Przejście na własność Państwa niektórych lasów i innych gruntów samorządowych.

USTAWA
z dnia 18 listopada 1948 r.
przejściu na własność Państwa niektórych lasów i innych gruntów samorządowych.

Art.  1. [Lasy i inne grunty samorządowe przechodzące na własność Państwa]
1.
Lasy i grunty leśne, stanowiące własność związków samorządu terytorialnego, przechodzą z mocy samego prawa na własność Państwa.
2.
Nieużytki i grunty rolne, stanowiące własność związków samorządu terytorialnego, podlegają przejęciu na własność Państwa, jeżeli w planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczone zostaną pod zalesienie.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do lasów i innych gruntów, znajdujących się w granicach administracyjnych miast, a także do znajdujących się poza tymi granicami, jeżeli w planach zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone na zaspokojenie potrzeb zdrowotnych i kultury społecznej ludności miast, ośrodków przemysłowych, miejscowości uzdrowiskowych oraz innych osiedli.
4.
Lasy i grunty leśne, znajdujące się w granicach administracyjnych miast, mogą być przejęte na własność Państwa, jeżeli nie są niezbędne dla zaspokojenia potrzeb, wymienionych w ust. 3, i stanowią przedmiot trwałej uprawy leśnej.
Art.  2. [Inne grunty i ruchomości przechodzące na własność Państwa wraz z lasami i innymi gruntami samorządowymi]

Wraz z lasami i gruntami, wymienionymi w art. 1, przechodzą bądź podlegają przejęciu na własność Państwa, jeżeli stanowią własność tego zamego związku samorządu terytorialnego:

a)
śródleśne łąki i inne grunty, których obszar nie przekracza 50 ha,
b)
grunty deputatowe administracji i straży leśnej,
c)
wszelkie, służące do prowadzenia gospodarstwa leśnego, ruchomości i nieruchomości wraz z ich częściami składowymi i przynależnościami, choćby znajdowały się na terenie, nie objętym przepisami art. 1,
d)
wszelkie zapasy materiałowe (remanenty) w lasach i zakładach z wyjątkiem jedynie przerobionych już materiałów drzewnych, znajdujących się w zakładach przemysłu drzewnego.
Art.  3. [Podmiot orzekający o przejęciu lasów i innych gruntów samorządowych]

O przejęciu lasów i innych gruntów, wymienionych w art. 1 ust. 2 i 4, orzeka Minister Leśnictwa w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej albo Ministrem Ziem Odzyskanych i Ministrem Odbudowy - za zgodą Rady Państwa.

Art.  4. [Przejęcie przez Państwo uprawnień i zobowiązań związanych z przejmowanym mieniem; utrzymanie w mocy hipotek, służebności i uprawnień związanych z przejmowanym mieniem]
1.
Państwo przejmuje uprawnienia, związane gospodarczo z przejętymi przedmiotami majątkowymi, i zobowiązania, zaciągnięte w związku z gospodarką leśną.
2.
Ciążące na przejętych nieruchomościach hipoteki, zabezpieczające zobowiązania, wymienione w ust. 1, służebności jak również dotychczasowe uprawnienia, wynikające z prawa wodnego i innych szczególnych przepisów - pozostają w mocy.
3.
Sprawę odpowiedzialności Skarbu Państwa za hipoetki i inne prawa rzeczowe, nie wymienione w ust. 2, określą osobne przepisy prawne.
Art.  5. [Rozwiązanie umów szkodliwych dla państwowej gospodarki leśnej]
1.
Umowy, dotyczące użytkowania przejętych na własność państwa przedmiotów majątkowych, szkodliwe dla państwowej gospodarki leśnej, mogą być rozwiązane. Uznanie umów za szkodliwe i ich rozwiązanie następuje w drodze uchwały Rady Państwa, powziętej na wniosek Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Ministrami: Skarbu i Administracji Publicznej albo Ziem Odzyskanych.
2.
Z tytułu rozwiązania umowy użytkujący może dochodzić jedynie zwrotu poniesionych, a nie zamortyzowanych nakładów.
Art.  6. [Przekazanie związkom samorządu terytorialnego niezrealizowanych wpływów z przejętych na własność Państwa przedmiotów majątkowych]

Wpływy z przejętych na własność Państwa przedmiotów majątkowych, projektowanie w budżetach związków samorządu terytorialnego, a nie zrealizowane w okresie w okresie bieżącym, będą przekazane na rzecz odpowiednich związków samorządu terytorialnego w trybie i na zasadach, ustalonych przez Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych - za zgodą Rady Państwa.

Art.  7. [Przekazanie określonych lasów i innych gruntów na własność związków samorządu terytorialnego]
1.
Lasy i inne grunty, które zostaną uznane za niezbędne dla zaspokojenia potrzeb zdrowotnych i kultury społecznej ludności miast, ośrodków przemysłowych, miejscowości uzdrowiskowych oraz innych osiedli, jak również dla potrzeb, związanych z ich rozbudową, mogą być przekazane na własność związków samorządu terytorialnego. O przekazaniu orzeka na wniosek organów samorządu terytorialnego bądź zainteresowanych ministrów Minister Leśnictwa w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej albo Ziem Odzyskanych, Ministrem Skarbu i Ministrem Odbudowy - za zgodą Rady Państwa.
2.
Minister Leśnictwa może w trybie, przewidzianym w ust. 1, zezwolić na terenowe wykorzystanie dla potrzeb, wymienionych w art. 1 ust. 3, pewnych obszarów lasów państwowych.
Art.  8. [Przepisanie tytułu własności przejętych nieruchomości i praw rzeczowych w księgach wieczystych]

Przepisanie tytułu własności przejętych nieruchomości i praw rzeczowych w księgach wieczystych nastąpi na wniosek właściwej dyrekcji lasów państwowych lub zainteresowanego związku samorządu terytorialnego.

Art.  9. [Podmioty odpowiedzialne za wykonanie ustawy]

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Leśnictwa oraz innym zainteresowanym ministrom.

Art.  10. [Wejście w życie]

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie tracą moc obowiązującą w przedmiotach, uregulowanych niniejszą ustawą, przepisy dekretów: z dnia 30 września 1936 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. Nr 75,poz. 533 i z 1937 r. nr 21, poz. 130) oraz z dnia 12 grudnia 1944 r. o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 82).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.57.456

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Przejście na własność Państwa niektórych lasów i innych gruntów samorządowych.
Data aktu: 18/11/1948
Data ogłoszenia: 11/12/1948
Data wejścia w życie: 11/12/1948