Zwalczanie szkodników ziarna i przetworów zbożowych w zakładach przerobu i miejscach gromadzenia zboża i jego przetworów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ APROWIZACJI
z dnia 10 lipca 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych, Zdrowia, Obrony Narodowej, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych w sprawie zwalczania szkodników ziarna i przetworów zbożowych w zakładach przerobu i miejscach gromadzenia zboża i jego przetworów.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 27 czerwca 1946 r. o reglamentowanym zaopatrywaniu ludności w przedmioty powszedniego użytku (Dz. U.R.P. 35, poz. 217) zarządza się, co następuje:
§  1.
Młyny, kaszarnie i inne zakłady przerobu zboża oraz miejsca gromadzenia zboża i jego przetworów winny być zabezpieczone przed szkodnikami, a w szczególności przed:
a)
chrząszczami jak: wołek zbożowy (Calandra granaria), żywiak (Sitodrepa panicea), pustosz - kradnik (Ptinus fur), spichrzel (Orizaephilus surinamensis), mącznik - młynarek (Tenebrio molitor);
b)
roztoczami jak: rozkruszek mączny (Tyroglyphus farinae);
c)
motylami jak: mklik mączny (Ephestia Kuehniella), mól ziarniak (Tinea granella);
d)
gryzoniami jak: myszy, szczury.
§  2.
Celem zabezpieczenia przed szkodnikami zakładów i miejsc wymienionych w paragrafie 1 należy je zarówno wewnątrz jak i zewnątrz utrzymywać w czystości - w szczególności przez:
a)
codzienne dokładne zamiatanie podłóg i schodów, omiatanie ścian i sufitów,
b)
trzepanie worków na zewnątrz pomieszczenia,
c)
czyszczenie maszyn i urządzeń oraz komór z pozostałego ziarna i pyłu,
d)
zalepianie szpar i dziur w podłogach, ścianach i sufitach oraz oczyszczanie przestrzeni podłogowej w razie gromadzenia się tam odpadków zbożowo-mącznych.

Odpadki ziarna, mąki i otrąb winny być składane w oddzielnych pomieszczeniach.

§  3.
Kierownicy zakładów przerobu zboża i miejsc gromadzenia zboża i jego przetworów obowiązani są we własnym zakresie przeprowadzać generalną dezynsekcję wymienionych zakładów i miejsc przynajmniej raz w roku w okresie od dnia 1 maja do 30 września, a na żądanie właściwej władzy w każdym czasie w razie opanowania danego obiektu przez szkodniki.
§  4.
W razie stwierdzenia istnienia szkodników - kierownicy zakładów przerobu zboża i miejsc gromadzenia zboża i jego przetworów winni niezwłocznie przystąpić do ich wytępienia, zawiadamiając równocześnie o pojawieniu się szkodników właściwy miejscowo organ kontroli obrotu zbożem i wytworami młyńsko-piekarnianymi wojewódzkich władz przemysłowych oraz Stację Ochrony Roślin - z podaniem rozmiarów zakażenia.
§  5.
Zabrania się:
a)
wprowadzania do obrotu zboża i jego przetworów zakażonych szkodnikami ponad normę, którą określi zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu wydane w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Zdrowia,
b)
ładowania zboża i jego przetworów do wagonów, samochodów, barek i innych środków transportowych opanowanych przez szkodniki.
§  6.
Bezpośredni nadzór nad zapobieganiem rozmnożenia się szkodników ziarna i przetworów zbożowych oraz ich zwalczaniem sprawują wojewódzkie władze administracji ogólnej.
§  7.
Organy kontroli obrotu zbożem i wytworami młyńsko-piekarnianymi wojewódzkich władz przemysłowych mają prawo wstępu do młynów, kaszarni, magazynów oraz innych pomieszczeń i miejsc, w których znajduje się zboże i jego przetwory, badania zboża i jego przetworów oraz pobierania próbek w ilości niezbędnej do ustalenia stopnia zakażenia.

Wstęp na teren zakładów wojskowych wymaga każdorazowo zezwolenia właściwego dowódcy okręgu wojskowego.

§  8.
Tryb postępowania organów kontroli obrotu zbożem i wytworami młyńsko-piekarnianymi wojewódzkich władz przemysłowych w zakresie zwalczania szkodników ziarna i przetworów zbożowych ustali Minister Przemysłu i Handlu.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024