Samorządowy Fundusz Wyrównawczy.

USTAWA
z dnia 9 marca 1948 r.
o Samorządowym Funduszu Wyrównawczym.

Art.  1.
1.
Tworzy się samorządowy Fundusz Wyrównawczy w celu przeprowadzenia planowej i racjonalnej polityki w dziedzinie udzielania pomocy finansowej związkom samorządu terytorialnego - stosownie do wytycznych, ustalonych przez Radę Państwa dla gospodarki budżetowej samorządu terytorialnego i w ramach narodowego planu gospodarczego oraz państwowego planu inwestycyjnego.
2.
Komunalny Fundusz Pożyczkowo-Zapomogowy, utworzony dekretem z dnia 2 listopada 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 290), zostaje przejęty z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy przez Samorządowy Fundusz Wyrównawczy, nazywany w dalszych artykułach Funduszem.
Art.  2.
1.
Z Funduszu będą udzielane związkom samorządu terytorialnego dotacje i pożyczki.
2.
Dotacje z Funduszu będą udzielane przede wszystkim tym związkom samorządu terytorialnego, które nie mogą pokryć bieżących wydatków, związanych z wykonaniem zadań ustawowych, pomimo prowadzenia racjonalnej gospodarki oraz najlepszego wyzyskania w granicach gospodarczo uzasadnionych własnych źródeł przychodowych.
3.
Z funduszu mogą być udzielane związkom samorządu terytorialnego pożyczki bezprocentowe lub oprocentowane na zasilenie funduszów kasowych, a w przypadkach wyjątkowych - na inne cele, nie wyłączając wydatków inwestycyjnych.
Art.  3.
1.
Rada Państwa powołuje zarząd Funduszu oraz ustala - po zasięgnięciu opinii zainteresowanych ministrów - organizację zarządu.
2.
W poczet członków zarządu Funduszu wchodzą przedstawiciele Ministrów: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych i Skarbu.
3.
Rada Państwa sprawuje nadzór nad działalnością zarządu Funduszu.
Art.  4.
1.
Rada Państwa zatwierdza roczne plany finansowe Funduszu, ustala zasady udzielania dotacyj i pożyczek z Funduszu, w szczególności tryb składania wniosków w tych sprawach oraz decyduje o udzielaniu dotacyj i pożyczek związkom samorządu terytorialnego.
2.
Rada Państwa określa - po zasięgnięciu opinii zainteresowanych ministrów - zasady udzielania związkom samorządu terytorialnego przewidzianych w budżetach poszczególnych ministerstw dotacyj na cele specjalne i koordynowania akcji rozdziału tych dotacyj.
3.
Rada Państwa może przekazać zarządowi Funduszu prawo decydowania o udzieleniu dotacji lub pożyczki z Funduszu.
Art.  5.
1.
Do zakresu działania zarządu Funduszu należy:
1)
administrowanie Funduszem,
2)
opracowanie rocznych planów finansowych Funduszu i przedkładanie ich Radzie Państwa do zatwierdzenia,
3)
przedstawianie Radzie Państwa do decyzji wniosków w przedmiocie udzielania dotacyj i pożyczek z Funduszu,
4)
decydowanie o przyznaniu dotacji lub pożyczki z Funduszu na podstawie upoważnienia, udzielonego przez Radę Państwa,
5)
przedstawianie Radzie Państwa wniosków w sprawie wysokości kosztów administrowania Funduszem (art. 8).
2.
Zarząd Funduszu przedłoży Radzie Państwa do zatwierdzenia w terminie przez nią ustalonym pierwszy plan finansowy Funduszu na rok 1949.
Art.  6.

Do Funduszu wpływają:

1)
ustawowo przewidziane części wpływów z podatków oraz dotacje ze Skarbu Państwa,
2)
zwroty z tytułu udzielonych pożyczek,
3)
przypadające dotychczasowemu Komunalnemu Funduszowi Pożyczkowo-Zapomogowemu:
a)
20% wpływów z podatku gruntowego (art. 5 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o finansach komunalnych - Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 199),
b)
dotacje ze Skarbu Państwa w wysokości 8% wpływów z podatku obrotowego (art. 19 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o finansach komunalnych - Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 199),
c)
wszelkiego rodzaju należności z innych tytułów oraz sumy pozostające na rachunku,
d)
należności z tytułu zwrotu pożyczek.
Art.  7.

Fundusz będzie ulokowany w centralnej instytucji bankowej dla celów kredytu komunalnego, a do czasu jej utworzenia - w Polskim Banku Komunalnym.

Art.  8.

Rada Państwa ustala wysokość kwot, które mogą być potrącone z wpływów Funduszu na pokrycie kosztów i wynagrodzeń, związanych z administrowaniem Funduszem, oraz sposób zużytkowania potrąconych kwot.

Art.  9.

Do czasu powołania przez Radę Państwa zarządu Funduszu (art. 3 ust. 1) bieżąca administracja Samorządowego Funduszu Wyrównawczego będzie sprawowana według dotychczasowych przepisów o Komunalnym Funduszu Pożyczkowo-Zapomogowym.

Art.  10.

Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy traci moc obowiązującą dekret z dnia 2 listopada 1945 r. o Komunalnym Funduszu Pożyczkowo-Zapomogowym (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 290).

Art.  11.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Radzie Państwa i Prezesowi Rady Ministrów.

Art.  12.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.16.111

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Samorządowy Fundusz Wyrównawczy.
Data aktu: 09/03/1948
Data ogłoszenia: 20/03/1948
Data wejścia w życie: 20/03/1948