Obowiązek uiszczenia przez niektóre kategorie gospodarstw rolnych podatku gruntowego w ziemiopłodach.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 kwietnia 1948 r.
o obowiązku uiszczenia przez niektóre kategorie gospodarstw rolnych podatku gruntowego w ziemiopłodach.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 224) w brzmieniu dekretu z dnia 14 kwietnia 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 143) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się na obszarze całego Państwa dla gospodarstw rolnych wymienionych w § 3 ust. 2 i 3 oraz w § 4 obowiązek częściowego bądź całkowitego uiszczenia podatku gruntowego za rok 1948 w ziemiopłodach.
2.
Jednocześnie uchyla się pobór podatku gruntowego w gotówce w części, podlegającej uiszczeniu w ziemiopłodach.
§  2.
Podatek gruntowy ustala się i pobiera w życie z wyjątkami przewidzianymi w § 7.
§  3.
1.
Gospodarstwa rolne o przeciętnej przychodowości do 40 kwintali żyta są zwolnione od obowiązku uiszczenia podatku gruntowego za rok 1948 w ziemiopłodach i uiszczają podatek gruntowy w całości w gotówce.
2.
Gospodarstwa rolne o przeciętnej przychodowości ponad 40 kwintali do 60 kwintali żyta uiszczają drugą ratę podatku gruntowego w połowie gotówką, a w połowie w ziemiopłodach.
3.
Gospodarstwa rolne o przeciętnej przychodowości ponad 60 kwintali żyta uiszczają drugą ratę podatku gruntowego całkowicie w ziemiopłodach.
§  4.
Gospodarstwa rolne o przeciętnej przychodowości ponad 60 kwintali żyta, które w terminie do dnia 1 czerwca 1948 r. nie uiściły pierwszej raty podatku gruntowego za rok 1948, uiszczają w ziemiopłodach cały podatek za rok 1948, te zaś, które uiściły ją częściowo, uiszczają w ziemiopłodach różnicę między pełnym wymiarem podatku za rok 1948 a uiszczoną częścią pierwszej raty podatku.
§  5.
Podatek gruntowy, płatny w ziemiopłodach, nie może być uiszczony w gotówce wpłatami dokonanymi przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia; powstałe z tego tytułu nadpłaty podlegają zwrotowi w gotówce bądź zarachowaniu na inne należności od podatnika.
§  6.
1.
Gospodarstwa rolne, powstałe z parcelacji na podstawie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 3, poz. 13), uiszczają tytułem podatku gruntowego w ziemiopłodach różnicę między przypadającym od nich podatkiem gruntowym w ziemiopłodach (§ 3 ust. 2 i 3 oraz § 4) a ilością ziemiopłodów, dostarczoną tytułem ceny za ziemię, przewidzianą w art. 14 tego dekretu.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do gospodarstw rolnych, które na podstawie obowiązujących przepisów uiściły w ziemiopłodach publiczno-prawne należności na rzecz Skarbu Państwa, przypadające za rok 1948.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do tych gospodarstw rolnych na Ziemiach Odzyskanych, które uregulowały w ziemiopłodach należności z tytułu kredytowej akcji siewnej.
§  7.
1.
Główny Pełnomocnik Rządowy do spraw podatku gruntowego może określić:
a)
równoważniki zamienne żyta w innych ziemiopłodach oraz warunki uiszczenia tymi równoważnikami podatku gruntowego,
b)
kategorie podatników i warunki, pod jakimi uiścić mogą równowartość podatku gruntowego w ziemiopłodach - w gotówce,
c)
ulgi przyznawane podatnikom w przypadku przedterminowego uiszczenia podatku w ziemiopłodach,
d)
tryb postępowania przy pobieraniu podatku gruntowego w ziemiopłodach,
e)
tryb przedkładania sprawozdań z wymiaru i poboru podatku gruntowego.
2.
Wykonując przepisy zawarte w ust. 1 pkt b), c) i e), Główny Pełnomocnik Rządowy do spraw podatku gruntowego działa w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu.
§  8.
Uzyskane z tytułu podatku gruntowego ziemiopłody przekazane zostaną do dyspozycji Ministra Aprowizacji.
§  9.
Urzędy skarbowe przekazują na rzecz związków samorządowych i instytucji, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2) - 6) dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o finansach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 199) lub w rozporządzeniu opartym na art. 5 ust. 4 tegoż dekretu, równowartość gotówkową udziałów podatku gruntowego pobranego w ziemiopłodach. Przekazanie następuje w terminie dni 15 po złożeniu zestawień przewidzianych w § 11.
§  10.
Równowartość ziemiopłodów w gotówce obliczona będzie według cen ustalonych w trybie art. 7 ust. 3 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o podatkach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 198) zmienionego dekretem z dnia 14 kwietnia 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 142) - z wyjątkiem przypadku wymienionego w § 7 ust. 1 pkt b).
§  11.
Powiatowi pełnomocnicy rządowi do spraw podatku gruntowego przedkładają najdalej do 10 każdego miesiąca zestawienie pobranych ziemiopłodów z każdej gminy za miesiąc ubiegły właściwym urzędom skarbowym, celem obliczenia i przekazania odpowiednich kwot, zgodnie z § 9.
§  12.
Zarządzenia Głównego Pełnomocnika Rządowego do spraw podatku gruntowego ogłaszane będą w Monitorze Polskim.
§  13.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom: Aprowizacji i Skarbu w porozumieniu z Ministrami Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych oraz Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1948 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024