Zakres działania Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 czerwca 1949 r.
w sprawie zakresu działania Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.

Na podstawie art. 23 i 26 ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o zmianie organizacji naczelnych władz gospodarki narodowej (Dz. U. R.P. Nr 7, poz. 43) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zadaniem Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego jest przygotowanie dla podstawowych gałęzi gospodarki narodowej kadr, niezbędnych do wykonania zadań określonych przez narodowe plany gospodarcze i zabezpieczenie prawidłowego podziału tych kadr pomiędzy poszczególne gałęzie gospodarki narodowej.
§  2.
1.
Do zakresu działania Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego należą sprawy szkolenia i przysposobienia zawodowego dla potrzeb przemysłu, rękodzieła i handlu.
2.
Rada Ministrów może w miarę potrzeby rozszerzyć w drodze uchwały, podlegającej ogłoszeniu w Monitorze Polskim, zakres działania Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego na sprawy szkolenia i przysposobienia zawodowego dla potrzeb innych dziedzin gospodarki narodowej, aniżeli ustalone w ust. 1.
3.
Zakres działała Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego nie obejmuje kształcenia kadr w szkolnictwie wyższym.
4.
Z zakresu działania Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego jest wyłączone kształcenie kadr dla rolnictwa.
§  3.
Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego spełnia swoje zadania przez:
1)
opracowywanie w oparciu o narodowe plany gospodarcze planów: przygotowania kadr dla podstawowych gałęzi gospodarki narodowej i kierowania absolwentów szkół i kursów zawodowych do pracy w poszczególnych gałęziach gospodarki oraz kontrolę nad wykonaniem tych planów;
2)
opracowywanie projektów aktów prawodawczych i zarządzeń, niezbędnych dla zapewnienia podstawowym gałęziom gospodarki narodowej dopływu i doskonalenia kadr oraz prawidłowego ich rozdziału;
3)
kierowanie sprawami szkolenia i przysposobienia zawodowego dla potrzeb podstawowych gałęzi gospodarki narodowej, a w szczególności w drodze:
a)
opracowywania planu sieci szkół i kursów zawodowych;
b)
kształcenia kadr w szkołach i kursach zawodowych, prowadzonych przez Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego i organy jemu podległe;
c)
wykonywania funkcji przewidzianych w § 8 w stosunku do szkół i kursów zawodowych, prowadzonych przez inne organy państwowe;
d)
określania zasad organizacji szkół i kursów zawodowych w porozumieniu z Ministrem Oświaty;
e)
wykonywania nadzoru państwowego nad niepaństwowymi szkołami i kursami zawodowymi;
f)
ustalania planów i programów nauczania oraz zatwierdzania podręczników dla szkół i kursów zawodowych;
4)
organizowanie w porozumieniu z właściwymi resortami praktycznego szkolenia zawodowego w zakładach pracy;
5)
prowadzenie kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół i kursów zawodowych i określanie ich kwalifikacji do nauczania w dziedzinie przedmiotów zawodowych;
6)
organizowanie w porozumieniu z właściwymi resortami lub prowadzenie bezpośrednio poradnictwa zawodowego dla młodzieży i dorosłych;
7)
czuwanie nad wykonaniem obowiązku dokształcenia zawodowego;
8)
organizowanie prac naukowo-badawczych oraz publikacje i wydawnictwa szkolne.
§  4.
Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego przejmuje wszystkie szkoły i kursy zawodowe, podległe w dniu 22 kwietnia 1949 r. Ministrowi Przemysłu i Handlu.
§  5.
1.
Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego przejmuje wszystkie szkoły i kursy zawodowe, podległe w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Ministrowi Oświaty.
2.
Przewodniczący Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów może jednak na wniosek prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami przekazać niektóre z tych szkół i kursów (ust. 1) właściwym resortom.
§  6.
Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego może tworzyć nowe szkoły i kursy zawodowe zgodnie z planowymi zadaniami i potrzebami podstawowych gałęzi gospodarki narodowej.
§  7.
1.
Szkoły i kursy zawodowe, o których mowa w § 4, § 5 ust. 1 i § 6, prowadzone są przez Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego i przez jemu podległe organa.
2.
Szkoły i kursy (ust. 1) oraz ich personel podlegają Prezesowi Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego pod względem pedagogicznym, organizacyjnym, budżetowym i służbowym.
3.
