Węgry-Polska. Konwencja o Współpracy Gospodarczej oraz Układ o zastosowaniu powyższej konwencji. Budapeszt.1948.05.13.

KONWENCJA
o Współpracy Gospodarczej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Węgierską oraz Układ o zastosowaniu powyższej konwencji,
podpisane w Budapeszcie dnia 13 maja 1948 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

BOLESŁAW BIERUT

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu trzynastym maja tysiąc dziewięćset czterdziestego ósmego roku podpisane zostały w Budapeszcie Konwencja o współpracy gospodarczej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Węgierską oraz Układ o zastosowaniu powyższej Konwencji, o następującym brzmieniu dosłownym:

KONWENCJA

o współpracy Gospodarczej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Węgierską.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Prezydent Republiki Węgierskiej, ożywieni chęcią rozwinięcia i umocnienia stosunków gospodarczych pomiędzy oboma Krajami, postanowili zawrzeć Konwencję o Współpracy Gospodarczej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Węgierską i w tym celu mianowali jako swych pełnomocników: (pominięto),

którzy wymieniwszy swe pełnomocnictwa i uznawszy je za sporządzone w dobrej i należytej formie zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  I. 

Obie Wysokie Umawiające się strony zbadają wszystkie możliwości rozszerzenia i wzmocnienia stosunków gospodarczych pomiędzy obu Krajami i zastosują wszelkie środki dla zrealizowania jak najściślejszej współpracy w dziedzinie przemysłu i techniki, rolnictwa, wymiany towarowej, transportu oraz w dziedzinie finansowej związanej z tą współpracą.

Artykuł  II. 

Obie Wysokie Umawiające się Strony rozpatrzą wspólnie możliwości skoordynowania wysiłków podejmowanych dla rozwoju gospodarki narodowej każdego z Krajów oraz uzgodnią środki zmierzające do realizacji tego celu.

Artykuł  III. 

Celem osiągnięcia najdalej idącego wzmożenia i rozszerzenia wymiany towarowej między oboma Krajami, Wysokie Umawiające się Strony zawrą oddzielny układ o wymianie towarowej na okres wieloletni.

Obie Wysokie Umawiające się Strony będą przewidywały w swych planach produkcji i eksportu wzajemne dostawy.

Artykuł  IV. 

Dla zapewnienia jak najściślejszej współpracy w dziedzinie komunikacji Wysokie Umawiające się Strony zbadają możliwości szerszego wykorzystania urządzeń portowych i dróg komunikacyjnych każdej ze Stron i uregulowania problemów komunikacyjnych z tym związanych.

Artykuł  V. 

Celem realizacji współpracy w dziedzinie nauki i techniki Wysokie Umawiające się Strony zbadają możliwości wymiany między sobą informacji i wyników doświadczeń naukowych i technicznych, a szczególnie dotyczących ujednolicenia i normalizacji wyrobów przemysłowych, organizacji pracy, szkolenia kadr przemysłowych, modernizacji technicznej oraz patentów i licencji.

Artykuł  VI. 

Dla wykonania postanowień niniejszej Konwencji Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Węgierskiej powołają Stałą Komisję Węgiersko-Polską dla Współpracy Gospodarczej. Komisja będzie się składała z równej ilości przedstawicieli mianowanych przez oba Rządy.

Artykuł  VII. 

Konwencja niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, co nastąpi w Warszawie w możliwie najkrótszym czasie.

Konwencję niniejszą zawiera się na okres pięciu lat z tym, że ważność jej przedłuża się każdorazowo na dalsze pięciolecie, o ile jedna z Wysokich Umawiających się Stron nie wypowie jej co najmniej na sześć miesięcy przed upływem danego pięciolecia.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim i węgierskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc prawną, w dowód czego wyżej wymienieni pełnomocnicy podpisali niniejszą Konwencję.

Budapeszt, dnia 13 maja 1948 r.

UKŁAD

w przedmiocie zastosowania Konwencji o Współpracy Gospodarczej między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Węgierską, podpisany w Budapeszcie dnia 13 maja 1948 roku.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Węgierskiej mając na względzie wykonanie Konwencji o Współpracy Gospodarczej, zawartej między obu Krajami, postanowiły, co następuje:

§ 1. Stała Komisja Polsko-Węgierska dla Współpracy Gospodarczej, przewidziana w artykule VI Konwencji o Współpracy Gospodarczej, niżej zwana Komisją, będzie upoważniona do:

a)
opracowania i przedkładania Rządom projektów niezbędnych do realizacji współpracy gospodarczej, jak również i współpracy w dziedzinie planowania gospodarczego;
b)
badania dalszych możliwości współpracy gospodarczej i wskazywania sposobów ich realizacji, jak również przedkładania projektów z tym związanych;
c)
czuwania nad wykonaniem Konwencji i niniejszego Układu oraz proponowania sposobów usuwania przeszkód powstałych w związku z ich wykonaniem.

§ 2. Celem stworzenia możliwości zbadania wszelkich zagadnień oraz środków dotyczących współpracy gospodarczej między obu Krajami, Komisja Stała będzie mogła, w razie potrzeby, powoływać do życia podkomisje.

§ 3. Komisja będzie się składała z sekcji polskiej i węgierskiej. W skład każdej sekcji wchodzi przewodniczący i dwóch członków, mianowani przez swoje Rządy.

Mianowanie prezesa i członków Komisji Stałej winno być dokonane w ciągu trzydziestu dni po wejściu w życie konwencji.

§ 4. Sesje Komisji będą miały miejsce na przemian w Polsce i na Węgrzech.

Czynności przewodniczącego Komisji będą wykonywane przez przewodniczącego sekcji tego Kraju, na terytorium którego w tym czasie obraduje Komisja. Przewodniczący Komisji będzie wykonywał swe czynności aż do następnej sesji.

§ 5. Komisja ustali procedurę swej pracy.

Projekty i propozycje, jednogłośnie przyjęte przez Komisję, winny być przedłożone do zatwierdzenia obu Rządom.

§ 6. Niniejszy Układ wejdzie w życie w tym samym dniu, co Konwencja o Współpracy gospodarczej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Węgierską, podpisaną w dniu dzisiejszym, i będzie miał ten sam okres ważności.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim i węgierskim.

Budapeszt, dnia 13 maja 1948 r.

Po zaznajomieniu się z powyższymi Aktami uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości jak i każde z postanowień w nich zawartych; oświadczamy, że są one przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone oraz przyrzekamy, że będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 20 sierpnia 1948 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.51.401

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Węgry-Polska. Konwencja o Współpracy Gospodarczej oraz Układ o zastosowaniu powyższej konwencji. Budapeszt.1948.05.13.
Data aktu: 13/05/1948
Data ogłoszenia: 06/11/1948
Data wejścia w życie: 06/09/1948