Właściwość władz i sposób wykonywania przez nie nadzoru nad zużyciem sum przeznaczonych na eksploatację i bieżący remont nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ I ODBUDOWY
z dnia 23 marca 1949 r.
w sprawie właściwości władz i sposobu wykonywania przez nie nadzoru nad zużyciem sum przeznaczonych na eksploatację i bieżący remont nieruchomości.

Na podstawie art. 10 ust. 4 i art. 32 dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 36, poz. 259 i Nr 50, poz. 383 oraz z 1949 r. Nr 18, poz. 114) zarządza się w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania za zgodą Rady Państwa, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali.
§  2.
Nadzór nad odpowiednim zużyciem sum przeznaczonych na koszty eksploatacji i bieżącego remontu nieruchomości (art. 10) sprawują zarządy miejskie i gminne, a w m. st. Warszawie i m. Łodzi dzielnicowe organa Zarządu Miejskiego (starostwa grodzkie) przy pomocy przymusowych zrzeszeń właścicieli nieruchomości (art. 16) oraz komitetów blokowych i domowych.
§  3.
1.
Za koszty eksploatacji nieruchomości uważa się wydatki związane ze zwykłym zarządem nieruchomości, a w szczególności wynagrodzenie administratora, prowadzącego meldunki, dozorcy oraz wydatki na ubezpieczenie tych osób, wydatki na materiały kancelaryjne związane z administracją, składki do przymusowego zrzeszenia właścicieli nieruchomości, ubezpieczenie nieruchomości, wydatki na wodę, kanały, czyszczenie kominów, wywóz śmieci, usuwanie fekalii, oczyszczanie ulic, utrzymanie czystości, oświetlenie pomieszczeń służących do wspólnego użytku (korytarze, klatki schodowe, ubikacje itp.), utrzymanie zieleńców i podwórz.
2.
Nie uważa się za koszty eksploatacji nieruchomości wydatków określonych w art. 11 ust. 1, podatków państwowych i samorządowych oraz grzywien i kar pieniężnych porządkowych wraz z należnościami ubocznymi i kosztami egzekucyjnymi, z wyjątkiem połowy podatku od nabycia praw majątkowych, przypadającego z najmu lub dzierżawy lokali.
§  4.
1.
Za koszty bieżącego remontu nieruchomości uważa się koszty napraw zmierzających do utrzymania nieruchomości w stanie zdatnym do użytku, a w szczególności drobne reperacje: pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych, przewodów wodociągowych i kranów, przewodów kanalizacyjnych i urządzeń sanitarnych, instalacji elektrycznej i gazowej, światła i siły, instalacji centralnego ogrzewania, hydroforów, urządzeń przeciwpożarowych, zamków i zamknięć, tynków oraz malowanie klejowe i olejne w pomieszczeniach przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców.
2.
Nie uważa się za koszty bieżącego remontu nieruchomości drobnych napraw, połączonych ze zwykłym używaniem lokalu, które obciążają najemcę z mocy art. 373 § 2 kodeksu zobowiązań lub umowy najmu.
§  5.
Do zadań komitetów blokowych lub domowych w zakresie unormowanym w niniejszym rozporządzeniu należy:
a)
kontrolowanie wynajmującego co do wydatkowania kwot przeznaczonych w myśl art. 10 na eksploatację i remont bieżący nieruchomości,
b)
składanie wniosków o zastosowanie wobec wynajmującego środków przymusowych,
c)
składanie wniosków o pociągnięcie do odpowiedzialności karno-administracyjnej wynajmującego za przekroczenie przepisów porządkowych lub sanitarnych.
§  6.
Wynajmujący obowiązany jest na żądanie komitetu blokowego lub domowego okazać wszelkie dowody niezbędne do ustalenia wysokości i przeznaczenia wydatków, ponoszonych na eksploatację i bieżący remont nieruchomości.
§  7.
W przypadku stwierdzenia, że wynajmujący nie wykonał obowiązku, określonego w art. 10 ust. 1, lub wykonał go w sposób nienależyty, zarząd miejski (gminny) wyda orzeczenie nakazujące wynajmującemu usunięcie uchybienia w terminie miesięcznym, a w razie niewykonania orzeczenia zastosuje środki przymusowe według przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu przymusowym w administracji (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 342) z późniejszymi zmianami.
§  8.
W odniesieniu do nieruchomości znajdujących się pod zarządem Skarbu Państwa, związków samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw państwowych i samorządowych oraz instytucji prawa publicznego, zarząd miejski (gminny) zawiadamia właściwą władzę przełożoną administratora nieruchomości o uchybieniach, określonych w § 7.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.28.204

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Właściwość władz i sposób wykonywania przez nie nadzoru nad zużyciem sum przeznaczonych na eksploatację i bieżący remont nieruchomości.
Data aktu: 23/03/1949
Data ogłoszenia: 09/05/1949
Data wejścia w życie: 09/05/1949