Organizacja, skład i sposób postępowania Państwowej Komisji Lokalowej i wojewódzkich komisyj lokalowych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW.
z dnia 14 czerwca 1949 r.
w sprawie organizacji, składu i sposobu postępowania Państwowej Komisji Lokalowej i wojewódzkich komisyj lokalowych.

Na podstawie art. 28 ust. 3 i art. 30 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami i kontroli najmu (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 4, poz. 27) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W skład Państwowej Komisji Lokalowej wchodzą:
1)
przewodniczący, wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów,
2)
zastępca przewodniczącego, wyznaczony przez Prezesa Najwyższej Izby Kontroli,
3)
dwaj członkowie wyznaczeni przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego,
4)
5 członków, wyznaczonych po jednym przez Ministrów: Administracji Publicznej, Budownictwa, Obrony Narodowej, Bezpieczeństwa Publicznego oraz Przewodniczącego Centralnej Rady Związków Zawodowych.
2.
Prezes Rady Ministrów może na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wyznaczyć drugiego zastępcę przewodniczącego Komisji spośród członków, wymienionych w ust. 1 pkt 3).
§  2.
1.
Państwowa Komisja Lokalowa rozpoznaje sprawy należące do jej właściwości z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
urzędów, władz, zakładów, przedsiębiorstw, instytucyj i osób wymienionych w art. 29 lit. a) dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami i kontroli najmu,
2)
prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych miast Warszawy i Łodzi.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1), powinien być skierowany do Państwowej Komisji Lokalowej przez właściwy organ naczelny.
§  3.
1.
Państwowa Komisja Lokalowa sprawuje ogólny nadzór nad działalnością wojewódzkich komisyj lokalowych i władz kwaterunkowych w zakresie strzeżenia interesów państwowych.
2.
W szczególności Państwowa Komisja Lokalowa może w drodze nadzoru:
1)
uchylić lub zmienić decyzję władzy kwaterunkowej lub wojewódzkiej komisji lokalowej, jeżeli decyzja ta narusza interesy państwowe,
2)
wstrzymać wykonanie decyzji władzy kwaterunkowej lub wojewódzkiej komisji lokalowej do czasu rozpoznania sprawy.
3.
Przewodniczący Państwowej Komisji Lokalowej może w przypadkach nie cierpiących zwłoki wstrzymać wykonanie decyzji władzy kwaterunkowej lub wojewódzkiej komisji lokalowej. W tym przypadku zarządzenie to powinno być przedstawione do rozpoznania Państwowej Komisji Lokalowej w pierwszej kolejności.
§  4.
Państwowa Komisja Lokalowa rozpoznaje sprawy bądź w pełnym składzie, bądź w kompletach trzyosobowych pod przewodnictwem przewodniczącego lub jego zastępcy. O skierowaniu sprawy na komplet trzyosobowy decyduje przewodniczący.

Komplet może przekazać sprawę na plenum Komisji.

§  5.
O terminie posiedzenia Państwowej Komisji Lokalowej zawiadamia się resorty zainteresowane w rozpatrywanych sprawach. Przedstawiciele tych resortów mogą na posiedzeniu zgłaszać wnioski i udzielać wyjaśnień.
§  6.
1.
W skład wojewódzkiej komisji lokalowej wchodzą:
1)
wojewoda lub jego przedstawiciel, jako przewodniczący,
2)
członek delegowany przez prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej jako zastępca przewodniczącego,
3)
delegat wojewódzkiego urzędu planowania gospodarczego,
4)
sędzia delegowany przez prezesa właściwego sądu apelacyjnego,
5)
delegat wojewódzkiej władzy budowlanej,
6)
delegat dowódcy właściwego okręgu wojskowego,
7)
delegat wojewódzkiego urzędu bezpieczeństwa publicznego,
8)
delegat okręgowej rady związków zawodowych, wyznaczony przez jej przewodniczącego.
2.
W skład Wojewódzkiej Komisji Lokalowej dla m. st. Warszawy wchodzą:
1)
przewodniczący, wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów,
2)
zastępca przewodniczącego, wyznaczony przez prezydenta miasta,
3)
5 członków, delegowanych po jednym przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrów: Budownictwa, Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego oraz przewodniczącego Centralnej Rady Związków Zawodowych.
3.
W skład Wojewódzkiej Komisji Lokalowej dla miasta Łodzi wchodzą:
1)
prezydent miasta lub jego przedstawiciel, jako przewodniczący,
2)
członek delegowany przez prezydium miejskiej rady narodowej jako zastępca przewodniczącego,
3)
delegaci władz i organów, wymienionych w ust. 1 pkt 3) - 8).
§  7.
Do wojewódzkich komisyj lokalowych stosuje się przepisy §§ 4 i 5.
§  8.
Uchwały pełnego składu Państwowej Komisji Lokalowej i wojewódzkich komisyj lokalowych zapadają w obecności przewodniczącego lub jego zastępcy i co najmniej połowy składu członków, uchwały kompletów trzyosobowych - w obecności wszystkich członków kompletu.
§  9.
Uchwały Państwowej Komisji Lokalowej i wojewódzkich komisyj lokalowych zapadają większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  10.
1.
Biuro Państwowej Komisji Lokalowej wchodzi w skład Prezydium Rady Ministrów.
2.
Biura wojewódzkich komisyj lokalowych wchodzą w skład urzędów wojewódzkich, a w miastach Warszawie i Łodzi - w skład zarządów miejskich.
§  11.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 maja 1946 r. w sprawie Państwowej Komisji Lokalowej i wojewódzkich komisyj lokalowych (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 157).
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życia z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024