Odległość budynków od niektórych dróg państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA
z dnia 26 września 1949 r.
w sprawie odległości budynków od niektórych dróg państwowych.

Na podstawie art. 416 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. R. P. z 1939 r. Nr 34, poz. 216 i Nr 77, poz. 514, z 1946 r. Nr 16, poz. 109, z 1948 r. Nr 35, poz. 240 i z 1949 r. Nr 4, poz. 20) zarządza się, co następuje:
§  1.
Na obszarze województwa warszawskiego w powiatach: warszawskim, grodzisko-mazowieckim, sochaczewskim, płońskim, pułtuskim, radzymińskim, mińskim, garwolińskim i grójeckim - niedozwolone jest wznoszenie, nadbudowa i powiększanie budynków, jak również naprawa budynków uszkodzonych więcej niż w 66%:
1)
w granicach administracyjnych miast - w odległości 30 m,
2)
na pozostałym obszarze - w odległości 40 m od osi następujących dróg państwowych I-ej klasy:
Nr drogi 13 - Warszawa, Falenty, Tarczyn, Grójec na Białobrzegi,

Radom, Kielce;

Nr drogi 14 - Falenty, Nadarzyn, Mszczonów na Rawę Mazowiecką,

Tomaszów Mazowiecki;

Nr drogi 17 - Warszawa, Błonie, Sochaczew na Łowicz, Kutno;
Nr drogi 1 - Warszawa, Łomianki, Kazuń Niemiecki, Nowy Dwór,

Zakroczym, Płońsk na Drobin, Sierpc;

Nr drogi 2 - Warszawa, Jabłonna, Zegrze, Serock, Pułtusk na Różan,

Ostrołękę;

Nr drogi 3 - Warszawa, Radzymin, Wyszków na Ostrów Mazowiecki,

Zambrów, Białystok;

Nr drogi 4 - Warszawa, Miłosna, Mińsk Mazowiecki, Kałuszyn na

Siedlce, Białą Podlaską, Brześć;

Nr drogi 9 - Miłosna, Wiązowna, Garwolin, Ryki na Kurów, Lublin;
Nr drogi 17/1 - Sochaczew, Młodzieszyn, Wyszogród, Kobylniki, Płońsk;
Nr drogi 1/1 - Płońsk, Suchocin na Ciechanów, Przasnysz;

oraz następujących dróg państwowych II-ej klasy:

- Płońsk, Dziektarzewo na Glinojeck, Mława;

- Ciechanów, Gołymin, Pułtusk, Pniewo, Wyszków na Łochów, Węgrów.

§  2.
Przepis § 1 nie dotyczy budynków, związanych z utrzymaniem i obsługą dróg i innych linii komunikacyjnych, jeżeli ze względu na swe przeznaczenie budynki te powinny się znajdować w odległości mniejszej, niż określona w § 1.
§  3.
Przepisu § 1 nie stosuje się na terenach, dla których linie zabudowania ustalają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
§  4.
Na terenach, położonych w granicach administracyjnych miast, wojewoda może ustalić mniejszą, niż określona w § 1 odległość budynków od drogi państwowej, jeżeli przewiduje się wybudowanie odcinka drogi objazdowej, przy którym będzie stosowany przepis § 1.
§  5.
Poza przypadkami, określonymi w § 4, wojewoda może w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, pozwolić na zastosowanie odległości mniejszej, niż określona w § 1.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024