Zakres działania Ministra Budownictwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 maja 1949 r.
w sprawie zakresu działania Ministra Budownictwa.

Na podstawie art. 2 ust. 2 i art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 1949 r. o utworzeniu urzędu Ministra Budownictwa (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 216) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zakres działania Ministra Budownictwa obejmuje:
1)
kierowanie działalnością podległych przedsiębiorstw państwowych, państwowo-spółdzielczych i pozostających pod zarządem państwowym;
2)
nadzorowanie i ustalanie kierunku działalności przedsiębiorstw budowlanych, spółdzielczych i samorządowych;
3)
sprawy polityki i gospodarki terenowej w zakresie realizacji planów zabudowy;
4)
sprawy architektury, nie wyłączając budownictwa specjalnego, w zakresie określonym właściwymi przepisami;
5)
współdziałanie z właściwymi władzami w sprawach zabezpieczenia i odbudowy zabytków architektonicznych;
6)
nadzór budowlany oraz sprawy uprawnień budowlanych na podstawie przepisów prawa budowlanego;
7)
realizację polityki państwowej w stosunku do prywatnych przedsiębiorstw budowlanych, biur projektowych i do rzemiosła budowlanego oraz nadzór w tym zakresie nad zrzeszeniami przedsiębiorstw budowlanych i cechami;
8)
sprawy kadr, współdziałanie z właściwymi władzami w sprawach programów nauczania, kształcenia i zatrudnienia, popieranie działalności stowarzyszeń w zakresie architektury i budownictwa;
9)
organizowanie badań naukowych, publikacja wydawnictw i nadzorowanie instytutów i zakładów naukowo-badawczych w zakresie zastrzeżonym właściwości Ministra Budownictwa.
§  2.
1.
Budownictwem specjalnym w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1949 r. o utworzeniu urzędu Ministra Budownictwa jest:
1)
budownictwo specjalnych budowli, urządzeń i instalacji przemysłowych, komunikacyjnych, żeglugowych, portowych i łączności (np. budowa fabryk, hut, koksowni, kopalń, linii energetycznych, portów, dróg, linii kolejowych, lotnisk);
2)
budownictwo specjalnych budowli i urządzeń w zakresie działania Ministrów Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego;
3)
budownictwo związane z bieżącą działalnością eksploatacyjną w zakresie objętym pkt 1) i 2).
2.
Minister Budownictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i zainteresowanymi ministrami może uznać za budownictwo specjalne także inne rodzaje budownictwa.
3.
Budownictwo specjalne należy do zakresu działania ministrów właściwych ze względu na przeznaczenie budowy oraz do władz i przedsiębiorstw im podległych, z zastrzeżeniem przepisów § 1 pkt 4), 6) i 8) oraz przepisów o normach i standartach budowlanych (§ 3 ust. 1 pkt 6).
§  3.
1.
Sprawy należące dotychczas do zakresu działania Ministra Odbudowy, a nie przekazane właściwości innych ministrów i Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, ustawą z dnia 27 kwietnia 1949 r. i rozporządzeniem niniejszym, przechodzą do zakresu działania Ministra Budownictwa; dotyczy to w szczególności spraw należących do zakresu działania Ministra Odbudowy na podstawie przepisów:
1)
rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. R. P. z 1939 r. Nr 34, poz. 216) wraz z późniejszymi zmianami;
2)
o Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju;
3)
dekretu z dnia 26 października 1945 r. o właściwości i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 279) wraz z późniejszymi zmianami;
4)
dekretu z dnia 26 października 1945 r. o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 37, poz. 181) wraz z późniejszymi zmianami;
5)
ustawy z dnia 3 lipca 1947 r. o popieraniu budownictwa (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 270);
6)
ustawy z dnia 3 lipca 1947 r. o normach i standartach budowlanych (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 269);
7)
ustawy z dnia 3 lipca 1947 r. o odbudowie m. st. Warszawy (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 268);
8)
ustawy z dnia 26 kwietnia 1948 r. o Zakładzie Osiedli Robotniczych (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 166);
9)
ustawy z dnia 25 czerwca 1948 r. o podziale nieruchomości na obszarze miast i niektórych osiedli (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 240);
10)
dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o obrocie i gospodarowaniu materiałami pochodzącymi z rozbiórki budynków (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 247);
11) 1
(skreślony).