Wszystkie ministerstwa oraz podległe im centralne zarządy i zakłady pracy obowiązane są udzielać pomocy Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego w wykonywaniu zadań szkolenia i przysposobienia zawodowego, a w szczególności przez:
1)
zapewnienie odpowiednich lokali;
2)
umożliwienie wykorzystania urządzeń technicznych;
3)
umożliwienie praktyki zawodowej w zakładach pracy;
4)
zapewnienie współpracy pedagogicznej personelu zakładów pracy.
4. 1
Działające w zakresie szkolnictwa i przysposobienia zawodowego jednostki organizacyjne w ministerstwach z wyjątkiem Ministerstwa Oświaty oraz centralnych zarządach (i organach równorzędnych) obowiązane są w tym zakresie stosować się do instrukcyj Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego. Obsadzanie stanowisk kierowniczych i powoływanie pracowników pedagogicznych w tych jednostkach wymaga uzgodnienia z Prezesem Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.
5.
Absolwenci szkół zawodowych, prowadzonych przy pomocy ministerstw i centralnych zarządów (oraz organów równorzędnych), kierowani będą przede wszystkim do zakładów pracy podległych tym zarządom (organom równorzędnym).
§  8.
1.
W stosunku do szkół i kursów zawodowych, prowadzonych przez organy państwowe inne aniżeli Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego i kształcących kadry dla podstawowych gałęzi gospodarki narodowej, wymagają uzgodnienia z Centralnym Urzędem Szkolenia Zawodowego:
1)
plany szkolenia;
2)
tworzenie, przekształcanie i likwidacja szkół i kursów oraz określanie organizacji szkół zawodowych;
3)
plany: przyjęcia do szkół i kursów oraz rozdziału i zatrudnienia absolwentów;
4)
plany i programy nauczania oraz zatwierdzanie podręczników.
2.
Ponadto Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego może dokonywać wizytacji pedagogicznej szkół i kursów zawodowych (ust. 1). O wyniku wizytacji Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego zawiadamia organy nadrzędne nad wizytowanymi szkołami i kursami.
§  9.
Ministerstwo Oświaty:
1)
opracowuje w porozumieniu z Centralnym Urzędem Szkolenia Zawodowego programy i podręczniki przedmiotów ogólnokształcących dla szkół zawodowych;
2)
szkoli dla szkół zawodowych - w podległym Ministrowi Oświaty szkolnictwie wyższym i średnim - nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, a w szkolnictwie wyższym - nauczycieli przedmiotów zawodowych.
§  10.
1.
Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego wykonuje swój zakres działalności w ścisłej współpracy ze związkami zawodowymi oraz innymi organizacjami społecznymi. Zasady tej współpracy ustali Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego z kierowniczymi organami związków zawodowych i organizacji społecznych.
2.
Nadzór społeczny nad szkołami i kursami zawodowymi sprawują w granicach swojej właściwości terytorialnej rady narodowe drogą roztaczania poprzez swoje komisje oświatowe kontroli nad szkołami i kursami tudzież opieki nad internatami oraz miejscami zajęć i wypoczynku uczniów.
§  11. 2
1.
Zakres właściwości, przysługujący na podstawie obowiązujących przepisów Ministrowi Oświaty i organom jemu podległym w stosunku do szkół i kursów zawodowych wszelkiego rodzaju oraz do ich personelu pedagogicznego i administracyjnego, przechodzi na Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego i organa jemu podległe, z zastrzeżeniem przepisów § 9.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego w porozumieniu z właściwym ministrem może przekazywać organom, o których mowa w § 7 ust. 4, niektóre kategorie spraw należących do właściwości Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.
§  12.
1.
Tworzy się dyrekcje okręgowe szkolenia zawodowego jako terenowe organa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, obejmujące jedno lub więcej województw.
2.
Przewodniczący Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego określa okręgi i siedzibę dyrekcji okręgowych szkolenia zawodowego i może tworzyć delegatury dyrekcji okręgowych szkolenia zawodowego.
3.
Organizację i zakres działania dyrekcji okręgowych szkolenia zawodowego oraz delegatur określa zarządzenie Przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, wydane na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.
§  13.
Termin rozpoczęcia działalności Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego ustala się na dzień 21 czerwca 1949 r.
§  14.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów oraz właściwym ministrom.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 21 czerwca 1949 r.
1 § 7 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 marca 1950 r. (Dz.U.50.9.89) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1950 r.
2 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 marca 1950 r. (Dz.U.50.9.89) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1950 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.40.283

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres działania Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.
Data aktu: 21/06/1949
Data ogłoszenia: 12/07/1949
Data wejścia w życie: 12/07/1949, 21/06/1949