Bezpłatne dostarczanie druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 20 czerwca 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych oraz Kultury i Sztuki w sprawie bezpłatnego dostarczania druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 18 marca 1932 r. o bezpłatnym dostarczaniu druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 347) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
 Osoby zobowiązane do dostarczania druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji, a to nakładca (wydawca), gdy druk odbity został w całości lub częściowo za granicą, a wydany w kraju lub odbity częściami w różnych zakładach drukarskich w kraju, w innych przypadkach zarządzający zakładem, w którym druk odbito a jeśli chodzi o płyty gramofonowe - zakład, w którym wytłoczono płytę, lub producent krajowy, dla którego płytę wytłoczono za granicą winni dostarczyć bezpłatnie:
a)
po dwa egzemplarze każdego wytworzonego druku lub po jednym egzemplarzu każdej wytworzonej płyty gramofonowej z całego obszaru Rzeczypospolitej Polskiej - Bibliotece Narodowej w Warszawie;
b)
po jednym egzemplarzu każdego druku z całego obszaru Rzeczypospolitej Polskiej - Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, bibliotekom uniwersyteckim w Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu oraz Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, która otrzymane druki z zakresu matematyczno-przyrodniczego, rolnego i lekarskiego przekazywać będzie Bibliotece Uniwersytetu Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
c)
po jednym egzemplarzu każdego druku z obszaru województwa - właściwej bibliotece regionalnej.
§  2.
Druki przeznaczone dla bibliotek regionalnych w myśl § 1 pkt c) należy dostarczać zależnie od województwa, na którego obszarze zakład drukarski bądź nakładca (wydawca) ma siedzibę:
1)
z województwa białostockiego - Publicznej Bibliotece Miejskiej w Białymstoku;
2)
z województwa wrocławskiego - Publicznej Bibliotece Miejskiej we Wrocławiu;
3)
z województwa gdańskiego - Publicznej Bibliotece Miejskiej w Gdańsku;
4)
z województwa kieleckiego - Publicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach;
5)
z województwa krakowskiego - Publicznej Bibliotece Miejskiej w Krakowie;
6)
z województwa lubelskiego - Bibliotece im. H. Łopacińskiego w Lublinie;
7)
z województwa łódzkiego i z m. Łodzi - Bibliotece Publicznej w Łodzi;
8)
z województwa olsztyńskiego - Publicznej Bibliotece Miejskiej w Olsztynie;
9)
z województwa pomorskiego - Książnicy Miejskiej im. Kopernika w Toruniu;
10)
z województwa poznańskiego - Publicznej Bibliotece Miejskiej w Poznaniu;
11)
z województwa rzeszowskiego - Publicznej Bibliotece Miejskiej w Rzeszowie;
12)
z województwa śląskiego - Śląskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach;
13)
z województwa warszawskiego i z m.st. Warszawy - Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy (niezależnie od przepisu § 1 pkt b);
14)
z województwa szczecińskiego - Publicznej Bibliotece Miejskiej w Szczecinie.
§  3. 2
 Utwory muzyczne bez tekstu słownego, druki, których nakład nie przewyższa stu egzemplarzy, oraz druki artystyczne, nie przeznaczone do sprzedaży i płyty gramofonowe należy dostarczać tylko Bibliotece Narodowej w Warszawie w jednym egzemplarzu.
§  4.
 Wszystkie druki powinny być dostarczone bibliotekom w stanie nieuszkodzonym, w całości oraz w skończonym najlepszym wykonaniu, w jakim są przeznaczone do rozpowszechnienia.
§  5.
Egzemplarze obowiązkowe należy dostarczyć niezwłocznie po ukończeniu druku.

Przez datę ukończenia druku rozumie się datę ukończenia wszystkich czynności, potrzebnych do nadania drukowi (dziełu) tej postaci, w jakiej ma być rozpowszechniany.

