Obowiązek wpłacania zaliczek na podatek od nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ I ZIEM ODZYSKANYCH
z dnia 24 września 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie obowiązku wpłacania zaliczek na podatek od nieruchomości.

Na podstawie art. 23 ust. 2 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o podatkach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 198 oraz z 1948 r. Nr 21, poz. 142 i Nr 41, poz. 297) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podatnicy podatku od nieruchomości obowiązani są do wpłacania w ciągu roku zaliczek miesięcznych na podatek od nieruchomości, przypadający na następny rok podatkowy.
2.
Obowiązek wpłacania zaliczek nie dotyczy tych miesięcy, w których nieruchomość lub jej część, składająca się z lokali mieszkalnych lub użytkowych, nie była oddana w najem lub dzierżawę ani też nie była używana lub użytkowana, chociaż była zdatna do użytku.
§  2.
1.
Za podstawę do ustalenia wysokości zaliczek przyjmuje się:
1)
dla nieruchomości lub ich części, oddanych w najem lub dzierżawę - czynsz z tytułu najmu lub dzierżawy, należny za miesiąc kalendarzowy, bezpośrednio poprzedzający miesiąc płatności zaliczki,
2)
dla budynków lub ich części, składających się z lokali mieszkalnych, zajmowanych przez właściciela bądź użytkownika budynku albo oddanych bezpłatnie do używania lub użytkowania - miesięczną wartość czynszową, odpowiadającą kwocie czynszu, jaki by osoba zajmująca lokal opłacała w miesiącu poprzedzającym miesiąc płatności zaliczki, gdyby była najemcą lub dzierżawcą,
3)
dla nie objętych przepisami pkt 1) i 2) nieruchomości lub ich części - podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości za ubiegły rok podatkowy, obliczoną w stosunku miesięcznym.
2.
Jeżeli czynsz z tytułu najmu nieruchomości lub jej części płatny jest za inne okresy niż miesięczne, podstawę ustalenia wysokości zaliczki stanowi taka część ostatniego okresu płatności, jaka stosunkowo wypada za jeden miesiąc kalendarzowy.
§  3.
Zaliczka miesięczna wynosi:
1)
25% podstawy do ustalenia wysokości zaliczek (§ 2) w stosunku do tych budynków mieszkalnych lub ich części, za które czynsz pobiera się albo których wartość czynszową ustala się według nowych stawek czynszowych na podstawie dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 259),
2)
w stosunku do nieruchomości lub ich części, nie objętych przepisem pkt 1):
a)
20% podstawy do ustalenia wysokości zaliczek (§ 2), jeżeli czynsz z tytułu najmu lub dzierżawy, należny za ubiegły rok podatkowy, nie przekracza kwoty 2.000 zł;
b)
30% podstawy, jeżeli czynsz z tytułu najmu lub dzierżawy, należny za ubiegły rok podatkowy, przekracza powyższą kwotę.
§  4.
Podatnicy obowiązani są wpłacać zaliczki na podatek od nieruchomości bez wezwania władzy podatkowej w terminie do dnia 10 każdego miesiąca kalendarzowego i równocześnie składać deklaracje według ustalonego wzoru.
§  5.
1. 1
W latach 1948, 1949 i 1950 obowiązek wpłacania zaliczek na podatek od nieruchomości odnosi się tylko do tych budynków lub ich części, za które czynsz bądź wartość czynszową ustala się według nowych stawek czynszowych na podstawie dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali.
2.
Przy wpłacaniu zaliczek w roku 1948 podatnikom służy prawo zmniejszenia wpłacanych zaliczek o 1/12 część kwoty wymierzonego na ten rok podatkowy podatku od nieruchomości, przypadającej stosunkowo na budynki lub ich części, o których mowa w ustępie poprzedzającym.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 września 1948 r.
1 § 5 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1949 r. (Dz.U.49.29.213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1949 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 1949 r. (Dz.U.49.64.516) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.45.336

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązek wpłacania zaliczek na podatek od nieruchomości.
Data aktu: 24/09/1948
Data ogłoszenia: 30/09/1948
Data wejścia w życie: 30/09/1948, 01/09/1948