Wykonanie obowiązku szkolnego przez młodocianych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 9 kwietnia 1949 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty oraz z Ministrem Przemysłu i Handlu o wykonaniu obowiązku szkolnego przez młodocianych.

Na podstawie art. 19 i 20 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. R. P. z 1924 r. Nr 65, poz. 636, z 1926 r. Nr 93, poz. 538, z 1931 r. Nr 101, poz. 773, z 1945 r. Nr 43, poz. 236 i z 1948 r. Nr 27, poz. 182) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy art. 6 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet o przyjmowaniu do pracy tylko tych młodocianych, którzy przedstawią dowód wykonania obowiązku szkolnego, obowiązują na obszarze całego Państwa.
2.
Za dowód wykonania obowiązku szkolnego uważa się świadectwo ukończenia 7 klas szkoły podstawowej, a w braku takiego świadectwa - zaświadczenie wydane przez kierownika szkoły podstawowej, że młodociany uczęszczał do szkoły przez lat siedem.
§  2.
1.
Młodociani, którzy zostali przyjęci do pracy, obowiązani są uczęszczać do publicznej średniej szkoły zawodowej lub szkoły przemysłowej.
2.
Pracodawca obowiązany jest żądać od młodocianego pracownika, ucznia, terminatora, lub praktykanta dowodu stwierdzającego, że zapisał się i uczęszcza do publicznej średniej szkoły zawodowej lub szkoły przemysłowej, albo zaświadczenia, że z braku miejsca został na dany rok szkolny zwolniony od obowiązku uczęszczania do szkoły. Zaświadczenia te powinny być przechowywane przez pracodawcę w aktach młodocianego.
§  3.
1.
Na początku każdego roku szkolnego młodociani zgłaszają się do publicznej średniej szkoły zawodowej lub szkoły przemysłowej w miejscu swego zamieszkania lub zatrudnienia.
2.
Wykaz publicznych średnich szkół zawodowych, zatwierdzony przez państwowe władze szkolne, ogłaszają zarządy gmin (miejskich i wiejskich).
§  4.
1.
Młodociany, zgłaszający się do szkoły, a nie przyjęty z braku wolnych miejsc w szkołach danej miejscowości, otrzymuje zaświadczenie o zgłoszeniu się do nauki. Zaświadczenia te wydawać będą dyrekcje publicznych średnich szkół zawodowych, upoważnione przez kuratoria okręgów szkolnych.
2.
Zaświadczenie o zgłoszeniu się do nauki jest dowodem zwolnienia młodocianego od obowiązku uczęszczania do szkoły w danym roku szkolnym.
§  5.
Pracodawca obowiązany jest zwolnić młodocianego od pracy na osiemnaście godzin tygodniowo niezależnie od tego, czy nauka w szkole odbywa się w godzinach pracy młodocianego, czy też poza tymi godzinami.
§  6.
Godziny nauki w publicznej średniej szkole zawodowej lub w szkole przemysłowej mogą być wykorzystane zależnie od planu lekcji w szkole w ciągu 3 do 6 dni w tygodniu.
§  7.
1.
Uczęszczanie młodocianego na naukę stwierdza dyrekcja szkoły w wydanej mu książeczce obecności.
2.
Pracodawca obowiązany jest kontrolować regularne odbywanie przez młodocianego nauki, sprawdzając książeczkę obecności i stwierdzać kontrolę podpisem w sposób i w terminie oznaczonym przez władze szkolne.
§  8.
1.
Pracodawca obowiązany jest przesyłać właściwemu obwodowemu inspektorowi pracy do dnia 15 maja każdego roku wykaz zatrudnionych młodocianych według stanu na dzień 1 maja oraz do dnia 31 października - według stanu na dzień 15 października.
2.
Władze szkolne i dyrektorzy publicznych średnich szkół zawodowych oraz dyrektorzy szkół przemysłowych mają prawo zapoznać się z tymi wykazami w inspektoratach pracy celem sprawdzenia, czy wszyscy pracujący młodociani wypełniają obowiązek uczęszczania na naukę.
§  9.
Do dnia 31 grudnia 1951 r. można przyjmować do pracy bez przedstawienia dowodu wykonania obowiązku szkolnego tych młodocianych, którzy nie uczęszczali przez siedem lat do szkoły powszechnej z przyczyn spowodowanych wojną.
§  10.
Wykonanie obowiązku szkolnego przez młodocianych umysłowo niedorozwiniętych, głuchoniemych i niewidomych uregulują odrębne przepisy.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 31 grudnia 1924 r. o wykonaniu obowiązku szkolnego przez młodocianych (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr 4, poz. 40).

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ MŁODOCIANYCH

zatrudnionych w zakładzie pracy według stanu na dzień ...................
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Lp. Nazwisko i imię Data urodzenia Adres Miejsce zamieszkania rodziców lub opiekunów z podaniem ich imion i nazwisk Data przyjęcia do pracy Dokumenty, na podstawie których został przyjęty do pracy:

a) świadectwo

urodzenia,

b) zezwolenie

władzy

rodzicielskiej

lub

opiekuńczej,

c) świadectwo

lekarskie,

d) zezwolenie

inspektora

pracy,

e) świadectwo

szkolne

Rodzaj zawartej umowy:

a) o pracę,

b) o naukę

oraz rodzaj

pracy

młodocianego

(specjalność,

branża)

Daty kolejnych badań lekarskich Wysokość wynagrodzenia wg umowy i ewentualne zmiany Nazwa i adres szkoły, do której uczęszcza młodociany, względnie szkoły, od której otrzymał zaświadczenie o zgłoszeniu się do nauki Nr akt osobowych młodocianego Data rozwiązania umowy Uwagi Inspektora Pracy

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.28.207

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie obowiązku szkolnego przez młodocianych.
Data aktu: 09/04/1949
Data ogłoszenia: 09/05/1949
Data wejścia w życie: 09/05/1949