Przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielcze.

USTAWA
z dnia 21 maja 1948 r.
o przedsiębiorstwach państwowo-spółdzielczych.

Art.  1.

Minister Przemysłu i Handlu po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego może tworzyć w drodze zarządzenia przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielcze, jak również może istniejące przedsiębiorstwa państwowe przekształcać na przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielcze.

Art.  2.

Do przedsiębiorstw państwowo-spółdzielczych stosuje się odpowiednio przepisy dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) ze zmianami, wynikającymi z poniższych przepisów.

Art.  3.
1.
W każdym przedsiębiorstwie państwowo-spółdzielczym powołuje się radę gospodarczą, składającą się z przewodniczącego, dziesięciu członków i trzech zastępców.
2.
Przewodniczącego rady gospodarczej powołuje i odwołuje Minister Przemysłu i Handlu. Członków rady gospodarczej i ich zastępców powołuje i odwołuje Minister Przemysłu i Handlu spośród kandydatów, przedstawionych przez Centralny Związek Spółdzielczy i inne organizacje wskazane w statucie przedsiębiorstwa.
Art.  4.
1.
Rada gospodarcza czuwa nad prawidłowym tokiem współpracy przedsiębiorstwa ze spółdzielniami oraz wydaje w tym zakresie opinie dla dyrekcji przedsiębiorstwa; opinie takie może przedkładać również Centralnemu Związkowi Spółdzielczemu.
2.
Radzie gospodarczej może być zlecone wykonywanie niektórych czynności nadzorczych w granicach szczegółowo określonych zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu.
Art.  5.
1.
Uchwały i opinie rady gospodarczej winny być rozważone przez dyrekcję przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego, która powinna zająć w stosunku do nich stanowisko.
2.
Rada gospodarcza, w przypadku, gdy stanowisko dyrekcji jest niezgodne z jej uchwałą lub opinią, może odwołać się do Ministra Przemysłu i Handlu.
Art.  6.

Szczegółową organizację i działalność, sposób i tryb podejmowania uchwał rady gospodarczej ustali statut.

Art.  7.
1.
Majątek ruchomy i nieruchomy central spółdzielni, służący do osiągnięcia celów objętych działalnością utworzonego przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego, podlega oddaniu przedsiębiorstwu państwowo-spółdzielczemu.
2.
Minister Przemysłu i Handlu, po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego, w terminie do sześciu miesięcy od dnia utworzenia przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego, określi szczegółowo majątek central spółdzielni, podlegający oddaniu przedsiębiorstwu państwowo-spółdzielczemu.
3.
Sposób sporządzania protokółów zdawczo-odbiorczych, zasady i tryb dokonania oszacowania majątku podlegającego oddaniu, zakres odpowiedzialności za długi obciążające majątek oddany, zasady zwrotu wartości nakładów oraz zasady oddania majątku, przejętego przez przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze, określi rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu.
Art.  8.

Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu, po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego, wydziela z czystego zysku przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego odpowiednią część zysku, powstałego z obrotu ze spółdzielniami. Powyższa część zysku, zgodnie z opinią Centralnego Związku Spółdzielczego, ulega podziałowi pomiędzy spółdzielnie lub wydatkowaniu na cele związane z rozwojem spółdzielni, współpracujących z danym przedsiębiorstwem państwowo-spółdzielczym.

Art.  9.
1.
Minister Przemysłu i Handlu, po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego, nadaje przedsiębiorstwu państwowo-spółdzielczemu statut.
2.
Zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu, wydane na podstawie art. 1, oraz statut przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego ulegają ogłoszeniu w Monitorze Polskim oraz w organie, przeznaczonym dla ogłoszeń spółdzielni.
Art.  10.

Centralny Związek Spółdzielczy sprawuje nadzór nad działalnością instrukcyjną i szkoleniową przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego na odcinku pracy ze spółdzielniami.

Art.  11.
1.
W razie likwidacji przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego z majątku, pozostałego po spłaceniu zobowiązań, wydziela się majątek, który został oddany przez centrale spółdzielni na mocy art. 7. Majątek ten podlega zwrotowi odpowiednim centralom spółdzielni.
2.
W przypadku, gdy w masie likwidacyjnej przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego nie ma majątku w naturze, oddanego przez centrale spółdzielni, zwrotowi podlega wartość pieniężna tego majątku według oszacowania w protokóle zdawczo-odbiorczym.
Art.  12.

Na równi z przedsiębiorstwami państwowymi traktowane będą spółki prawa prywatnego, mające osobowość prawną, o kapitale państwowym lub o kapitałach przedsiębiorstw państwowych bądź też o kapitale stanowiącym więcej niż w połowie własność Państwa lub przedsiębiorstw państwowych.

Art.  13.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu oraz innym zainteresowanym ministrom.

Art.  14.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.30.201

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielcze.
Data aktu: 21/05/1948
Data ogłoszenia: 18/06/1948
Data wejścia w życie: 18/06/1948