Zakres działania Ministra Handlu Wewnętrznego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lutego 1949 r.
w sprawie zakresu działania Ministra Handlu Wewnętrznego.

Na podstawie art. 23 i 26 ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o zmianie organizacji naczelnych władz gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 43) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się termin rozpoczęcia działalności Ministra Handlu Wewnętrznego na dzień 19 lutego 1949 r.
§  2.
Do zakresu działania Ministra Handlu Wewnętrznego należą wszystkie sprawy handlu wewnętrznego (usług handlowych) zarówno uspołecznionego (państwowego, samorządowego, spółdzielczego i organizacji społecznych) jak i prywatnego, w szczególności:
1)
planowanie gospodarcze i polityka inwestycji w dziedzinie handlu wewnętrznego;
2) 1
regulowanie handlu wewnętrznego, sprawy zaopatrywania ludności i regulowania spożycia oraz opracowywanie i ustalanie kwartalnych planów dostaw towarowych na rynek z przemysłu i importu oraz sprzedaży detalicznej, obejmujących całokształt zadań wszystkich organizacji handlowych zarówno państwowych, jak i spółdzielczych; plany te powinny być rozpatrywane i ustalane na posiedzeniu kolegium Ministerstwa przy udziale wiceprezesa Rady Ministrów, zastępcy Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz przedstawicieli zainteresowanych resortów, Centralnej Rady Związków Zawodowych i instytucji;
3)
nadzór nad przedsiębiorstwami przetwórstwa spożywczego (młynarstwo, piekarstwo, rzeźnictwo, wędliniarstwo itd.), związanymi z przedsiębiorstwami handlowymi, oraz kierownictwo przedsiębiorstwami przemysłu przetwórczego, wchodzącymi w skład przedsiębiorstw handlowych, bądź w skład przedsiębiorstw przemysłowych podlegających Ministrowi Handlu Wewnętrznego;
4)
zarządzanie rezerwami towarowymi, zleconymi Ministrowi Handlu Wewnętrznego;
5)
sprawy cen w handlu wewnętrznym;
6)
organizacja sieci handlu uspołecznionego oraz nadzór nad kształtowaniem sieci handlu prywatnego;
7)
kierowanie działalnością przedsiębiorstw handlowych: państwowych, państwowo -spółdzielczych oraz pozostających pod zarządem państwowym;
8)
nadzór i ustalanie kierunku działalności handlowej central spółdzielni, central spółdzielczo-państwowych, spółdzielni, samorządowych przedsiębiorstw handlowych oraz handlowych przedsiębiorstw organizacji społecznych;
9)
nadzór nad organizacjami i instytucjami zrzeszającymi osoby działające prywatno-prawnie, zawodowo i odpłatnie w zakresie handlu wewnętrznego;
10)
sprawy techniki handlu, standaryzacji i norm w wewnętrznym obrocie handlowym;
11) 2
nadzór nad urządzeniami technicznymi obrotu towarowego, przeznaczonymi głównie dla handlu wewnętrznego, oraz sprawy probiercze;
12)
sprawy wystaw i targów w dziedzinie handlu wewnętrznego w porozumieniu z właściwymi władzami;
13)
arbitraż w sprawach majątkowych między przedsiębiorstwami i instytucjami podlegającymi Ministrowi Handlu Wewnętrznego;
14)
sprawy kadr handlu państwowego oraz współdziałanie z właściwymi władzami w sprawach zatrudnienia w handlu wewnętrznym;
15)
organizowanie badań naukowych, publikacja wydawnictw i nadzór nad instytutami naukowo-badawczymi w dziedzinach zastrzeżonych kompetencji Ministra Handlu Wewnętrznego;
16)
inne sprawy przekazane właściwości Ministra Handlu Wewnętrznego na mocy przepisów szczególnych.
§  3.
Z dniem określonym w § 1 przechodzą do zakresu działania Ministra Handlu Wewnętrznego sprawy dotyczące handlu wewnętrznego, a zastrzeżone w przepisach prawa przemysłowego i w innych przepisach właściwości Ministra Przemysłu i Handlu.
§  4.
Zakres działania Ministra Handlu Wewnętrznego, określony w § 2, wykonywany będzie z zachowaniem właściwości Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, wynikającej z ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o zmianie organizacji naczelnych władz gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 43).
§  5.
W ciągu jednego miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia powołane zostaną w trybie przewidzianym w obowiązujących przepisach wydziały handlu w urzędach wojewódzkich (zarządach miejskich m. st. Warszawy i m. Łodzi) oraz referaty handlu w powiatowych władzach administracji ogólnej.
§  6.
Spisy przedsiębiorstw handlowych: państwowych, państwowo-spółdzielczych i samorządowych, przedsiębiorstw handlowych pozostających pod zarządem państwowym lub pod zarządem związków samorządu terytorialnego oraz central spółdzielczo-państwowych i central spółdzielni podlegających Ministrowi Handlu Wewnętrznego – będą ustalane uchwałami Rady Ministrów i ogłaszane w Monitorze Polskim.
§  7.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Handlu Wewnętrznego.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 19 lutego 1949 r.
1 § 2 pkt 2 zmieniony przez § 8 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie zmiany zakresu działania niektórych naczelnych organów administracji (Dz.U.69.20.148) z dniem 11 lipca 1969 r.
2 § 2 pkt 11 zmieniony przez § 2 ust. 2 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1949 r. w sprawie właściwości naczelnych władz gospodarki narodowej w zakresie miar i narzędzi mierniczych (Dz.U.49.61.478) z dniem 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.10.62

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres działania Ministra Handlu Wewnętrznego.
Data aktu: 19/02/1949
Data ogłoszenia: 05/03/1949
Data wejścia w życie: 05/03/1949, 19/02/1949