Moratorium lokalowe dla spółdzielni.

USTAWA
z dnia 25 lutego 1948 r.
o moratorium lokalowym dla spółdzielni.

Art.  1.

Wykonanie eksmisyj spółdzielni z lokali, zajmowanych na cele handlowe lub przemysłowe, wstrzymuje się z samego prawa na czas do dnia 31 grudnia 1949 r.

Art.  2.
1.
W przypadkach, w których według przepisu art. 1 eksmisja nie może być wykonana, a umowa najmu nie została zawarta, spółdzielnia winna w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy wystąpić do właściwego miejscowo sądu grodzkiego z wnioskiem o ustalenie wysokości czynszu i terminów jego płatności pod rygorem utraty prawa korzystania z moratorium.
2.
Wniosek taki podlega rozpoznaniu w trybie postępowania niespornego.
3.
Przy ustaleniu czynszu sąd kieruje się przeciętnymi czynszami za podobne lokale w danej miejscowości, uwzględniając przy tym interesy obu stron oraz stosunki społeczne i gospodarcze.
Art.  3.

Moratorium powyższego nie stosuje się:

1)
w razie niezapłacenia w ciągu 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy czynszu umownego, zaległego za czas przed wejściem w życie tej ustawy albo też niezapłacenia czynszu zaległego, ustalonego w sposób przewidziany w art. 2 w ciągu 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu;
2)
w razie orzeczenia po wejściu w życie niniejszej ustawy eksmisji z powodu niepłacenia czynszu albo z powodów uprawniających wynajmującego do odstąpienia od umowy bez wypowiedzenia.
Art.  4.

Przepisy niniejszej ustawy nie dotyczą budynków i lokali wyłączonych spod publicznej gospodarki na zasadzie przepisów dekretu z dnia 26 października 1945 r. o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 37, poz. 181) oraz do budynków i lokali w budynkach nowowzniesionych.

Art.  5.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  6.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się także do eksmisyj, orzeczonych a niewykonanych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024