Odbywanie praktyki przygotowawczej lekarsko-dentystycznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 15 marca 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty o odbywaniu praktyki przygotowawczej lekarsko-dentystycznej.

Na podstawie art. 1 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 czerwca 1927 r. o wykonywaniu praktyki dentystycznej (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 4, poz. 32) wraz z późniejszymi zmianami zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednoroczna praktyka przygotowawcza lekarsko-dentystyczna powinna być odbyta w uznanych przez Ministra Zdrowia za nadające się do tego celu ambulatoriach, przychodniach i ruchomych ambulatoriach lekarsko-dentystycznych lub na oddziałach chirurgiczno-stomatologicznych klinik uniwersyteckich oraz szpitali publicznych.

Spis zakładów uznanych za nadające się do odbywania praktyki przygotowawczej (ust. 1) ustala Minister Zdrowia.

§  2.
Praktyka przygotowawcza powinna być odbyta:
1)
po uzyskaniu dyplomu lekarskiego lub lekarsko-dentystycznego albo
2)
w czasie trwania studiów, po wysłuchaniu wykładów i wykonaniu zajęć praktycznych przewidzianych programem dla IV roku studiów stomatologicznych lub studiów lekarskich.
§  3.
Czas trwania praktyki przygotowawczej powinien wynieść łącznie co najmniej 2000 godzin.

Zajęcia praktyczne przewidziane programem studiów nie mogą być zaliczane do praktyki przygotowawczej.

§  4.
Okres odbywania praktyki przygotowawczej łącznie z przerwami nie może przekraczać 2 lat.
§  5.
Minister Zdrowia może uznać za równoznaczną z praktyką przygotowawczą, określoną w § 1, praktykę odbytą po ukończeniu studiów w zakładach leczniczych za granicą.
§  6.
Zaświadczenie o odbyciu praktyki przygotowawczej wydają kierownicy instytucji lub zakładów, w których praktyka została odbyta.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Wymóg odbycia praktyki przygotowawczej (§ 1) nie dotyczy osób, które przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie rejestracji uzyskały prawo wykonywania praktyki lekarsko-dentystycznej.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024