcy komendantów, o których mowa w pkt a) oraz komendanci samorządowych zawodowych straży pożarnych w miastach, liczących ponad 100.000 mieszkańców 4
3) Komendanci pozostałych samorządowych zawodowych straży pożarnych oraz dowódcy oddziałów (baonów) 5
§  3.
1.
Pracownikom liniowym, zajmującym stanowiska służbowe wymienione niżej, przysługuje dodatek służbowy według następujących stawek, określonych w § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dodatków funkcyjnych i służbowych dla pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 94):
Stanowisko służbowe Stawka dodatku służbowego
1) Dowódcy kompanii a)
2) Dowódcy plutonów b)
2.
Dodatki służbowe przyznaje się pracownikom liniowym na podstawie ust. 1 poza liczbą dodatków, określoną przepisami § 14 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
Pracownikom liniowym, pełniącym służbę na obszarze m.st. Warszawy przyznaje się dodatek lokalny i przejściowy dodatek wyrównawczy w następującej wysokości:
Grupa uposażenia Dodatek lokalny miesięcznie złotych Przejściowy dodatek wyrównawczy miesięcznie złotych
IV 650 2.450
V 580 2.300
VI 580 2.200
VII 500 2.100
VIII 450 2.000
IX 400 1.900
X 380 1.800
XI 350 1.700
§  5.
Pracownikom liniowym, pełniącym służbę na obszarze miast: Elbląga, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Szczecina oraz powiatów elbląskiego, gdańskiego, morskiego, szczecińskiego i wolińskiego przyznaje się dodatek lokalny w następującej wysokości:
Grupa uposażenia miesięcznie zł
IV 1.400
V 1.400
VI 1.250
VII 1.100
VIII 950
IX 850
X 800
XI 750
§  6.
1.
Pracownikom liniowym przysługuje ryczałt za prace w godzinach nadliczbowych w następującej wysokości:
a)
20% zasadniczego uposażenia w przypadku zatrudnienia w systemie 12 godzin pracy i 24 godzin wolnych od pracy,
b)
50% zasadniczego uposażenia w przypadku zatrudnienia w systemie 24 godzin pracy i 24 godzin wolnych lub 12 godzin pracy i 12 godzin wolnych.
2.
Pracownikom liniowym, pobierającym dodatek funkcyjny lub służbowy, przysługuje ryczałt za prace w godzinach nadliczbowych w następującej wysokości:
a)
w systemie 12 godzin pracy i 24 godzin wolnych od pracy - 10% uposażenia zasadniczego,
b)
w systemie 24 godzin pracy i 24 godzin wolnych lub 12 godzin pracy i 12 godzin wolnych - 20% uposażenia zasadniczego.
3.
Jeżeli ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych wymieniony w ust. 2 łącznie z dodatkiem funkcyjnym lub służbowym wyniesie kwotę mniejszą od ryczałtu wymienionego w ust. 1, wówczas kwota ryczałtu wymienionego w ust. 2 podlega zwiększeniu do wyrównania tej różnicy.
§  7.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Administracji Publicznej.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1949 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024