Określenie niektórych cen sprzedażnych lub czynszów przy przekazywaniu mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 grudnia 1947 r.
w sprawie określenia niektórych cen sprzedażnych lub czynszów przy przekazywaniu mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

Na podstawie art. 13 dekretu z dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 389) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
1.
Przy ustaleniu ceny sprzedażnej lub czynszu za mienie przekazywane w trybie powołanego dekretu komisje osadnictwa nierolniczego zastosują zniżkę ceny nabycia lub czynszu w przypadkach, gdy nabywcami lub dzierżawcami są:
a)
osoby pełniące służbę publiczną lub zatrudnione na podstawie umowy o pracę na obszarze Ziem Odzyskanych lub b. Wolnego Miasta Gdańska,
b)
osoby pełniące służbę publiczną lub zatrudnione na podstawie umowy o pracę na innym obszarze, a stale zamieszkałe na terenach określonych w pkt a),
c)
marynarze marynarki handlowej i wojennej,
d)
członkowie wskazanych przez Centralny Związek Spółdzielczy spółdzielni pracy stale zamieszkali na terenach określonych w pkt a),
e)
emeryci, inwalidzi pracy, renciści, jeżeli przyznanie zaopatrzenia nastąpiło przez władze Polski Ludowej oraz jeżeli osoby te pracowały na terenach określonych w pkt a) po ostatniej wojnie światowej i stale tam zamieszkują,
f)
inwalidzi wojenni i wojskowi stale zamieszkali na terenach określonych w pkt a), którym prawo do zaopatrzenia inwalidzkiego zostało przyznane przez władze Polski Ludowej,
g)
osoby zwolnione od podatku obrotowego na podstawie art. 4 pkt 39 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 413), jeżeli stale zamieszkują na terenach określonych w pkt a),
h)
osoby, którym Minister Administracji Publicznej przyzna indywidualnie prawo do nabycia mienia nierolniczego na warunkach ulgowych,
i)
spółdzielnie mieszkaniowe i spółki osób wymienionych w pkt a)-g), jeżeli przekazywane mienie ma służyć celom mieszkalnym członków tych spółdzielni lub spółek, przy czym ulgi oblicza się w stosunku do wkładów osób, uprawnionych do tych ulg,
j)
spółdzielnie, centrale spółdzielni i centrale spółdzielczo-państwowe zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielczym,
k)
osoby prawne prawa publicznego, organizacje polityczne i społeczne, związki zawodowe, instytucje naukowe, oświatowe i opiekuńcze, jeżeli mienie będące przedmiotem umowy ma służyć ich celom.
2.
Osoby wymienione w ust. 1 pkt a)-g) mają prawo do zniżki jedynie w przypadku nabycia domu jedno- lub dwurodzinnego lub części budynku zawierającej jedno lub dwa mieszkania, jeżeli otrzymywane przez kupującego uposażenie lub wynagrodzenie za pracę jest głównym źródłem utrzymania jego oraz rodziny.
3.
Minister Administracji Publicznej w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości może ustalić w drodze zarządzenia kategorie rzemieślników, którym będzie przysługiwało prawo nabycia mienia na warunkach ulgowych.
§  2.
Zniżka ceny nabycia lub czynszu może być stosowana, gdy:
a)
przekazanie mienia dotyczy większej ilości przedmiotów, służących celom gospodarczym nabywcy lub dzierżawcy,
b)
umowy zawiera się na podstawie warunków, ustalonych z reprezentacją nabywców lub dzierżawców.
§  3. 2
Osoby, które przed dniem 9 maja 1947 r. pełniły służbę publiczną lub były zatrudnione na podstawie umowy o pracę na obszarze Ziem Odzyskanych lub b. Wolnego Miasta Gdańska, w przypadku kupna domu jedno- lub dwurodzinnego albo części budynku zawierającej jedno lub dwa mieszkania - mają ponadto prawo do ulgi w postaci odliczenia 1 % ceny nabycia za każdy miesiąc nieprzerwanej pracy lub służby przed tym terminem, nie więcej jednak niż 15 %.
§  4.
1. 3
Zniżki, wynikające z § 1 lit. a), przywiązane są do osoby nabywcy.
2. 4
Nabywca, który po zawarciu umowy przestanie należeć do kategorii osób, wymienionych w ust. 1, traci w stosunku do niespłaconej reszty należności prawo do zniżki, wynikającej z § 1, chyba że uzyskał prawo do emerytury lub renty. Opuszczenie miejsca pracy na skutek przeniesienia służbowego lub z powodu stwierdzonego przez właściwy urząd zatrudnienia braku pracy w zawodzie kupującego nie powoduje utraty uprawnień do zniżki.
3.
Na okres niezawinionego bezrobocia nabywcy wstrzymuje się płatność należności.
4.
W wypadku śmierci nabywcy zniżka w stosunku do niespłaconej części należności służy małżonkowi i nieletnim zstępnym, a innym spadkobiercom, jeżeli należą do kategorii osób, wymienionych w § 1 lit. a), i nie skorzystali z przysługujących im uprawnień.
5.
Jeżeli spadkobiercami są małżonek lub nieletni zstępny, niespłacona reszta należności może być umorzona.
§  5.
Zniżka ceny w przypadkach przekazywania mienia według zasad niniejszego rozporządzenia będzie udzielana z uwzględnieniem zdolności płatniczej nabywców lub dzierżawców, rodzaju i charakteru przekazywanego mienia oraz celów, jakim ma ono służyć.
§  6.
1.
Główna Komisja Klasyfikacyjno-Szacunkowa ustali:
a)
warunki, jakim mają odpowiadać spółdzielnie i spółki nabywców, wymienione w § 1 lit. b),
b)
jakim osobom prawnym, organizacjom i instytucjom będą przysługiwały zniżki, wynikające z § 1 lit. d).
2.
Główna Komisja Klasyfikacyjno-Szacunkowa ustali nadto zasady zabezpieczenia ceny sprzedażnej na wypadek utraty prawa do ulg albo zbycia nieruchomości oraz zasady utrzymania nieruchomości nabywanych po cenach ulgowych.
§  7.
Nabycie mienia na warunkach określonych w niniejszym rozporządzeniu nie przysługuje osobom, które skorzystają z zarachowania, przewidzianego w art. 9 dekretu.
§  8.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom Ziem Odzyskanych i Administracji Publicznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 kwietnia 1950 r. (Dz.U.50.17.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 1950 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 kwietnia 1950 r. (Dz.U.50.17.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 1950 r.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez pkt 3 obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 maja 1948 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.48.26.181).
4 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 kwietnia 1950 r. (Dz.U.50.17.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 1950 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.2.2

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie niektórych cen sprzedażnych lub czynszów przy przekazywaniu mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.
Data aktu: 20/12/1947
Data ogłoszenia: 15/01/1948
Data wejścia w życie: 15/01/1948