Wykup butli do gazów technicznych.

DEKRET
z dnia 26 października 1949 r.
o wykupie butli do gazów technicznych.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 2 lipca 1949 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 41, po. 302) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.
1.
Zbiorniki przenośne do gazów sprężonych, skroplonych i rozpuszczonych pod ciśnieniem o średnicy zewnętrznej do 500 mm i długości do 2 m, zwanej dalej butlami, znajdujące się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych nie wymienionych w ust. 2, podlegają wykupowi na rzecz Skarbu Państwa.
2.
Wykupowi nie podlegają butle znajdujące się w posiadaniu przedsiębiorstw i instytucji państwowych oraz samorządowych lub przedsiębiorstw pod zarządem państwowym i samorządowym oraz butle użytkowane na potrzeby zakładów leczniczych lub stanowiące składową część urządzenia aptek.
3.
Minister Przemysłu Ciężkiego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może w drodze rozporządzenia wyłączyć w całości lub częściowo spod działania przepisów niniejszego dekretu butle znajdujące się w posiadaniu innych osób i instytucji niż wymienione w ust. 2.
Art.  2.

Minister Przemysłu Ciężkiego w drodze rozporządzenia wskaże władzę lub przedsiębiorstwo państwowe, upoważnione do przeprowadzania spisu butli podlegających wykupowi oraz do ich wykupu, a także ustali obowiązek i tryb dokonywania zgłoszeń tych butli, obowiązek udowodnienia tytułu własności oraz obowiązek i warunki ich dostarczenia do miejsc wskazanych.

Art.  3.

Minister Przemysłu Ciężkiego w porozumieniu z Ministrem Skarbu określi w drodze rozporządzenia zasady ustalenia wysokości odszkodowania oraz tryb wykupu i wypłaty należnego właścicielowi odszkodowania.

Art.  4.

Minister Przemysłu Ciężkiego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ustali w drodze rozporządzenia zasady gospodarki butlami do gazów technicznych.

Art.  5.
1.
Kto narusza przepisy niniejszego dekretu albo rozporządzeń na jego podstawie wydanych, podlega karze aresztu do 3 miesięcy lub karze grzywny do 150.000 zł, albo obu tym karom łącznie; równocześnie może być orzeczony przepadek butli.
2.
Do orzekania w sprawach powyższych powołane są władze administracji ogólnej.
Art.  6.

Wykonanie dekretu porucza się Ministrowi Przemysłu Ciężkiego.

Art.  7.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024