Opłaty, należne od dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 17 maja 1949 r.
w sprawie opłat, należnych od dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

Na podstawie art. 4 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o obowiązku uiszczenia opłat przez dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 408) w porozumieniu z Ministrem Skarbu zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Należności z tytułu opłat, wymierzonych dłużnikom b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej, podlegają z mocy niniejszego rozporządzenia spłacie:
1)
jeżeli należność nie przekracza 10 kwintali żyta - w 5 równych ratach rocznych;
2)
jeżeli należność przekracza 10 kwintali żyta - w 10 równych ratach rocznych.
2.
Pierwsza rata z tytułu opłat, których wymiar doręczono przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, płatna jest do dnia 1 października 1949 r.
3.
Pierwsza rata z tytułu opłat, których wymiar będzie doręczony po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia, płatna jest:
1)
jeżeli doręczenie wymiaru nastąpi przed 1 września - do najbliższego 1 października tegoż roku;
2)
jeżeli doręczenie wymiaru nastąpi w okresie od 1 września do 30 listopada - do 31 grudnia tegoż roku;
3)
jeżeli doręczenie wymiaru nastąpi po 30 listopada - do 1 października roku następnego.
4.
Raty następne płatne są do dnia 1 października każdego roku.
§  2.
Opłata należna od dłużników, którzy w czasie okupacji niemieckiej zostali pozbawieni przez okupanta użytkowania swoich gospodarstw, podlega zmniejszeniu do sumy, jaką należałoby wymierzyć od kwoty zadłużenia w b. Funduszu Obrotowym Reformy Rolnej przy pominięciu należności z tytułu oprocentowania za okres pozbawienia użytkowania. Okres ten ustalają władze administracji ogólnej na podstawie znajomości lokalnych stosunków, uwzględniając tylko pełne lata i półrocza; ułamki roku mniejsze od półrocza pomija się.
§  3.
1.
W przypadkach trudności płatniczych, wywołanych wyjątkowymi okolicznościami, jak nieurodzaj, pożar, śmierć, ciężka choroba, można dłużnikowi odroczyć termin płatności raty na okres do 2 lat lub rozłożyć zapadłą ratę na terminy płatności rat następnych, przypadających w okresie 3 lat.
2.
Odroczenie lub rozłożenie na raty może objąć najwyżej dwie raty i nie powoduje przedłużenia ustalonego okresu spłaty należności - chyba że w przypadkach wyjątkowych udzieli się dłużnikowi przedłużenia okresu spłaty należności odpowiednio do udzielanego mu odroczenia terminu płatności lub rozłożenia zapadłej raty na dalsze terminy płatności.
3.
Za czas odroczenia lub rozłożenia na raty nie pobiera się odsetek zwłoki.
§  4.
1.
Ulg, wyszczególnionych w §§ 2 i 3, udzielają właściwe terytorialnie wojewódzkie władze administracji ogólnej na wniosek dłużnika, przy czym okoliczności, uzasadniające zastosowanie ulg, winny być stwierdzone zaświadczeniem właściwego terytorialnie zarządu gminnego.
2.
Wnioski o przyznanie ulg należy zgłaszać do wojewódzkich władz administracji ogólnej:
1)
gdy chodzi o ulgi, przewidziane w § 2 - za pośrednictwem powiatowych władz administracji ogólnej;
2)
gdy chodzi o ulgi, przewidziane w § 3 - za pośrednictwem właściwych oddziałów Państwowego Banku Rolnego.
§  5.
1.
Administrację opłat prowadzi Państwowy Bank Rolny.
2.
Państwowy Bank Rolny uprawniony jest do pobierania od dłużników dodatku za administrację w wysokości ustalonej za administrację należności Państwowego Funduszu Ziemi. Uprawnienie to nie służy jednak Państwowemu Bankowi Rolnemu w razie wpłacenia przez dłużnika jednorazowo całej należności w czasie do dnia płatności pierwszej raty.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.34.252

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opłaty, należne od dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.
Data aktu: 17/05/1949
Data ogłoszenia: 28/05/1949
Data wejścia w życie: 28/05/1949