Obowiązek uiszczenia przez niektóre kategorie gospodarstw rolnych podatku gruntowego w ziemiopłodach.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lutego 1949 r.
w sprawie obowiązku uiszczenia przez niektóre kategorie gospodarstw rolnych podatku gruntowego w ziemiopłodach.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 43, poz. 224 i Nr 66, poz. 409 oraz z 1948 r. Nr 21, poz. 143) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się na obszarze całego Państwa dla gospodarstw rolnych, wymienionych w § 3 ust. 2, obowiązek częściowego uiszczenia podatku gruntowego za rok 1949 w ziemiopłodach.
2.
Jednocześnie uchyla się pobór podatku gruntowego w gotówce w części, podlegającej uiszczeniu w ziemiopłodach.
§  2.
Podatek gruntowy ustala się i pobiera w życie z wyjątkami przewidzianymi w § 6.
§  3.
1.
Gospodarstwa rolne o przeciętnej przychodowości do 80 kwintali żyta są zwolnione od obowiązku uiszczenia podatku gruntowego za rok 1949 w ziemiopłodach i uiszczają podatek gruntowy w całości w gotówce.
2.
Gospodarstwa rolne o przeciętnej przychodowości ponad 80 kwintali żyta uiszczają drugą ratę podatku gruntowego całkowicie w ziemiopłodach.
§  4.
Podatek gruntowy, płatny w ziemiopłodach, nie może być uiszczony w gotówce z zastrzeżeniem przewidzianym w § 7 ust. 1 pkt b). Do podatku gruntowego płatnego w ziemiopłodach, a uiszczonego w gotówce, mają zastosowanie przepisy o nadpłatach zawarte w dekrecie o zobowiązaniach podatkowych.
§  5.
Gospodarstwa rolne, powstałe z parcelacji na podstawie dekretu z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. R.P. z 1945 r. Nr 3, poz. 13), uiszczają tytułem podatku gruntowego w ziemiopłodach różnicę między przypadającym od nich podatkiem gruntowym w ziemiopłodach (§ 3 ust. 2) a przewidzianą w art. 14 tego dekretu ilością ziemiopłodów, dostarczoną tytułem ceny za ziemię.
§  6.
Przepis § 5 stosuje się odpowiednio do gospodarstw rolnych, które na podstawie obowiązujących przepisów uiściły w ziemiopłodach publiczno-prawne należności na rzecz Skarbu Państwa, przypadające za rok 1949, oraz do tych gospodarstw rolnych na Ziemiach Odzyskanych, które uregulowały w ziemiopłodach należności z tytułu kredytowej akcji siewnej.
§  7.
1.
Główny Pełnomocnik Rządowy do spraw podatku gruntowego może określić:
a)
równoważniki zamienne żyta w innych ziemiopłodach oraz warunki uiszczenia tymi równoważnikami podatku gruntowego,
b)
kategorie podatników i warunki, pod jakimi uiścić mogą w gotówce równowartość podatku gruntowego w ziemiopłodach,
c)
ulgi przyznawane podatnikom w przypadku przedterminowego uiszczenia podatku w ziemiopłodach,
d)
tryb postępowania przy pobieraniu podatku gruntowego w ziemiopłodach,
e)
tryb przedkładania sprawozdań z wymiaru i poboru podatku gruntowego.
2.
Główny Pełnomocnik Rządowy do spraw podatku gruntowego działa:
a)
w wykonaniu przepisów ust. 1 pkt a) - w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych,
b)
w wykonaniu przepisów, ust. 1 pkt b) - w porozumieniu z Ministrami Administracji Publicznej oraz Rolnictwa i Reform Rolnych,
c)
w wykonaniu przepisów ust. 1 pkt c) i e) - w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej.
§  8.
Uzyskane z tytułu podatku gruntowego ziemiopłody przekazane zostaną do dyspozycji Ministra Handlu Wewnętrznego.
§  9.
Urzędy Skarbowe przekazują na rzecz związków samorządowych i instytucji, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 - 6 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o finansach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 199 i z 1948 r. Nr 52, poz. 413) lub w rozporządzeniu opartym na art. 5 ust. 4 - tegoż dekretu, równowartość gotówkową udziałów podatku gruntowego pobranego w ziemiopłodach. Przekazanie następuje w terminie dni 15 po złożeniu zestawień przewidzianych w § 11.
§  10.
Równowartość ziemiopłodów w gotówce obliczona będzie według cen ustalonych w trybie art. 7 ust. 3 dekretu z dnia 20 marca 1948 r. o podatkach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 198 oraz z 1946 r. Nr 21, poz. 142, Nr 41, poz. 297 i Nr 52, poz. 416) - z wyjątkiem przypadku wymienionego w § 7 ust. 1 pkt b).
§  11.
Powiatowi pełnomocnicy rządowi do spraw podatku gruntowego przedkładają najdalej do dnia 10 każdego miesiąca zestawienie pobranych ziemiopłodów z każdej gminy za miesiąc ubiegły właściwym urzędom skarbowym, celem obliczenia i przekazania odpowiednich kwot zgodnie z § 9.
§  12.
Zarządzenia Głównego Pełnomocnika Rządowego do spraw podatku gruntowego ogłaszane będą w Monitorze Polskim.
§  13.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom Administracji Publicznej, Skarbu oraz Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1949 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.11.67

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązek uiszczenia przez niektóre kategorie gospodarstw rolnych podatku gruntowego w ziemiopłodach.
Data aktu: 19/02/1949
Data ogłoszenia: 11/03/1949
Data wejścia w życie: 11/03/1949, 01/01/1949