§  6. 3
1.
 Osoby, na których ciąży obowiązek dostarczania druku, przesyłają egzemplarze druku bezpośrednio do bibliotek, załączając do nich w dwóch egzemplarzach wykaz według wzoru, ogłoszonego jako załącznik nr 1 do niniejszego rozporządzenia. Jeden egzemplarz wykazu biblioteki przechowują w swoich aktach drugi zaś zaopatrują pieczęcią oraz podpisem i zwracają dostawcy jako dowód dostarczenia.
2.
Zakłady tłoczące w kraju płyty gramofonowe lub producenci krajowi, dla których płyty wytłoczono za granicą, przesyłają egzemplarze płyt bezpośrednio do Biblioteki Narodowej w Warszawie załączając do nich w dwóch egzemplarzach wykaz według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia. Jeden egzemplarz wykazu Biblioteka Narodowa przechowuje w swoich aktach, a drugi zaopatruje w pieczęć oraz podpis i zwraca dostawcy jako dowód dostarczenia.
§  7.
Wydawca (nakładca) winien dla celów bibliograficznych niezwłocznie po ukończeniu druku zawiadomić Bibliotekę Narodową w Warszawie oraz właściwą bibliotekę regionalną o wydaniu druku; zawiadomienie powinno zawierać: pełne nazwisko i imiona autora lub stwierdzenie pseudonimu, przy przekładach tytuł oryginalny, miejsce i rok wydania dzieła lub edycję, na podstawie której tłumaczono, oraz pełne nazwisko i imiona tłumacza, ponadto wysokość nakładu, datę ukończenia druku, cenę katalogową oraz ewentualnie skład główny wydawnictwa lub też wskazanie osób bądź instytucji, dla których druk wykonano.
§  8.
Biblioteki odbierają obowiązkowe egzemplarze druków jako własność państwową, stanowiącą w bibliotekach niepaństwowych depozyt bezterminowy, który w razie likwidacji biblioteki podlega zwrotowi na rzecz Państwa. O przeznaczeniu tych druków rozstrzyga wówczas Minister Oświaty.
§  9.
Biblioteki uprawnione powinny dopilnować dostarczenia egzemplarzy obowiązkowych, zachować je i udostępnić dla celów naukowych oraz bibliograficznych.

Biblioteki wymienione w § 2 niniejszego rozporządzenia obowiązane są do nadsyłania 1-go i 15-go każdego miesiąca Instytutowi Bibliograficznemu przy Bibliotece Narodowej w Warszawie wykazów otrzymanych druków obowiązkowych oraz do udzielania Instytutowi na jego żądanie informacyj bibliograficznych, dotyczących druków danego rejonu.

§  10.
Przepisy rozporządzenia niniejszego nie dotyczą druków sporządzonych na żądanie władz i instytucyj państwowych, przeznaczonych do ich użytku służbowego i określonych jako takie przy oddawaniu ich zakładom drukarskim do druku, a także druków przeznaczonych do użytku domowego lub ściśle towarzyskiego, druków artystycznych ręcznie tłoczonych lub zdobionych i nie przeznaczonych do sprzedaży oraz druków, których nakład nie przewyższa dwudziestu egzemplarzy.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 9 lutego 1934 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych w sprawie bezpłatnego dostarczania druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 137) z późniejszymi zmianami (Dz. U. R. P. z 1935 r. Nr 92, poz. 584, z 1936 r. Nr 61, poz. 448 i z 1944 r. Nr 14, poz. 77).

ZAŁĄCZNIKI 

ZAŁĄCZNIK 

Nr 1

...................................

(nazwa firmy lub osoby wysyłającej)

...................................

(adres firmy lub osoby wysyłającej)

WYKAZ Nr .....

druków przesłanych Bibliotece ............. jako egzemplarz

dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji na zasadzie

ustawy z dnia 18 marca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 347)

Nr bieżący AUTOR (nazwisko i imię) Tytuł druku Miejsce i data zakończenia druku Nakładca lub drukarz Ilość tomów
1 2 3 4 5 6

Uwaga: W rubryce 1 ciągłość numeracji należy utrzymać przez

cały rok kalendarzowy. W rubryce 5 należy podać

nakładcę, jeśli druki nadsyła drukarz, drukarza zaś,

jeśli druki nadsyła nakładca bądź wydawca.

....................................

(data i podpis wysyłającego)

....................................

(data otrzymania i pieczęć odbiorcy)

ZAŁĄCZNIK 

Nr 2 4  

........................

........................

(nazwa i adres dostawcy)

WYKAZ Nr .....

płyt gramofonowych przesłanych Bibliotece Narodowej w Warszawie jako egzemplarz dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji na zasadzie ustawy z dnia 18 marca 1932 r. o bezpłatnym dostarczaniu druków dla celów bibliotecznych i urzędowej rejestracji (Dz. U. Nr 33, poz. 347).

Nr bieżący Symbol i nr Treść płyty

(autorzy i dzieła)

Producent lub zakład tłoczący Wysokość nakładu
1 2 3 4 5

Uwaga: W rubryce 1 ciągłość numeracji należy utrzymać przez cały rok kalendarzowy. W rubryce 4 należy podać producenta, jeśli płyty nadsyła zakład tłoczący, bądź nazwę zakładu tłoczącego, jeśli płyty nadsyła producent.

....................................

(data i podpis wysyłającego)

....................................

......(data otrzymania i pieczęć Biblioteki Narodowej)

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 27 lipca 1961 r. (Dz.U.61.37.190) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 1961 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 27 lipca 1961 r. (Dz.U.61.37.190) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 1961 r.
3 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 27 lipca 1961 r. (Dz.U.61.37.190) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 1961 r.
4 Załącznik nr 2 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 27 lipca 1961 r. (Dz.U.61.37.190) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 1961 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024