Koncesjonowanie przedsiębiorstw wydawniczych książek i druków nieperiodycznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 września 1949 r.
w sprawie koncesjonowania przedsiębiorstw wydawniczych książek i druków nieperiodycznych. *

Na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o zakładaniu nowych przedsiębiorstw i popieraniu prywatnej inicjatywy w przemyśle i handlu (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 18) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwa wydawnicze książek i druków nieperiodycznych, zwane poniżej przedsiębiorstwami wydawniczymi, zarówno istniejące jak i nowopowstające, mogą być prowadzone jedynie po uzyskaniu koncesji.
§  2.
Koncesji udziela Minister Handlu Wewnętrznego za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
§  3.
Podanie o udzielenie koncesji winno zawierać:
a)
imię i nazwisko lub firmę ubiegającego się o koncesję oraz jego adres lub siedzibę, tudzież wskazanie osoby odpowiedzialnego redaktora,
b)
opis planowanego przedmiotu przedsiębiorstwa i zakres wydawnictw,
c)
plan finansowania wydawnictw z podaniem rodzaju i wysokości kapitałów, przeznaczonych na założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa,
d)
zobowiązanie do działania w ramach planu wydawniczego ustalonego przez Komitet Ministrów do Spraw Kultury.
§  4.
Akt koncesji wymienia osobę koncesjonariusza i miejsce położenia przedsiębiorstwa, jego zakres i przedmiot działania oraz szczególne warunki udzielenia koncesji.
§  5.
Podanie o udzielenie koncesji (§ 4) na prowadzenie istniejącego przedsiębiorstwa wydawniczego należy złożyć w terminie dni 30 od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  6.
Minister Handlu Wewnętrznego może za zgodą Prezesa Rady Ministrów cofnąć koncesję udzieloną na prowadzenie przedsiębiorstwa wydawniczego.
§  7.
Istniejące przedsiębiorstwa wydawnicze zaprzestają swej działalności i podlegają likwidacji:
a)
po upływie terminu przewidzianego w § 5 w razie niewniesienia w tym terminie podania o udzielenie koncesji,
b)
w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji Ministra Handlu Wewnętrznego zawierającej odmowę lub cofnięcie koncesji.
§  8.
W razie prowadzenia przedsiębiorstwa wydawniczego bez koncesji stosuje się odpowiednio art. 140 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowym (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr 53, poz. 468, z 1928 r. Nr 34, poz. 321, z 1932 r. Nr 29, poz. 293, z 1933 r. Nr 25, poz. 209, z 1934 r. Nr 40, poz. 350 i Nr 110, poz. 976, z 1936 r. Nr 3, poz. 16, z 1938 r. Nr 60, poz. 463, z 1948 r. Nr 18, poz. 130).
§  9.
1.
Rada Ministrów może zwolnić poszczególne przedsiębiorstwa wydawnicze jak również ich kategorie od obowiązku posiadania koncesji.
2.
Osobna uchwała Rady Ministrów określi tryb postępowania w przedmiocie unormowanym w niniejszym rozporządzeniu co do przedsiębiorstw państwowych i pozostających pod zarządem państwowym.
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Handlu Wewnętrznego.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 11 sierpnia 1958 r. nin. rozporządzenie traci moc w stosunku do jednostek gospodarki nie uspołecznionej, które na mocy przepisów ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz.U.58.45.224) obowiązane są uzyskać zezwolenia, zgodnie z § 33 pkt 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1958 r. w sprawie zezwoleń na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz.U.58.49.242).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024