Wykonanie ustawy o pomocy sąsiedzkiej przy odbudowie wsi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ODBUDOWY
z dnia 13 kwietnia 1949 r.
w sprawie wykonania ustawy o pomocy sąsiedzkiej przy odbudowie wsi.

Na podstawie art. 3 ust. 2 i 4 oraz art. 17 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o pomocy sąsiedzkiej przy odbudowie wsi (Dz. U. R. P. Nr 58, poz. 461) w porozumieniu z Ministrami: Obrony Narodowej, Administracji Publicznej, Skarbu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Poczt i Telegrafów oraz Prezesem Centralnego Urzędu Planowania zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły, powołane w rozporządzeniu niniejszym bez bliższego określenia, oznaczają artykuły ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o pomocy sąsiedzkiej przy odbudowie wsi (Dz. U. R. P. Nr 58, poz. 461).

Do art. 3 ust. 2.

§  2.
Zwalnia się od obowiązku świadczeń z tytułu pomocy sąsiedzkiej przy odbudowie wsi następujące kategorie posiadaczy gospodarstw rolnych:
1)
burmistrzów, wiceburmistrzów, wójtów i sołtysów;
2)
gminnych i powiatowych instruktorów budownictwa wiejskiego;
3)
gminnych instruktorów rolnych i przodowników weterynaryjnych;
4)
osoby zatrudnione przy przewozie poczty;
5)
inwalidów wojennych i wojskowych z utratą zdolności zarobkowej, wynoszącą przynajmniej 45%, wdowy i sieroty oraz osoby pełniące czynną służbą wojskową, jeżeli te kategorie posiadaczy gospodarstw rolnych nie posiadają na tych gospodarstwach dorosłych domowników męskich (członków rodziny lub stałych sił najemnych);
6)
osoby, które bez własnej winy znajdują się w szczególnie trudnych warunkach bytowania wskutek klęsk żywiołowych, nieszczęśliwych wypadków, przewlekłej choroby własnej lub członków rodzin itp. przyczyn.
§  3.
Ponadto zwalnia się posiadaczy ogierów uznanych i klaczy wpisanych do ksiąg stadnych koni w myśl art. 1 i 3 ustawy z dnia 13 marca 1934 r. o nadzorze nad hodowlą koni (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 23, poz. 154) od obowiązku oddawania tych koni do użytku z tytułu pomocy sąsiedzkiej przy odbudowie wsi.

Do art. 3 ust. 4.

§  4.
Obowiązek świadczeń z tytułu pomocy sąsiedzkiej przy odbudowie wsi w zakresie i na cel określony w art. 2 ustawy rozciąga się na mieszkańców miast nie wydzielonych, posiadających konie, wozy lub samochody ciężarowe.

Do art. 17.

§  5.
1.
Przy ustalaniu norm opłat za świadczenia bierze się pod uwagę czas zużyty na wykonanie świadczenia, ilość i jakość wykonanej pracy, odległość miejsca zamieszkania obowiązanego od miejsca pracy, warunki komunikacyjne, zużycie sprzętu oraz wysiłek fizyczny zużyty na wykonanie świadczenia.
2.
Należność z tytułu dostarczenia samochodu ciężarowego, ciągnika lub traktoru obliczana będzie jako suma kosztów paliwa zużytego przy wykonaniu świadczenia, dniówki kierowcy i amortyzacji pojazdu.
§  6.
Świadczenia periodyczne bądź sporadyczne, na których wykonanie zużyto w poszczególnym przypadku mniej niż dzień, przelicza się na dniówki.
§  7.
Opłaty za świadczenia określone w gotówce mogą być zamienione na opłatę w zbożu według cen urzędowych.
§  8.
Przy zamianie świadczeń dniówkowych na akordowe stosuje się normy, przyjęte w danej miejscowości przy szarwarkach lub przy pomocy sąsiedzkiej w rolnictwie.
§  9.
Opłaty za wykonanie świadczenia po ustaleniu ich wysokości przez zarząd gminy uprawnieni do korzystania ze świadczeń będą wpłacali obowiązanym do świadczeń bezpośrednio w terminie miesięcznym od czasu wykonania przez nich świadczeń.
§  10.
W razie niemożności płacenia przez uprawnionego należności za wykonane świadczenia, prezydium gminnej rady narodowej może odroczyć termin płatności do sześciu miesięcy od dnia wykonania świadczenia.
§  11.
Zarząd gminy (wiejskiej, miejskiej) prowadzi wykaz wykonanych świadczeń przez obowiązanych i pobranych przez nich opłat oraz wydaje zaświadczenia stwierdzające, jakie świadczenia obowiązany wykonał.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024