Zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 15 listopada 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Sprawiedliwości, Zdrowia, Odbudowy oraz Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie zawiadomień o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 28 października 1947 r. w sprawie obowiązku zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 403) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu niniejszym jest mowa o dekrecie, rozumie się przez to dekret z dnia 28 października 1947 r. w sprawie obowiązku zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 403).
§  2.
1.
Za zajęcia zarobkowe, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, uważać należy wykonywanie prywatno-prawnych, zawodowych i odpłatnych świadczeń rzeczy lub usług w rozumieniu art. 1 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 3, poz. 23) oraz §§ 2-9 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 grudnia 1946 r. w sprawie wykonania dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 15, poz. 58).
2.
Zwolnienie od obowiązku zawiadomienia, przewidziane w art. 2 dekretu, nie rozciąga się na osoby wykonujące zajęcia zarobkowe, zwolnione całkowicie lub częściowo od podatku obrotowego z mocy art. 22 dekretu o podatku obrotowym.
§  3.
1.
Zawiadomienie o prowadzeniu przemysłu lub wykonywaniu innych zajęć zarobkowych wnosi się bezpośrednio do właściwych władz określonych w art. 1 ust. 1 i 2 dekretu, a odnośnie osób, objętych organizacjami samorządu gospodarczego, za pośrednictwem tych organizacji (izb przemysłowo-handlowych, izb rzemieślniczych).
2.
Przedsiębiorstwa posiadające dwa lub więcej oddzielnych zakładów winny dokonać zawiadomień o każdym z tych zakładów osobno.
3.
Właściwość miejscową władzy przemysłowej określa się podług miejsca, w którym przedsiębiorstwo lub zajęcie zarobkowe jest prowadzone. Jeżeli prowadzenie przedsiębiorstwa lub zajęcia zarobkowego nie jest związane ze stałą siedzibą, właściwa miejscowo jest władza, w której okręgu osoba obowiązana do zawiadomienia ma zamieszkanie. Jeżeli przedsiębiorstwo posiada dwa lub więcej oddzielnych zakładów, zawiadomienie o każdym z nich wnosi się do władzy przemysłowej dla niego właściwej.
§  4.
1.
W zawiadomieniu należy podać:
a)
imię, nazwisko, wiek, przynależność państwową i miejsce zamieszkania osoby obowiązanej do złożenia zawiadomienia,
b)
przedmiot przemysłu lub rodzaj zajęcia zarobkowego,
c)
miejsce prowadzenia przemysłu lub zajęcia zarobkowego,
d)
firmę, pod jaką prowadzi się przemysł lub zajęcie zarobkowe,
e)
oznaczenie sądu rejestrowego i numer rejestru handlowego, do którego wpisane jest przedsiębiorstwo,
f)
wskazanie organizacji samorządu zawodowego lub gospodarczego, do której należy obowiązany.
2.
Co do spółek należy ponadto podać dane określone w ust. 1 pkt a) co do każdego z członków zarządu osoby prawnej, a w spółkach nie będących osobą prawną - co do każdego spólnika.
§  5.
1.
Do zawiadomienia należy załączyć:
a)
posiadaną kartę rejestracyjną (art. 6 dekretu o podatku obrotowym) w odpisie poświadczonym przez obowiązanego do zawiadomienia,
b)
dowód wniesienia opłaty, określonej w rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu oraz Skarbu z dnia 15 listopada 1947 roku w sprawie wysokości opłat, związanych z dokonaniem zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 443), lub oświadczenie o zwolnieniu od opłat na zasadzie art. 4 dekretu.
2.
Zawiadomienie, do którego nie dołączono dowodu wymienionego w ust. 1 pkt b), podlega zwrotowi i uważa się za niewniesione.
§  6.
1.
Przepisów §§ 4 i 5 nie stosuje się do przedsiębiorstw państwowych i przedsiębiorstw samorządu terytorialnego, o ile są prowadzone w zarządzie przedsiębiorstw państwowych i samorządu terytorialnego, ani do przedsiębiorstw znajdujących się pod zarządem państwowym lub samorządowym.
2.
W zawiadomieniach tych przedsiębiorstw należy podać:
a)
firmę lub oznaczenie przedsiębiorstwa lub zakładu,
b)
przedmiot przedsiębiorstwa lub zakładu,
c)
miejsce położenia przedsiębiorstwa lub zakładu,
d)
oznaczenie organizacji nadrzędnej, której jest podporządkowane przedsiębiorstwo lub zakład,
e)
imiona i nazwiska członków dyrekcji bądź kierowników przedsiębiorstwa lub zakładu oraz oznaczenie władzy powołującej te osoby.
§  7.
Ustanawia się następujące terminy do wnoszenia zawiadomień:
a)
dla osób prowadzących przemysł - do dnia 10 grudnia 1947 r.,
b)
dla osób prowadzących przemysł rzemieślniczy - do dnia 20 grudnia 1947 r.,
c)
dla wszystkich pozostałych osób - do dnia 31 grudnia 1947 r.
§  8.
1.
Dowodem wykonania obowiązku, wynikającego z art. 1 dekretu, jest zaświadczenie, wydane przez właściwe władze wymienione w art. 1 dekretu.
2.
Zaświadczenie winno zawierać:
a)
oznaczenie władzy, która zaświadczenie wydaje,
b)
datę i numer zaświadczenia,
c)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania osoby, która złożyła zawiadomienie,
d)
oznaczenie firmy, pod jaką prowadzony jest przemysł lub wykonywane jest zajęcie zarobkowe,
e)
przedmiot i miejsce prowadzenia przemysłu lub zajęcia zarobkowego,
f)
wysokość wniesionej opłaty,
g)
stwierdzenie, że zaświadczenie nie stanowi dowodu uprawnienia do prowadzenia przemysłu lub wykonywania zajęcia.
§  9.
1.
Organizacje samorządu gospodarczego prześlą w terminie 2-tygodniowym od dnia upływu terminu określonego w § 7 władzom przemysłowym pierwszej instancji otrzymane zawiadomienia wraz z załącznikami.
2.
W terminie miesięcznym od dnia upływu terminu określonego w § 7 organizacje samorządu zawodowego prześlą władzom przemysłowym drugiej instancji wykaz członków, którzy wykonując zajęcie zarobkowe określone w art. 1 dekretu nie dopełnili obowiązku zawiadomienia.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024