2.
Sprawy zdjęć aerofotogrametrycznych pozostają we właściwości Ministra Obrony Narodowej.
§  4.
1.
Należące dotychczas do właściwości Głównego Urzędu Planowania Przestrzennego sprawy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz nadzoru nad ich realizacją (dekret z dnia 2 kwietnia 1946 r. o planowym zagospodarowaniu przestrzennym kraju, Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 109) przechodzą do zakresu działania Ministra Budownictwa i organów jemu podległych.
2.
Właściwość Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz władz mu podległych w sprawach rozwiązywania zagadnień wchodzących w zakres miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na terenie osiedli objętych przebudową ustroju rolnego pozostaje bez zmiany.
3.
Zastrzeżone dotychczas właściwości regionalnych dyrekcji planowania przestrzennego wyrażanie zgody na miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz w braku prawomocnego regionalnego planu zagospodarowania przestrzennego - udzielanie wytycznych do planów miejscowych należy do wojewody, który działa w porozumieniu z wojewódzkim urzędem planowania gospodarczego. Projekt wytycznych opracowuje wojewódzki urząd planowania gospodarczego.
4.
Wszystkie inne sprawy, należące do właściwości Głównego Urzędu Planowania Przestrzennego i regionalnych dyrekcji planowania przestrzennego, przechodzą do zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i organów podległych.
§  4-a. 2
Do zakresu działania Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych przechodzą sprawy zastrzeżone właściwości Ministra Odbudowy w ustawie z dnia 18 listopada 1948 r. o pomocy sąsiedzkiej przy odbudowie wsi (Dz. U. R. P. Nr 58, poz. 461).
§  5.
Właściwość Ministra Odbudowy wynikająca z przepisów zastrzegających współudział z tym Ministrem bądź porozumienie z nim przy wykonywaniu aktów ustawodawczych i wydanych na ich podstawie rozporządzeń przechodzi do Ministra Budownictwa w ramach jego zakresu działania, określonego ustawą z dnia 27 kwietnia 1949 r. i rozporządzeniem niniejszym.
§  6.
1.
Do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej przechodzą sprawy zastrzeżone dotychczas właściwości Ministra Odbudowy w przepisach o najmie lokali, a w szczególności sprawy Funduszu Gospodarki Mieszkaniowej, - przy współdziałaniu Ministra Budownictwa w zakresie nadzoru nad akcją remontów kapitalnych.
2.
Ponadto do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej przechodzą należące dotychczas do właściwości Ministra Odbudowy sprawy:
1)
ogólnego zarządu gmachami i placami państwowymi,
2)
przedsiębiorstw, zakładów i urządzeń użyteczności publicznej,
3)
grobownictwa wojennego.
§  7.
Zakres działania Ministra Budownictwa i Ministra Administracji Publicznej określony w niniejszym rozporządzeniu wykonywany będzie z zachowaniem właściwości Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, wynikającej z ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o zmianie organizacji naczelnych władz gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 43).
§  8.
Spisy przedsiębiorstw państwowych, państwowo-spółdzielczych i pozostających pod zarządem państwowym, podlegających kierownictwu Ministra Budownictwa oraz przedsiębiorstw spółdzielczych, samorządowych i pozostających pod zarządem związku samorządowego, podlegających nadzorowi Ministra Budownictwa, będą ustalane uchwałami Rady Ministrów i ogłaszane w Monitorze Polskim.
§  9. 3
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrom: Budownictwa, Administracji Publicznej oraz Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 pkt 11 skreślony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 marca 1950 r. (Dz.U.50.9.88) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1950 r.
2 § 4-a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 marca 1950 r. (Dz.U.50.9.88) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1950 r.
3 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 marca 1950 r. (Dz.U.50.9.88) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.30.217

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres działania Ministra Budownictwa.
Data aktu: 12/05/1949
Data ogłoszenia: 13/05/1949
Data wejścia w życie: 13/05/1949