Obrót i gospodarowanie żelastwem użytkowym, pochodzącym z rozbiórki budynków zniszczonych wskutek wojny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW ODBUDOWY ORAZ PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 3 maja 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Obrony Narodowej i Ziem Odzyskanych o obrocie i gospodarowaniu żelastwem użytkowym, pochodzącym z rozbiórki budynków zniszczonych wskutek wojny.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 marca 1948 r. w sprawie obrotu i gospodarowania żelastwem, druzgiem żeliwnym, żelastwem użytkowym oraz złomem metali i stopów nieżelaznych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 184) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za żelastwo użytkowe, pochodzące z rozbiórki budynków zniszczonych wskutek wojny, uważa się żelastwo uzyskane z rozbiórki, które nadaje się do ponownego użycia w budownictwie:
1)
w takim stanie, w jakim je uzyskano z rozbiórki,
2)
w wyniku warsztatowej obróbki lub przeróbki.
§  2.
1.
Władza budowlana lub upoważniony przez nią organ powołany do odbudowy kwalifikuje przy współudziale przedstawiciela przedsiębiorstwa państwowego "Centrala Złomu" żelastwo, pochodzące z rozbiórki budynków zniszczonych wskutek wojny oraz decyduje o jego przeznaczeniu w budownictwie.
2.
Właściwą do kwalifikowania żelastwa pochodzącego z rozbiórki budynków wojskowych, zniszczonych wskutek wojny - jest władza wojskowa.
§  3.
1.
Osoba fizyczna lub prawna dokonywająca rozbiórki budynku zniszczonego wskutek wojny po zakończeniu rozbiórki zawiadomi władzę budowlaną o uzyskaniu żelastwa i przygotowaniu go do zakwalifikowania przez władzę budowlaną lub organ powołany do odbudowy.
2.
Do czasu zakwalifikowania przez władzę budowlaną lub organ powołany do odbudowy - żelastwa uzyskanego z rozbiórki nie wolno zbywać lub w inny sposób wprowadzać do obrotu.
3.
Osoba fizyczna lub prawna może użyć żelastwo, uzyskane z rozbiórki, do własnych celów budowlanych, przed zakwalifikowaniem go przez władzę budowlaną lub organ powołany do odbudowy.
4.
Jeżeli władza budowlana lub organ powołany do odbudowy w ciągu miesiąca od dnia otrzymania zawiadomienia nie zakwalifikuje zgłoszonego żelastwa, zgłaszający ma prawo dysponować nim w myśl przepisu § 4.
§  4.
Żelastwo pochodzące z rozbiórki, zakwalifikowane przez władzę budowlaną lub organ powołany do odbudowy, jako nie nadające się do dalszego użycia w budownictwie, posiadacz ma obowiązek zgłosić i zaofiarować "Centrali Złomu" lub osobom uprawnionym do skupu po cenach ustalonych przez Ministra Przemysłu i Handlu.
§  5.
1.
W przypadkach gospodarczo uzasadnionych władza budowlana może zezwolić "Centrali Złomu" na zbieranie żelastwa - na terenie budynków zniszczonych - o których mowa w przepisach art. 3 i 4 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 37, poz. 181).
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 władza budowlana określi teren, szczegółowe warunki przeprowadzenia zbiórki i przeznaczenia żelastwa użytkowego.
3.
Zezwolenia na zbieranie żelastwa na terenie budynków wojskowych, kolejowych i portów lotniczych udzielają właściwe władze wojskowe, kolejowe lub lotnicze.
§  6.
Wojewódzka władza budowlana sprawuje nadzór nad znajdującym się w obrocie żelastwem użytkowym, pochodzącym z rozbiórki budynków zniszczonych wskutek wojny.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024