Zm.: rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 marca 1947 r. o współdziałaniu władz w akcji planowego zagospodarowania przestrzennego kraju.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 grudnia 1947 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 marca 1947 r. o współdziałaniu władz w akcji planowego zagospodarowania przestrzennego kraju.

Na podstawie art. 17 ust. 3 dekretu z dnia 2 kwietnia 1946 r. o planowym zagospodarowaniu przestrzennym kraju (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 109) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 marca 1947 r. o współdziałaniu władz w akcji planowego zagospodarowania przestrzennego kraju (Dz. U. R. P. Nr 34, poz. 152) po § 6 dodaje się nowy § 6-a w brzmieniu:

"§ 6-a. W odniesieniu do obszaru m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego stosuje się przepisy §§ 1-6 rozporządzenia niniejszego z następującymi zmianami:

1) obowiązek uzgadniania, o którym mówi § 2 ust. 1, polega na uzgadnianiu projektów planów i projektów wytycznych;

2) uzgadnianie projektów planów regionalnych i miejscowych (§ 2 ust. 2 pkt 2 i 3) przeprowadza Biuro Odbudowy Stolicy bezpośrednio z ministerstwami i innymi władzami centralnymi zainteresowanymi w załatwieniu zagadnień wchodzących w zakres planu;

3) przystępując do uzgodnienia Biuro Odbudowy Stolicy zawiadamia władze, wymienione w pkt 2, o opracowanym projekcie planu, podając jednocześnie termin i miejsce, w którym przedstawiciele władz będą mogli zaznajomić się z projektami; termin nie może być krótszy niż dwa tygodnie;

4) jeżeli zainteresowane władze nie zgłoszą co do projektu planu zastrzeżeń w terminie miesięcznym od daty otrzymania zawiadomienia (pkt 3), projekt uważa się za uzgodniony;

5) przy uzgadnianiu projektów wytycznych przepisy pkt 3 i 4 stosuje się odpowiednio;

6) jeżeli zainteresowane władze zgłoszą zastrzeżenia, nie dające się usunąć w drodze porozumienia, zastrzeżenia co do projektu planu składa Minister Odbudowy wraz ze swym wnioskiem Naczelnej Radzie Odbudowy m. st. Warszawy równocześnie z przedstawieniem projektu planu do uchwalenia;

7) zamierzenia władz i organów publicznych, o których mowa w § 4 ust. 1, wymagają uzgodnienia z Biurem Odbudowy Stolicy".

§  2.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Odbudowy w porozumieniu z właściwymi ministrami.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024