Zm.: ustawa z dnia 19 lipca 1939 r. o izbach rzemieślniczych i ich związku.

DEKRET
z dnia 21 kwietnia 1948 r.
o zmianie ustawy z dnia 19 lipca 1939 r. o izbach rzemieślniczych i ich związku.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 9 marca 1948 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 107) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

W ustawie z dnia 19 lipca 1939 r. o izbach rzemieślniczych i ich związku (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 434) wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:

1)
W art. 4 ust. 1:
a)
dodaje się nowy pkt 4a w brzmieniu:

"4a) czuwanie nad wykonywaniem przepisów o ochronie pracy uczniów zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych.";

b)
pkt 15 otrzymuje brzmienie:

"15) sprawowanie nadzoru nad cechami i ich związkami".

2)
W art. 5 ust. 1 wyrazy "delegatów cechów i organizacyj rzemieślniczych" zastępuje się wyrazem: "rzemieślników".
3)
W art. 6 ust. 1, 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"1. Czynne prawo wyborcze posiadają pełnoletni rzemieślnicy obywatele polscy nieograniczeni w prawach, wykonywający w dniu zarządzenia wyborów samoistnie rzemiosło na podstawie karty rzemieślniczej lub koncesji.

2. Osoby prawne, prowadzące samoistnie rzemiosło, wykonywają czynne prawo wyborcze przez osoby fizyczne, pełnoletnie, posiadające obywatelstwo polskie, nieograniczone w prawach, posiadające uzdolnienie zawodowe wymagane do uzyskania karty rzemieślniczej lub koncesji. Sposób wykonywania czynnego prawa wyborczego przez osoby prawne ustali ordynacja wyborcza.

3. Bierne prawo wyborcze posiadają rzemieślnicy posiadający czynne prawo wyborcze w danym obwodzie wyborczym, którzy przed dniem zarządzenia wyborów ukończyli 25 lat życia".

4)
W art. 8:
a)
skreśla się ust. 1 i ust. 2;
b)
w ust. 4 wyrazy: "w porozumieniu z izbami rzemieślniczymi" zastępuje się wyrazami: "po wysłuchaniu opinii Związku Izb Rzemieślniczych" i skreśla się wyrazy: "podziału mandatów między obwody wyborcze w okręgu izby".
5)
W art. 9 ust. 1 końcowe wyrazy: "w art. 6 ust. 1, z tą zmianą, iż przynależność do cechu lub innej organizacji rzemieślniczej w okręgu danej izby nie jest wymagana" zastępuje się wyrazami: "w art. 6 ust. 3".
6)
W art. 12:
a)
w ust. 1 w zdaniu pierwszym skreśla się wyraz: "jednym", a wyraz "zwyczajną" zastępuje się wyrazem: "bezwzględną";
b)
w ust. 2 wyrazy: "jednego z wybranych kandydatów" zastępuje się wyrazem: "kandydata";
c)
w ust. 3 skreśla się zdanie końcowe;
d)
ust. 5 otrzymuje brzmienie następujące:

"5. Minister Przemysłu i Handlu może powołać w okresie nieobsadzenia stanowiska dyrektora izby osobę, która pełni obowiązki do czasu obsadzenia tego stanowiska. Jeżeli Minister Przemysłu i Handlu nie skorzysta z powyższego uprawnienia, prezes izby na podstawie uchwały zarządu wyznaczy do czasowego pełnienia obowiązków dyrektora osobę spośród personelu biurowego izby".

7)
W art. 14:
a)
w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"1) z dotacji ze Skarbu Państwa przewidzianej w art. 19 ust. 2 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o finansach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 199)";

b)
skreśla się ust. 5.
8)
W art. 17 ust. 3 pkt 11 wyrazy: "ilość delegatów wysyłanych przez cechy i inne organizacje rzemieślnicze do obwodowych zgromadzeń wyborczych" zastępuje się wyrazami: "liczbę radców z wyboru na każdy obwód wyborczy".
9)
W art. 21 ust. 2 cyfrę: "5" zastępuje się cyfrą "4".
10)
W art. 22:
a)
w ust. 1 dodaje się nowy pkt 6 w brzmieniu następującym:

"6) dostarczanie właściwym ministrom i Prezesowi Centralnego Urzędu Planowania wszelkich wiadomości i danych dotyczących rzemiosła, potrzebnych do sporządzenia planów gospodarczych i dotyczących ich wykonywania";

b)
dodaje się nowy ust. 4 w brzmieniu:

"4. Związek Izb Rzemieślniczych spełnia nadto inne czynności i zadania przekazane mu na podstawie obowiązujących przepisów".

11)
W art. 25 wyraz "kandydatów" zastępuje się wyrazem "kandydata".
12)
Skreśla się art. 31.
Art.  2.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  3.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024