Ulgowe opłaty szpitalne za leczenie niektórych kategorii rzemieślników i rybaków morskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ I ZDROWIA
z dnia 12 maja 1949 r.
w sprawie ulgowych opłat szpitalnych za leczenie niektórych kategorii rzemieślników i rybaków morskich. *

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o pokrywaniu opłat w szpitalach, będących zakładami społecznymi służby zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 174) w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Handlu Wewnętrznego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Przemysłu Ciężkiego oraz Żeglugi i za zgodą Rady Państwa - zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o pokrywaniu opłat w szpitalach, będących zakładami społecznymi służby zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 174).
§  2.
1.
Wymienieni w niniejszym paragrafie rzemieślnicy i rybacy morscy, którzy nie posiadają innych źródeł dochodu lub zajęć podlegających opodatkowaniu, ani też nie posiadają majątku podlegającego podatkowi gruntowemu lub od nieruchomości, ponoszą ulgowe opłaty za leczenie w szpitalach, będących zakładami społecznymi służby zdrowia w następującej wysokości:
1)
w wysokości 30% opłaty szpitalnej ustalonej dla szpitali powiatowych:
a)
rybacy morscy łodziowi;
b)
rzemieślnicy, zamieszkali i prowadzący swe warsztaty na obszarze gmin wiejskich z wyłączeniem gmin o charakterze miejskim i gmin uznanych za uzdrowiska, jeżeli zatrudniają w swych warsztatach nie więcej niż jednego członka rodziny oraz - na podstawie umowy zarejestrowanej zgodnie z obowiązującymi przepisami - nie więcej niż dwóch uczniów;
c)
członkowie spółdzielni pracy, objętych wykazami ustalonymi przez właściwego ministra na podstawie wniosków właściwej centrali, przedstawionych za pośrednictwem Centralnego Związku Spółdzielczego;
2)
w wysokości 60% opłaty szpitalnej, ustalonej dla szpitali powiatowych:
a)
samodzielni rybacy kutrowi i najemni członkowie załóg rybackich;
b)
rzemieślnicy, zamieszkali i prowadzący swe warsztaty na obszarze Ziem Odzyskanych, którzy poza członkami rodziny zatrudniają: w warsztatach cukierniczych i złotniczych - najwyżej jednego, w warsztatach piekarskich i wędliniarskich - najwyżej dwóch, w innych zaś warsztatach - najwyżej trzech pracowników najemnych łącznie z uczniami, przyjętymi na podstawie umowy o naukę, zarejestrowanej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
Ulgi, przewidziane w ust. 1, przysługują również członkom rodzin osób, wymienionych w ust. 1, pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu.
3.
Za członków rodziny w rozumieniu niniejszego paragrafu uważa się osoby wymienione w art. 6 ust. 4.
§  3.
1.
Dopłatę do pełnej stawki ustalonej dla szpitali powiatowych należną z tytułu zastosowania ulg przewidzianych w § 2 pokrywają powiatowe związki samorządowe oraz te gminy, na których obszarze leczony zamieszkuje, w sposób następujący:
a)
gmina m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz gminy miast wydzielonych pokrywają tę dopłatę w całości;
b)
gminy miast nie wydzielonych i gminy wiejskie- pokrywają 15% pełnej opłaty, ustalonej dla szpitali powiatowych, a powiatowy związek samorządowy - pozostałą część dopłaty.
2.
W przypadkach przewidzianych w ust. 1 lit. b) powiatowy związek samorządowy wpłaca szpitalom całą dopłatę; właściwa gmina obowiązana jest jednak zwrócić powiatowemu związkowi samorządowemu przypadającą na nią część opłat.
3.
Przepis art. 7 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
§  4.
1.
W czasie do dnia 31 grudnia 1949 r. osoby wymienione w § 2 ust. 1 ponoszą ulgowe opłaty za leczenie w szpitalach psychiatrycznych w następującej wysokości:
1)
osoby wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1 - w wysokości 5% opłaty szpitalnej;
2)
osoby wymienione w § 2 ust. 1 pkt 2 - w wysokości 10% opłaty szpitalnej.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osób określonych w § 2 ust. 2.
3.
Dopłatę do pełnej stawki opłaty w szpitalach psychiatrycznych, należną z tytułu zastosowania ulg przewidzianych w ust. 1, pokrywają:
a)
gminy miejskie i wiejskie, na obszarze których zamieszkuje leczony - w wysokości 44% opłaty szpitalnej w szpitalach psychiatrycznych;
b)
Skarb Państwa - w pozostałej wysokości.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 3 września 1959 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie unormowanym rozporządzeniem z dnia 11 sierpnia 1959 r. r. w sprawie ulg w opłatach za opiekę zdrowotną zamkniętą udzielaną rybakom morskim (Dz.U.59.49.301) - zobacz § 3 wymienionego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.53.409

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ulgowe opłaty szpitalne za leczenie niektórych kategorii rzemieślników i rybaków morskich.
Data aktu: 12/05/1949
Data ogłoszenia: 14/10/1949
Data wejścia w życie: 14/10/1949