Zakres działania Ministra Handlu Zagranicznego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 marca 1949 r.
w sprawie zakresu działania Ministra Handlu Zagranicznego.

Na podstawie art. 23 i 26 ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o zmianie organizacji naczelnych władz gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 43) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się termin rozpoczęcia działalności Ministra Handlu Zagranicznego na dzień 9 marca 1949 r.
§  2.
Do zakresu działania Ministra Handlu Zagranicznego należą wszystkie sprawy handlu zagranicznego w szczególności:
1)
planowanie gospodarcze i finansowe w dziedzinie handlu zagranicznego,
2)
prowadzenie rokowań i przygotowywanie międzypaństwowych umów w dziedzinie obrotu towarowego z zagranicą oraz nadzorowanie ich wykonania – w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych i przy współudziale innych władz interesowanych,
3)
regulowanie obrotu towarowego z zagranicą i dokonywanie rozliczeń z tego obrotu,
4)
kierowanie przedsiębiorstwami handlu zagranicznego: państwowymi, państwowo-spółdzielczymi i pozostającymi pod zarządem państwowym oraz kierowanie i nadzorowanie działalności w zakresie handlu zagranicznego innych przedsiębiorstw,
5)
nadzorowanie i ustalanie kierunku działalności central spółdzielni, central spółdzielczo-państwowych oraz spółdzielni w zakresie handlu zagranicznego,
6)
nadzorowanie działalności kupieckich organizacji i instytucji w zakresie handlu zagranicznego,
7)
realizacja polityki państwowej w stosunku do prywatnych przedsiębiorstw w zakresie handlu zagranicznego,
8)
organizowanie i nadzorowanie za granicą placówek handlu zagranicznego oraz wyznaczanie radców handlowych, attachés handlowych i innych przedstawicieli w sprawach handlu zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych,
9)
nadawanie uprawnień do wykonywania czynności handlu zagranicznego,
10)
sprawy techniki handlu zagranicznego, standaryzacji i norm w obrocie z zagranicą,
11)
sprawy wystaw i targów w dziedzinie handlu zagranicznego w porozumieniu z właściwymi władzami,
12)
arbitraż w sprawach majątkowych między przedsiębiorstwami i instytucjami podlegającymi Ministrowi Handlu Zagranicznego,
13)
sprawy kadr handlu zagranicznego oraz współdziałanie z właściwymi władzami w sprawach zatrudnienia w handlu zagranicznym,
14)
organizowanie badań naukowych, publikacje wydawnictw oraz nadzorowanie instytucji naukowo - badawczych w dziedzinie zastrzeżonych kompetencji Ministra Handlu Zagranicznego,
15)
inne sprawy dotyczące handlu zagranicznego, a zastrzeżone w obowiązujących przepisach właściwości Ministra Przemysłu i Handlu,
16) 1
sprawy celne i sprawy karne skarbowe o naruszenie przepisów w zakresie ceł,
17) 2
opracowywanie i przedstawianie Komisji Planowania przy Radzie Ministrów projektów rocznych planów handlu zagranicznego oraz - w razie potrzeby - występowanie do Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z wnioskami w sprawie korekty narodowego planu gospodarczego,
18) 3
dysponowanie operatywną rezerwą dewizową w handlu zagranicznym,
19) 4
opracowywanie projektów planów obrotów płatniczych z zagranicą (bilansów płatniczych),
20) 5
dokonywanie co kwartał wspólnie z Ministrem Finansów, zastępcą Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i ministrami nadzorującymi głównych dostawców oraz głównych odbiorców oceny sytuacji w handlu zagranicznym i bilansie płatniczym oraz ustalanie bieżących zadań w tym zakresie; wnioski wynikające z tych ocen Minister Handlu Zagranicznego przedkłada Prezesowi Rady Ministrów; w razie istotnych zagrożeń wykonania planu handlu zagranicznego lub bilansu płatniczego Minister Handlu Zagranicznego przedstawia sprawę Prezydium Rządu wraz z odpowiednimi wnioskami.
§  3.
Z dniem określonym w § 1 przechodzą do zakresu działania Ministra Handlu Zagranicznego sprawy handlu zagranicznego, wymienione w § 2, zastrzeżone w przepisach obowiązujących właściwości Ministra Przemysłu i Handlu.
§  4.
Zakres działania Ministra Handlu Zagranicznego określony w § 2 wykonywany będzie z zachowaniem właściwości Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, wynikającej z ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o zmianie organizacji naczelnych władz gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 43).
§  5.
Spisy przedsiębiorstw handlowych w zakresie handlu zagranicznego: państwowych, państwowo - spółdzielczych, pozostających pod zarządem państwowym i innych oraz central spółdzielczo-państwowych i central spółdzielni podlegających Ministrowi Handlu Zagranicznego będą ustalane uchwałami Rady Ministrów i ogłaszane w Monitorze Polskim.
§  6.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Handlu Zagranicznego.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 9 marca 1949 r.
1 § 2 pkt 16 dodany przez § 2 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 1951 r. w przedmiocie przekazania spraw celnych do zakresu działania Ministra Handlu Zagranicznego (Dz.U.51.25.185) z dniem 1 lipca 1951 r.
2 § 2 pkt 17 dodany przez § 4 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie zmiany zakresu działania niektórych naczelnych organów administracji (Dz.U.69.20.148) z dniem 11 lipca 1969 r.
3 § 2 pkt 18 dodany przez § 4 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie zmiany zakresu działania niektórych naczelnych organów administracji (Dz.U.69.20.148) z dniem 11 lipca 1969 r.
4 § 2 pkt 19 dodany przez § 4 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie zmiany zakresu działania niektórych naczelnych organów administracji (Dz.U.69.20.148) z dniem 11 lipca 1969 r.
5 § 2 pkt 20 dodany przez § 4 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie zmiany zakresu działania niektórych naczelnych organów administracji (Dz.U.69.20.148) z dniem 11 lipca 1969 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.15.96

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres działania Ministra Handlu Zagranicznego.
Data aktu: 08/03/1949
Data ogłoszenia: 29/03/1949
Data wejścia w życie: 29/03/1949, 09/03/1949