Wysokość diet dla członków wydziałów wojewódzkich i wydziałów powiatowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ ORAZ ZIEM ODZYSKANYCH
z dnia 12 marca 1948 r.
w sprawie wysokości diet dla członków wydziałów wojewódzkich i wydziałów powiatowych.

Na podstawie art. 12 § 3 i art. 23 dekretu z dnia 23 listopada 1944 r. o organizacji i zakresie działania samorządu terytorialnego (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 74) zarządza się, co następuje:
§  1.
Członkowie wydziałów wojewódzkich i wydziałów powiatowych otrzymują diety za udział w każdym posiedzeniu danego organu w wysokości pełnych diet, przysługujących funkcjonariuszom państwowym w razie podróży służbowej do miejscowości, położonej poza ich zwykłym miejscem służbowym.

Członkowie wydziałów wojewódzkich i wydziałów powiatowych, zamieszkali poza miejscowością, będącą siedzibą wydziału, otrzymują oprócz diet zwrot kosztów przejazdu na posiedzenie i z powrotem oraz zwrot kosztów noclegu.

Przy obliczaniu należności, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się odpowiednio przepisy o należnościach w razie pełnienia czynności służbowych poza zwykłym miejscem służbowym funkcjonariuszów państwowych.

§  2.
Członek wydziału wojewódzkiego lub wydziału powiatowego, który wyjeżdża na zlecenie tych organów poza miejscowość, będącą ich siedzibą, otrzymuje diety oraz zwrot kosztów przejazdu i noclegu według zasad przewidzianych w § 1.
§  3.
Diety oraz zwrot kosztów przejazdu i noclegu są płatne z funduszów właściwego związku samorządowego.
§  4.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie dotyczą wojewodów jako przewodniczących wydziałów wojewódzkich i starostów jako przewodniczących wydziałów powiatowych.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024