Tworzenie Głównych Instytutów Naukowo-Badawczych Przemysłu.

DEKRET
z dnia 25 października 1948 r.
o tworzeniu Głównych Instytutów Naukowo-Badawczych Przemysłu.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 25 czerwca 1948 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 223) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.
1.
Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania może w drodze zarządzeń tworzyć lub wydzielać z administracji państwowej Główne Instytuty Naukowo-Badawcze Przemysłu, zwane dalej Głównymi Instytutami.
2.
Zadaniem Głównych Instytutów jest prowadzenie w dziedzinie technicznej, organizacyjnej i prawnej prac badawczych mających na celu rozwój produkcji przemysłowej w gałęziach przemysłu, podległych Ministrowi Przemysłu i Handlu.
Art.  2.
1.
Główne Instytuty nabywają osobowość prawną z dniem ogłoszenia zarządzenia o ich utworzeniu w Monitorze Polskim.
2.
Główne Instytuty mają prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwowym po środku i napisem zawierającym nazwę Głównego Instytutu w otoku.
Art.  3.
1.
Główne Instytuty działają na podstawie niniejszego dekretu, zarządzenia o ich utworzeniu oraz statutu.
2.
Statut nadaje Minister Przemysłu i Handlu w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia o utworzeniu Głównego Instytutu.
Art.  4.
1.
Zarządzenie o utworzeniu Głównego Instytutu winno zawierać jego nazwę (łącznie z wyrazami "Główny Instytut"), siedzibę, cel i zadania, skład władz, sposób reprezentowania oraz zasady gospodarki finansowej.
2.
Statut Głównego Instytutu winien ustalać jego organizację i zakres działania. Statut może przewidywać istnienie w ramach Głównego Instytutu instytutów specjalnych i zakładów.
3.
Zarządzenia o utworzeniu Głównych Instytutów, statuty Głównych Instytutów, zarządzenia o likwidacji oraz zmiany tych zarządzeń i statutów powinny był ogłaszane w Monitorze Polskim.
Art.  5.
1.
Główne Instytuty mają zarząd i użytkowanie majątku nieruchomego oddanego im protokolarnie przez Skarb Państwa.
2.
Majątek ruchomy Głównych Instytutów wyodrębnia się protokolarnie z ogólnego majątku Skarbu Państwa i przekazuje Głównym Instytutom na własność.
3.
Główne Instytuty mogą nabywać majątek nieruchomy na własność Skarbu Państwa zatrzymując go w swym użytkowaniu.
4.
Za zobowiązania zaciągnięte przez Główne Instytuty niezależnie od odpowiedzialności Głównych Instytutów odpowiada Skarb Państwa do wysokości wartości majątku nieruchomego, użytkowanego i zarządzanego przez Główne Instytuty.
5.
Rozporządzenie Rady Ministrów określi szczegółowe zasady postępowania przy ustalaniu zakresu odpowiedzialności Skarbu Państwa.
Art.  6.

Zwierzchni nadzór nad Głównymi Instytutami sprawuje Minister Przemysłu i Handlu.

Art.  7.

Władzami Głównego Instytutu są: Dyrekcja i Rada Naukowa.

Art.  8.
1.
Dyrekcja kieruje całokształtem prac Głównego Instytutu i reprezentuje go nazewnątrz.
2.
W skład Dyrekcji wchodzą: Dyrektor Naczelny oraz podlegli mu dyrektorzy w liczbie ustalonej w statucie.
3.
Dyrekcję powołuje i odwołuje Minister Przemysłu i Handlu.
4.
Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu może w drodze zarządzenia zlecić Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej zastępstwo sądowe Głównych Instytutów w odniesieniu do wszystkich albo niektórych spraw.
Art.  9.
1.
Dla zakresu działania Rady Naukowej należy nadzór nad działalnością Głównego Instytutu.
2.
Skład, sposób powoływania członków, czas trwania kadencji oraz szczegółowy zakres i sposób działania Rady Naukowej określi statut Głównego Instytutu.
Art.  10.

Główne Instytuty wolne są od podatków i opłat państwowych i samorządowych oraz innych danin publicznych.

Art.  11.

Pracownicy Głównych Instytutów są pracownikami państwowymi. Główne Instytuty mogą również zatrudniać pracowników kontraktowych.

Art.  12.
1.
Likwidacja Głównych Instytutów następuje w drodze zarządzenia Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania.
2.
Rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu określi szczegółowo zasady postępowania przy likwidacji Głównych Instytutów.
Art.  13.
1.
Minister Przemysłu i Handlu może powołać w drodze zarządzenia Główną Radę Naukową Przemysłu jako organ doradczy, mający za zadanie:
a)
występowanie z inicjatywą w sprawach naukowo - technicznych i przedkładanie odpowiednich wniosków Ministrowi Przemysłu i Handlu,
b)
opiniowanie i koordynowanie prac Głównych Instytutów oraz inicjowanie na ich terenie prac naukowo-badawczych,
c)
rozpatrywanie i opiniowanie budżetów oraz programów prac i sprawozdań z działalności Głównych Instytutów,
d)
opiniowanie o tworzeniu i likwidacji Głównych Instytutów,
e)
opracowywanie wszelkich zagadnień związanych z działalnością Głównych Instytutów w zakresie zleconym przez Ministra Przemysłu i Handlu.
2.
Zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu określi skład Głównej Rady Naukowej Przemysłu, sposób powoływania członków i czas trwania kadencji. Regulamin prac, uchwalony przez Główną Radę Naukową Przemysłu, zatwierdza Minister Przemysłu i Handlu.
3.
Wydatki Głównej Rady Naukowej Przemysłu pokrywane są z budżetu Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
Art.  14.

Wysokość wynagrodzenia dla członków Głównej Rady Naukowej Przemysłu i Rad Naukowych Głównych Instytutów ustala Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  15.

Dekret niniejszy stosuje się do głównych instytutów naukowo-badawczych przemysłu utworzonych dotychczas zarządzeniami Ministra Przemysłu i Handlu.

Instytuty te nabywają osobowość prawną z chwilą wejścia w życie niniejszego dekretu.

Statuty tych Głównych Instytutów będą ogłoszone w Monitorze Polskim w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego dekretu.

Art.  16.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrom Przemysłu i Handlu oraz Skarbu.

Art.  17.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024